Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Hancıoğlu: “Yeni bir muhtarlar kanunu çıkmalı”

19 Ekim Muhtarlar Günü Bandırma’da da kutlandı.

Cumhuriyet alanındaki Atatürk anıtına çelenk sunma törenine Kaymakam Engin Aksakal ve Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun da katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk konuşmayı Türkiye Muhtarlar Derneği Bandırma Şube Başkanı Hüseyin Kocabıyık yaptı. Kocabıyık, kapılarını kendilerine her zaman açık tutan kaymakam ve belediye başkanının yanı sıra daire müdürlerine teşekkür ettikten sonra “Buradan köy muhtarlarımıza da seslenmek istiyorum. Zaman çabuk geçiyor. Sakın işlerinizi ihmal etmeyin. Bu arada tarım ve çiftçiliği de ikinci plana atmayın” dedi.
Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı Nur Demir Hancıoğlu da konuşmasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, birçok ülkeden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiğine vurgu yaparak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Muhtarlar, demokrasinin temel taşlarıdır. Bu günü 2015 yılından beri kutluyoruz. Yeni bir muhtarlık kanunu yapılması öncelikli dileğimizdir. Yine 5390 sayılı yerel yönetimler yasasında değişiklik yapılarak belediye meclisleri ve ihtisas komisyonlarında hak sahibi olmayı istiyoruz. Muhtarlık seçimleri öncesinde adaylarda muhtarlık kriterleri belirlenmesi, muhtarlık seçimlerinin yerel seçimlerden ayrılmamasını, seçimle gelen muhtarlara yeşil pasaport verilmesini bekliyoruz.”
Haber Merkezi
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
  • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar