316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

Ayvalık´ta yanan ormanlık alan tekrar yeşeriyor

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ayvalık İlçesinde geçtiğimiz yıl 51 hektarlık alanda yaşanan yangın dolayısıyla, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmalarını yerinde inceledi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ayvalık İlçesinde geçtiğimiz yıl 51 hektarlık alanda yaşanan yangın dolayısıyla, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmalarını yerinde inceledi.
Ayvalık Şeytan Sofrası yakınında gerçekleşen programa Vali Hasan Şıldak´ın yanı sıra AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, Adil Çelik, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sagay Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilgili kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
2020 yılı Eylül ayında yaşanan yangında kül olan 24 bin adet ağacın yerine doğal olarak gençleştirme yapıldığı bilgisi verildi. Ekiplerin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda metrekarede 7-8 adet fidanın yeşermeye başladığı ve toplam 4 milyon civarında fidan olduğu aktarıldı.
Programda yaptığı konuşmada projenin son derece anlamlı olduğunu vurgulayan Vali Şıldak, ?İçinde bulunduğumuz yılın ?Afet Eğitim Yılı´ olması nedeniyle bu konulardaki faaliyetlerimizi en yüksek seviyeye çıkarttık. Şu ana kadar 78 bin kamu görevlimiz Afet Farkındalık Eğitimi´ne tabi tutuldu. AFAD Gönüllüsü, Orman Yangın Gönüllüsü ve İtfaiye Gönüllüsü kavramları altında gönüllük faaliyetleri hız kazandı. Bu sene, araç, yangın ve afet konularında en yüksek hassasiyetle, en ileri derecede farkındalığı oluşturmak için bütün kurumlarımız birlikte hareket ediyorlar. Ülkemizin nadide köşesi, Türkiye´ye ve dünyaya mal olmuş birçok güzelliği bünyesinde barındıran Ayvalık´ta yaşanan bu yangın felaketi ile 51 hektarın üzerinde bir alanın yanması, 25 bin ağacın etkilenmesi bizler için son derece üzüntü vericiydi. Ama artık devletimizin, kurumlarımızın refleks düzeyi o kadar yükseldi ki; yeni bir anlayış, her zaman vatandaş odaklı hizmet, sonuç odaklı çalışma, kurumlar arası sıkı işbirliği bugün burayı bu noktaya getirmiş oldu. Buradaki çalışmalar, Ülkemizin belki de en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor.? diye konuştu.
Vali Hasan Şıldak, yapılan konuşmaların ardından genç nesil ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğü alanda incelemelerde bulundu.
Haber Merkezi
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar