316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

Aytekin, bakanlıktan gelen çözümü ?dahiyane´ buldu

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´ndan Balıkesir bölgesinde yaşanan trafik sorununun 70 kilometre sabit hızla gidildiğinde sorunun ortadan kalkacağı yönünde cevap geldiğini söyleyip, bakanlığın bu açıklamasını ?dahiy

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´ndan Balıkesir bölgesinde yaşanan trafik sorununun 70 kilometre sabit hızla gidildiğinde sorunun ortadan kalkacağı yönünde cevap geldiğini söyleyip, bakanlığın bu açıklamasını ?dahiyane´ cevap olarak niteledi!
CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, yaz aylarında rekor seviyeye ulaşan Körfez trafiğinin sorunlarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı´na iletti.
Verdiği soru önergesi Bakanlık tarafından verilen cevabı basınla paylaşan CHP Milletvekili Aytekin ?Bakanlık, Çanakkale yolunda 70 km hızla giderseniz trafiğe yakalanmazsınız diyerek mühendislik harikası bir cevapla konuyu geçiştiriyor. Ancak bu bölgenin bat çık´lara ihtiyacı var. Bu trafiğin rahatlamaya ihtiyacı var? dedi.
Aytekin, açıklamasını şöyle sürdürdü: Bilindiği üzere Balıkesir´in Körfez bölgesi yazın milyonları bulan nüfusu ağırlıyor. Akçay başta olmak üzere birçok yerleşim yeri girişinde belli dönemlerde jandarma nöbet tutarak, tatil beldemizde yer olmadığını gelen misafirlere söylüyor. Bununla birlikte, Ayvalık´tan Altınoluk´a kadar baktığımızda nüfus 1 milyonu aşıyor. Haliyle körfez trafiğinde de ciddi sıkışmalar oluyor. Özellikle Çanakkale asfaltında hareket imkansız hale geliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı en sonunda cevap verebildi. Ve cevabında ?mühendislik harikası´ çözüm önerisini gördük. Bakanlık Körfezde yaşayan insanlara trafik sorunu çözümü için ?arabanızı 70 km´ye sabitleyin, böylece trafik akar? diyerek adeta dalga geçiyor. Bu cevap plansızlığın yarattığı çaresizliğin en somut göstergesidir. Kavşak Nerede? Verdiğimiz önergede ayrıca bölgede bat çık yapılması gerekliliğini, Bakanlığın buna dair bir çalışmasının olup olmadığını soruyoruz. Bakanlık ise ?Akçay´da büyükşehir kavşak çalışması yapıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü projeleri onayladı? diyerek top çeviriyor. Bu proje nerede? Kavşak nerede? Esas ihtiyaç olan bat çık nerede? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı topu Büyükşehir Belediyesi´ne atarak sorumluluktan kurtulmak istiyor. 18 yıldır sizi engelleyen neydi? Siz yapmak istediniz de size engel olan mı çıktı? Büyükşehrin döktüğü asfalt bile çöküyor. Hangi projeyi Büyükşehir´e yaptırabilirsiniz? Bu soruların hepsi cevapsız kalıyor.
Aytekin: ?Erdek´te de aynı sorun yaşanıyor?
Benzer sorun Güney Marmara´da Erdek ilçemizde de mevcut. Erdek kırsal mahallelere giden yollar oldukça sorunlu ve bu bölgede de nüfus yaz aylarında ciddi şekilde artıyor. Haliyle ilçedeki trafik sorunu içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Bakanlık Erdek için verdiği cevapta da 4 km´lik çevre yolu olduğunu ve Narlı´ya dair bir yol projesi olduğunu söylüyor. Ama trafiğin nasıl düzeleceğine dair hiçbir şey söyleyemiyor. Çünkü ortada planlı bir çalışma yok.? Haber Merkezi
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar