Altıeylül Belediyesi´nden Türkçe Tabela çalışması

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan´ın Türkçe tabela çağrısı üzerine Altıeylül Belediyesi´nin işletmesinde olan Zeytin Cafe´nin ismi Zeytin Bahçe olarak değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan´ın Türkçe tabela çağrısı üzerine Altıeylül Belediyesi´nin işletmesinde olan Zeytin Cafe´nin ismi Zeytin Bahçe olarak değiştirildi. Başkan Zekai Kafaoğlu ilçe sınırları içerisinde bulunan 104 yabancı isimli işyerine mektup yazdı. Başkan Kafaoğlu´nun mektupları Zabıta Müdürlüğü personeli ile işyerlerine ulaştı.
Başkan Kafaoğlu, işyerleri sahiplerine yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi: ?Değerli esnaf kardeşim, küreselleşmeyle birlikte hızla ilerleyen bir teknoloji ve iletişim dönemi yaşadığımız günümüzde diller arası etkileşim kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bu etkileşim sonucunda dildeki kirlenmenin boyutu da giderek artmaktadır. İnsanımızın günlük hayatta kullandığı yabancı sözcüklerin yanı sıra ticarethane isimlerinde de ciddi bir artış gösteren yabancı sözcük kullanımı Türkçemizi olumsuz etkilemektedir. Hızla yaygınlaşan bu tutum, Türkçemizin yapısını bozmakta ve dilimizde yozlaşmaya neden olmaktadır. Lokanta, otel, mağaza ve benzeri işletmelerinizde yabancı isimler yerine Türkçe isimler kullanarak bu durumu önlemeye çalışmak, esnafımızın en başta gelen sorumluluğu olmalıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın da vurguladığı gibi kendi dilimizin zenginliklerinden yararlanmalı ve yabancı sözcük kullanma özentisinden vazgeçerek bu konuya gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Unutulmamalıdır ki; milli benliğimizi ayakta tutan, kültürel varlığımızı yaşatan çok önemli bir unsurdur. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir, dilin korunması, milli varlığın korunması demektir. Dil kirliliği ulusal bir davadır, çevre ve hava kirliliği kadar ele alınması gereken önemli bir sorundur. Değerli esnafımızın bu sorun karşısında duyarsız kalmayıp gereken çaba ve özeni göstereceğine tüm samimiyetimle inanıyorum. Bu beklentimizin en kısa zamanda gerçekleşmesi dileğiyle saygı ve selamlarımı sunarım. Bu vesile ile yaklaşan mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, hayırlar getirmesini dilerim.? Haber Merkezi
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar
  • Perşembe 14.7 ° / 3.2 ° Bulutlar
  • Cuma 16.3 ° / 7.9 ° kırık bulutlar