BBB büyük bir başarıya imza attı

BBB büyük bir başarıya imza attı Ağaçların % 95´i hastalıktan kurtarıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, ana arterler üzerinde bulunan çınar ve leylandi ağaçlarında görülen mantari hastalığı ile mücadelede % 95 başarı sağladı. Kuruyan ağaçlar da sözleşme gereği yenileriyle ücretsiz olarak yüklenici firma tarafından değiştiriliyor.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından Değirmen Boğazı - Otel Basri önü ve Çengel Caddesi´nde formunu ve yaşamsal faaliyetlerini yitiren ağaçlar, çınar ve leylandi ağaçlarıyla değiştirildi. Değişim sonrasında ülke genelinde ibreli tür olarak geçen leylandi, mavi servi, çam gibi ağaç türlerinde; bitkilerde ilk kez görülen, mevsimsel geçişlerden kaynaklı dal uçlarından başlayarak ağaçları yavaş yavaş kurutan fungal (mantari) hastalığı oluştuğu tespit edildi.
Hastalıkla yapılan mücadele sonucunda % 95´lik oranda başarı sağlandı, % 5 oranında ise kayıp yaşandı. Kuruyan ağaçlar ile ilgili herhangi bir maddi zararın olmaması için yüklenici ile yapılan sözleşme gereği hastalık bulaşan ve kuruyan ağaçlar 1 yıl süreyle ücretsiz olarak değiştiriliyor. Şu anda da kuruyan ağaçlar yüklenici firma tarafından ücretsiz olarak değiştirilme çalışmaları devam ediyor.
Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: büyük başarıya imza attı
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
  • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar