Bandırma Belediyesi eski Başkanı Dursun Mirza:
“Mülk satışlarına yatırıma dönüşmesi koşuluyla evet”
Tarih: 6.3.2021 17:19:53/ 451okunma / 0yorum

Geçen Sayıdan Devam
BANDIRMA´NIN ÇIKARLARI İÇİN MÜCADELE ETTİM, ADIM KAVGACI OLDU
Belediye Başkanlığı döneminde Bandırma´nın çıkarları doğrultusunda hareket ederek, birçok konuda yargıya başvurmak zorunda kalarak bu hakları mahkeme yoluyla aldığını vurgulayan Mirza, şunları söyledi:
“Belediye Başkanı Tolga kardeşim, iki yıllık görev süresi dolduğunda yaptığı bir açıklamada, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nden hiçbir hizmet alamadıklarını söylemiş. Bunu görmek için iki yıl beklemesine bile gerek yoktu. Benim Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile bu mücadelemi herkes bilir. Elbette ki Bandırma´nın haklarını savunmak zorundaydım. Ben de bunu yaptım ama adım ‘kavgacı´ya çıktı. Ne yapsaydım, oturup sessiz mi kalsaydım? Şimdi, Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığım ve halen yürümekte olan bazı davaların geri çekildiği söyleniyor. Dilerim doğru değildir.”
BANDIRMA´YA ARITMA TESİSİ
Bandırma´nın Levent Mahallesi´nde, denize derin deşarj arıtma tesisi için çalışmalara başladığının, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nin, bu yatırımı kendisinin yaptığı izlenimini verdiğini belirten Mirza, şöyle konuştu:
“Bu arıtma tesisi için ön hazırlıklar benim belediye başkanlığım döneminde başladı. Bizden yer göstermemiz istendi. Bizim gösterdiğimiz yer beğenilmeyerek, bu yerde karar kılındı. Biz de yatırımın gelmesi için ses çıkarmadık. Ancak bu yatırım Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´nin değildir. Çünkü 30 milyon Euro´luk bu yatırımın yüzde 85´i, Avrupa Birliği fonlarından sağlanacaktır. Yine Büyükşehir Belediyesi, 6. Ana Jet Üssü önünde ve Liman AVM karşısındaki yeni kavşak düzenlemelerini de kendisine mal etmeye çalışıyor. Oysa bu kavşaklar da Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi laf üreterek değil, icraat yaparak kendini göstermelidir. Zaten bugüne kadar da Bandırma´ya yaptığı hiçbir ciddi yatırım yoktur.”
KAYACIK MERASI
Bandırma´nın Kayacık Mahallesi´ndeki meranın Büyükşehir´e devredilmesine de tepki gösteren Mirza, “650 dönümlük bu meranın devredilmesi kararı eğer Büyükşehir Meclisi´nde kabul edildiyse karara 60 gün içinde itiraz edilmeliydi. Eğer bu itiraz yapılmadıysa yazık olmuştur” dedi.
KULLANILAN KAYNAK ÇOK, YAPILAN İŞ AZ
Belediye Başkanlığı döneminde, bugünle kıyaslandığında çok daha az bütçelerle çalışmak zorunda kaldığına işaret eden Mirza, şunları söyledi:
“Kısıtlı bütçelerimize karşın 5 yılda kırsal mahalleler dahil Bandırma´ya 30 milyonun üzerinde yatırım yaptık. Ancak Bandırma Belediyesi´nin bugünkü kaynakları çok fazla ama yapılan işler az. Bu arada pandemi nedeniyle Kuşcenneti Festivali, Kitap Günleri, Ramazan etkinlikleri de yapılamadığından bu konularda para da harcanmadı. Mülk satışları yapıldı, banka kredileri kullanıldı.
Tabii ki, Tolga Başkanın elinden gelen çabayı harcadığını da biliyorum ama geçen bu iki yıllık sürenin onun için öğrenme süreci olduğunu düşünüyorum. Daha önce her ne kadar 10 yıllık belediye meclis üyeliği dönemi olsa da belediye başkanlığı ayrı bir deneyim gerektiriyor.”
BOR KARBÜR TESİSİ
Mirza, Bandırma Belediye şantiyesi bölgesinde, Eti Maden İşletmelerine bor karbür üretim tesisi yapımı için 180 dönümlük bir yerin satılması konusunda da şu açıklamada bulundu:
“Böyle satışlara karşı değilim. Ancak istenen yer de çok değerli. Biz de belediye mülklerini satarak yatırım ve hizmete dönüştürmüştük. Gerekirse bu yerin de gerçek değerinde satılarak, Bandırma´ya yatırım ve hizmetler için kullanılmasını diliyorum.”
ŞLAM ATIK DÖKME YERİ İÇİN SÜRE UZATILMAMALIYDI
Görevde olduğu dönemde, Levent Mahallesi´ndeki bölgeye Eti Maden İşletmeleri tarafından dökülen şlam atıkları için verilen sürenin 2020 yılında dolmasına karşın Tolga Tosun´un başkanlığındaki Bandırma Belediyesi tarafından 5 yıl daha uzatılmasını doğru bulmadığını vurgulayan Mirza, şu değerlendirmede bulundu:
“Yaklaşık 20-25 bin kişinin yaşadığı Levent Mahallesi´nde yaşayanlar, 20 yılı aşkın süredir bu şlamın yarattığı sorunlardan şikayet ediyorlar. Şlam döküm süresi 2020 yılında dolduğunda burası sözüm ona ağaçlandırılarak teslim edilecekti. Hatta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, seçimler öncesinde bu bölgenin Bandırma Belediyesi olduğunu bile düşünmeden, burayı ‘Millet Bahçesi´ yapacağını açıklamıştı. Bandırma Belediyesi, 2020 yılında protokol sona ermesine karşın nedense şlam döküm süresini 5 yıl daha uzatan yeni protokolü imzaladı. Tolga Başkan ile bir görüşmemiz sırasında konu açıldığında kendisine, ‘5 yıl daha uzatma protokolü yapma. Haydi diyelim, en çok 1 veya 1,5 yıl uzat´ önerisinde bulundum. Ancak 5 yıllık uzatma daha yapıldı. İşin bir ilginç yanı ise şudur. Eti Maden İşletmeleri, Levent Ağıldere bölgesindeki şlam atık bölgesi için yeni bir uzatma yapmadan önce Hıdır Mahallesi´nde yeni bir yer bulmuştu. Ancak nüfusu 5 bini bile bulmayan mahalle bunu istemedi.”
GENELEVİ KALDIRMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK
Kendisinin ve daha önceki belediye başkanlarının Bandırma´nın Ayyıldız Mahallesi´ndeki genelevi kaldırmak için çok uğraş vermelerine karşın yer sahiplerini ikna edemediklerini belirten Mirza, “Bu yeri satın almak ve genelevi kaldırmak istedik. Ancak yer sahipleri satışa yanaşmadılar. Tabii ki mülkiyet hakkı var. Bu nedenle bir şey yapamadık. Şimdi yer sahipleri yerlerini satmayı kabul etmişler. Böylece genelev artık kalkıyor. Tabii ki çok memnunuz” dedi.
BANDIRMASPOR´UN HER ZAMAN YANINDAYDIK
Bandırmaspor´un başarısı için her zaman ellerinden geleni yaptıklarının altını çizen Mirza, şöyle konuştu:
“Tabii ki Bandırmaspor´un, TFF 1. Lig´de başarılı olmasını istiyorum. Hatta kümede kalmak değil, bu yıl play-off oynamalarını diliyorum. Onur Göçmez´in başkanlığındaki yönetim kuruluna, teknik heyet ve futbolcularımıza başarılar dilerken, şu noktalara da dikkati çekiyorum. Bandırmaspor´a önceki yıllarda emeği geçen yöneticilere de vefalı davranmak gerekir. Bandırmaspor Kulübü için kulüp başkanı aracılığıyla bağış istememiz nedeniyle CHP Genel Merkezi´ne ‘Belediye bizden rüşvet istiyor´ diye şikayet bile edilmiştim. Bu arada, son 3 yılda yaklaşık 50 milyon lira harcanmasına karşın Bandırmalı çocuklarımıza hiçbir yararı olmamasına, takımda kendi çocuklarımızın oynamamasına çok üzülüyorum. Bu paralarla Bandırmaspor´a en az üç tesis kazandırılabilir, amatör takımlarımıza destek verilebilirdi. Bandırma´ya yeni spor tesisleri ve yeni bir stat gerekli.”
Mirza, kendi dönemlerinde 1. Lig´de mücadele eden Bandırmaspor hentbol kulübünün kapatılmasının da kendisini üzdüğünü belirtti.
BANVİTSPOR´A YAZIK OLDU
Banvit Basketbol Kulübü´nün de ekonomik darboğaz nedeniyle Süper Lig´den çekilmesine de çok üzüldüğünü belirten Dursun Mirza, “Banvitspor, Bandırma ve Türkiye basketboluna yeni bir ses ve ekol getirmişti. Birçok teknik adam ve genç basketbolcunun yetişmesinin önünü açmıştı. Yalnız Bandırma değil, Türk basketbolu kaybetti. Bandırma, ne yazık ki Banvitspor´a sahip çıkamadı. Yazık oldu!” diye konuştu.
Haber : Önder Balıkçı
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Karesi´de ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği dağıtılıyor
Karesi´de ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği dağıtılıyor
Karesi Belediyesi, Ramazan ayında yaşlı, engelli, kimsesi olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşların evine, her gün büyük bir özenle hazırlanan sıcak yemekleri iftar saatine kadar ulaştırıyor.
Ayvalık kooperatif küçük üreticinin umuduna dönüştü
Ayvalık kooperatif küçük üreticinin umuduna dönüştü
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin´in öncülüğünde 17 Şubat 2020 tarihinde kuruluşu gerçekleştirilen S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, geçtiğimiz yıl mahalle evlerindeki kurslara katılan kadınların gelir kapısı oldu.
Vali Şıldak, kadın kooperatifleri temsilcileriyle buluştu
Vali Şıldak, kadın kooperatifleri temsilcileriyle buluştu
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir´de bulunan kadın kooperatiflerinin temsilcilerinin de katılımıyla bir değerlendirme toplantısı yapıldı.
Atatürk´ün konakladığı evde sergi açıldı
Atatürk´ün konakladığı evde sergi açıldı
Edremit Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Edremit´e gelişini kutladı.
Bandırma´da 1500 aileye yardım kolisi
Bandırma´da 1500 aileye yardım kolisi
Bandırma Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine Ramazan kolileri ulaştırılmaya başlandı. Bandırma Kaymakamlığı,
Balıkesir´de Mart ayında 2 bin 448 konut satıldı
Balıkesir´de Mart ayında 2 bin 448 konut satıldı
Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 2,4 artarak 111 bin 241 oldu. Konut satışlarında İstanbul 22 bin 7 konut satışı ve % 19,8 ile en yüksek paya sahip oldu.
Karantina ihlalleri devam ediyor
Karantina ihlalleri devam ediyor
İNSAN HAYATIYLA OYNUYORLAR
Manyas´ta binlerce arı telef oldu
Manyas´ta binlerce arı telef oldu
Manyas´ta arılar zehirli kimyasal atık su yüzünden telef oldu.
Bandırma Lokantacılar Odası Başkanı Gürer: “Pandemi ortamında sahipsiz kaldık”
Bandırma Lokantacılar Odası Başkanı Gürer: “Pandemi ortamında sahipsiz kaldık”
Bandırma Lokantacılar Odası Başkanı Hamit Levent Gürer, “Pandemi ortamında bugüne kadar hiç kimse bize sahip çıkmadı” dedi.
Balıkesir markalaşma yolunda hız kesmiyor
Balıkesir markalaşma yolunda hız kesmiyor
Tüm şehrin kenetlenerek oluşturduğu işbirliği ve ortak çalışma kültürü neticesinde ortaya çıkan yol haritası yapılan bilgilendirme toplantısı ile kamuoyuna sunuldu.
Bandırma´da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı
Bandırma´da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı
Bandırma Belediyesi Kutsal Ramazan Ayında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdürüyor.
Balıkesir´e Avrupa´nın en büyük Kuluçka Tesisi kuruldu
Balıkesir´e Avrupa´nın en büyük Kuluçka Tesisi kuruldu
Avrupa´nın en büyük kuluçka tesisi Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyetine başladı.
Ayvalık´ta ‘Köy enstitüleri fikir ve kültür günleri´ başlıyor
Ayvalık´ta ‘Köy enstitüleri fikir ve kültür günleri´ başlıyor
Yaşama geçirildiği 17 Nisan 1940 tarihinden bugüne kadar Türkiye´nin en önemli eğitim ve aydınlanma modeli olarak bilinen Köy Enstitüleri, kuruluşunun 81. yılında Ayvalık Belediyesi´nin ev sahipliğinde 19-20-21 Nisan tarihlerinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi´nde tekrar eğitim, bilim ve sanat başlıkları ile gündeme taşınıyor.
Balıkesir İl Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi
Balıkesir İl Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi
Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu´nun 2021 yılının birinci dönem toplantısı Video Konferans Sistemi üzerinden Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında gerçekleştirildi.
Su altında kalan köprüden tehlikeli geçiş
Su altında kalan köprüden tehlikeli geçiş
Manyas Barajı´nda doluluk tam doluluk seviyesine yaklaşması üzerine, barajda tehlike oluşmaması için dolu savak açılırken, barajda elektrik üretimine de başlandı.
Susurluk´ta seyir halindeki TIR yan yattı: 1 yaralı
Susurluk´ta seyir halindeki TIR yan yattı: 1 yaralı
Susurluk ilçesinde seyir halindeki TIR yan yattı, sürücüsü kazadan yaralı olarak kurtuldu.
Balıkesir´de polis ve jandarmadan ‘Huzur´ operasyonu
Balıkesir´de polis ve jandarmadan ‘Huzur´ operasyonu
Balıkesir´de polis ve jandarma ekipleri il genelinde yaptıkları huzur operasyonları kapsamında çeşitli suçlardan aranan 30 şahsı yakalarken, adli makamlara sevk edilen 6 şahıs tutuklandı.
Başkan Arslan ameliyat oldu
Başkan Arslan ameliyat oldu
Edremit Belediye Başkanı Hasan Arslan, ayağındaki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat oldu.
TKDK´dan Balıkesir´e 228 Milyon TL´lik yatırım
TKDK´dan Balıkesir´e 228 Milyon TL´lik yatırım
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu´nun (TKDK), hayvancılık işletmelerinin desteklendiği “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar
İki okul ‘AFAD Gönüllüsü” oldu
İki okul ‘AFAD Gönüllüsü” oldu
Balıkesir´de “Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi” kapsamında gerçekleşen çalışmalarla, AFAD gönüllülerinin ve verilen eğitimlerin sayısı her geçen gün artıyor.
17 kişi yakalandı
17 kişi yakalandı
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, çeşitli suçlardan aranan 17 kişiyi yakaladı. Bu kişilerden 9´u tutuklandı.
Atatürk´ün Edremit´e gelişinin 87. yıldönümü kutlandı
Atatürk´ün Edremit´e gelişinin 87. yıldönümü kutlandı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Edremit´e gelişinin 87. Yıldönümü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı´nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.
Dr. Keskin, Ramazan´da sağlıklı beslenmenin
Dr. Keskin, Ramazan´da sağlıklı beslenmenin
Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keksin, Salı günü başlayan Ramazan ayı süresince mübarek ayda sağlıklı beslenmenin formülünü açıkladı.
Balıkesir´de ‘Huzur´ operasyonu: 24 gözaltı
Balıkesir´de ‘Huzur´ operasyonu: 24 gözaltı
Balıkesir´de Narkotik ve Asayiş polis ekiplerince gerçekleşen huzur operasyonların da 17 aranan şahıs gözaltına alınırken, adli makamlara sevk edilenlerden 9´u tutuklandı. Narkotik polislerinin yaptığı operasyonlarda da 7 şüpheli gözaltına alındı.
Bugünden itibaren kısmı kapanma sürecine girilecek
Bugünden itibaren kısmı kapanma sürecine girilecek
Günlük yeni vaka sayılarının 50 binin üzerinde seyrettiği Türkiye´de yeni korona önlemleri alınmasına karar verildi.
Edremit´te kumar baskını
Edremit´te kumar baskını
Edremit ilçesinde Covid 19 tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken bir kahvehanede kumar oynayan 24 kişi ile işyerine toplamda 50 bin 992 lira idari para cezası kesildi.
Polis, CHP´nin ‘128 milyar dolar nerede´ afişlerini söktü
Polis, CHP´nin ‘128 milyar dolar nerede´ afişlerini söktü
Bandırma İlçesi´nde CHP ilçe örgütünün astığı "128 milyar dolar nerede?" yazılı pankartlar asıldıktan kısa bir sonra polis tarafından indirildi.
Balıkesir Valiliği ‘Ramazan Ayı´ tedbirlerini açıkladı
Balıkesir Valiliği ‘Ramazan Ayı´ tedbirlerini açıkladı
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Tedbirleri" konulu genelge gönderdi.
Balıkesir´de ‘Huzur´ operasyonu: 11 gözaltı
Balıkesir´de ‘Huzur´ operasyonu: 11 gözaltı
Balıkesir´de polis ekipleri il genelinde ‘huzur´ operasyonlarında 4 aranan şahsı gözaltına alırken, uyuşturucu operasyonlarında 7 şüpheli şahsı gözaltına aldı.
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Ülkemizde mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı % 13,4 seviyesinde gerçekleşti.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

eczane