Balıkesir´de tarım ve hayvancılık sektörü ele alındı

Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan, Balıkesir´de hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.

Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan, Balıkesir´de hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şehit Ramazan Konuş Toplantı Salonu´nda düzenlenen toplantıda Balıkesir tarım ve hayvancılığının geleceği masaya yatırıldı.
24 Kasım 2020 tarihinde göreve başlayan Balıkesir´in yeni Tarım ve Orman İl Müdürü Erkan Alkan, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiği değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Balıkesir tarım ve hayvancılığının kaybedecek vakti olmadığını açıkladı.
Tarım ve hayvancılık yatırımlarında doğru adresin Balıkesir olduğunu vurgulayan Alkan, yaptığı konuşmada; Balıkesir´in tarıma elverişli toprağı, tecrübeli ve çalışkan çiftçileriyle tarımın her dalında söz sahibi illerden biri konumunda olduğunu dile getirdi.
Sürdürülebilir tarımın temelinin, kırsal alanda üretim yapan çiftçilerin bulundukları yerlerde faaliyetlerine devam edebilmelerine, altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin karşılanmasına, ekonomik faaliyetlerinin geliştirilmesine, yerel potansiyelin değerlendirilmesine, doğal ve kültürel varlıkların korunmasına bağlı olduğunu dile getiren Alkan, ?Tarımın bereketlendiği şehir Balıkesir´i, bulunduğu noktadan daha ileriye taşımakla birlikte rekabet edilebilirliği sağlamak ve kaynaklarımızı etkin kullanmak için yeni projelere ihtiyacımız vardır.
Balıkesir sahip olduğu gıda, tarım ve hayvancılık potansiyeli ile hedeflenen 2023 vizyonuna en üst seviyede katkı sağlayacak illerden biri konumundadır. İl Müdürlüğü olarak ilimiz vizyonuna katkı sağlayacak projelere Bakanlığımızın da yardımlarıyla desteklemeye hazırız. Bunun içinde, yarın geç olmadan, gün bugün, vakit proje vaktidir.? diye konuştu.
Birlik ve kooperatif başkanları ile bölge hayvancılığı üzerine karşılıklı bilgi alışverişi ve proje tekliflerinin dile getirilmesi ile devam eden toplantıda, Manyas Kelle Peyniri Üretim İşletmesi kurulumu, Arıcılık İşletme Tesisi kurulumu, Damızlık Koç Üretim Tesisi kurulumu ve Balıkesir Kuzusu ile ilgili damızlık koç üretim projesi gibi bölgeye katma değer oluşturacak, markalaşmanın önünü açacak projeler ön plana çıktı.
Haber Merkezi
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 14.2 ° / 4.6 ° Dağınık bulutlar