316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

BGC: Cihan’ımızı unutmadık, unutturmayacağız

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Yönetim Kurulu, Gazeteci Cihan Hayırsevener’in Bandırma’da katledilmesinin 12. yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Yönetim Kurulu, Gazeteci Cihan Hayırsevener’in Bandırma’da katledilmesinin 12. yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. 
Mesajda "Cihan’ınızı unutmadık, unutturmayacağız. Gazeteciler öldürülerek basın susturulamaz" denildi. 
BGC, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazeteci toplumun öncü kuvvetlerinden biridir. Düşünce ve yorumuyla, haberiyle, fotoğrafıyla, görüntüsüyle, söyledikleriyle gerçeklerin vatandaşla buluşmasına aracılık edendir. Önceliği halkın çıkarıdır, kamu yararıdır. Cemiyetimizin Disiplin Kurulu Başkanı Cihan Hayırsevener’de bu ilkeler ışığında kalemini kullanan bir basın emekçisiydi. Gerçekleri yazdığı, kamu çıkarını gözettiği için korktular Cihan'dan. Bundan 12 yıl önce bugün Bandırma'daki gazetesine giderken kalleşçe pusu kurup katlettiler. Ülkemizde bugüne değin 66 gazeteci-yazar öldürüldü. Balıkesir basınının cesur kalemleri arasındaki Cihan da bunlardan biri oldu. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü.
Ölüm emrini verenleri, tetiği çekeni, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz. Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı. Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar. Hangi nedenle olursa olsun bugüne dek öldürülen meslektaşlarımız yanı sıra vefat eden basın emekçilerini hüzünle, rahmetle, dualarla anıyoruz." 
Haber Merkezi
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar