Balıkesir Pullusu’na “coğrafi işaret” yolda

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, “gelenekten geleceğe” Balıkesir’in kültürel mirası olan ince sanat zevkini, estetiği, duygusallığı, hoşgörüyü ve pratikliği yansıtan “Balıkesir Pullusu”na coğrafi işaret alma b

AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, “gelenekten geleceğe” Balıkesir’in kültürel mirası olan ince sanat zevkini, estetiği, duygusallığı, hoşgörüyü ve pratikliği yansıtan “Balıkesir Pullusu”na coğrafi işaret alma başvurusunun sağlıklı bir şekilde sürdüğünü belirterek, 3 aylık askı sürecine girildiğini duyurdu.
“Gelenekten geleceğe kültürel miras” olarak değerlendirilen “Balıkesir Pullusu” yöresel elbisesinin motiflerini, işleme tekniklerini korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için milletvekili Aydemir’in öncülüğünde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Coğrafi işaret(Mahreç)” başvurusu yapılmıştı. Yine daha önce de Balıkesir’in yöresel lezzetlerinden olan “Manyas Kelle Peyniri” için Türk Patent Enstitüsü’nden “coğrafi tescil işareti” alınmıştı.
Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, “coğrafi işaret” alma yolunda ilerleyen “Balıkesir Pullusu” için yapılan başvuru sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini belirterek, başvurunun 3 aylık askı sürecine girdiğini bildirdi. Bölgeye hem ticari hem de kültürel anlamda yarar sağlayacak olan coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye katkısının da bulunacağını belirten Aydemir, kültürel katma değer ve istihdam oluşturma noktasında da bölge insanına çeşitli imkânlar sunacağına dikkati çekti.
“Balıkesir Pullusu”, genellikle dönemin kumaşları olan atlas, pamuk, saten, ipekli şantuk gibi kumaşların üzerine kendine özgü pembe renginin yanında turkuaz, koyu zeytin yeşili, krem gibi farklı renklerde kumaşların üzerine, pamuk ipliği, kılaptan, pul ve tırtıl gibi malzemelerle yapılan bir işleme türü olarak biliniyor. Geçmişte çoğunlukla kadın zanaatkârlar tarafından yapılan Balıkesir Pullusu, özellikle düğün, kına gecesi ve özel günler için kullanılmıştı. Günümüzde giyim eşyası ve aksesuarı başta olmak üzere ev dekorasyonu, çeyizlik ve turistik eşyalar için de bu işleme türü uygulanıyor.
Haber Merkezi
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
  • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar