“Bizim Çocuklarımız” ulusal basında
Bandırma´da dezavantajlı çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için çalışmalar yürüten Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, ‘Değerli Haberler´ de yer aldı.
Tarih: 9.8.2019 00:07:31/ 416okunma / 0yorum

Bandırma´da dezavantajlı çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için çalışmalar yürüten Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, ‘Değerli Haberler´ de yer aldı.
Gazeteci Melis Alphan´ın kaleme aldığı haberden önemli notlar:
Yoksulluk, etnik ötekileştirme, eğitim hayatından kopma gibi nedenlerle Bandırma´daki dezavantajlı çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Eğitim hakkından mahrum bırakılan, sosyal ve kültürel hayattan dışlanıp suça itilen bu çocuklar, yoksulluk, eğitimsizlik, sevgisizlik ve ayrımcılığın oluşturduğu kısırdöngünün içinde yaşama tutunmaya çalışıyorlar. 7 yaşında ailesiyle birlikte Balıkesir´den Almanya´ya göç eden, 30 yıl Berlin´de sosyal pedagog olarak çalışan Alev Şengönül Hamidiiran, emekli olup Türkiye´ye döndükten sonra, Bandırma sokaklarında dilenen ya da mendil satan çoğu Roman ve Suriyeli çocukların mevcut kısırdöngüyü kırabilmesi için sevgi dolu bir ortama ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri, eğitici bir topluluğa ihtiyaçları olduğunu gördü. Almanya´da ´Şiddete Karşı Dans´ temalı projeler yapmış, AB projeleri çerçevesinde çeşitli ülkelerdeki gençlik grupları için değişim programları yapan Hamidiiran, sosyal çalışmalarını Bandırma´da da yürütebilmek için 2011´de Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği´ni kurdu.
Amaçları, farklı sınıf ve etnik kökenden gelen çocukların, dayanışmanın öne çıktığı bir ortam içerisinde birbirlerine ve çevrelerine sevgi ve saygıyla bakmalarını sağlamaktı. Yaşadıkları kentteki çocukların şiddetin yerine dansı, uyuşturucunun yerine ritmi koymalarını istiyorlardı. Proje onayı geldikten sonra, çalışmada yer alacak çocukların aileleri ile görüşerek işe başladılar. Çalışmada yer alacak 8-14 yaşları arasındaki 20 çocuğun çoğunun ya babaları yoktu ya da cezaevindeydi, anneleri genelde yeniden evlenmiş, çocuklar anneannede, teyzede veya haladaydı. Roman çocukların çoğunun okuma yazması yoktu. Barınma, sağlıklı beslenme ve giyim olanaklarından yoksunlardı. Dolaylı ya da doğrudan şiddet ile içiçelerdi. Ayrıca çevrelerinde uyuşturucu gibi madde bağımlılığı ve satıcılık çok yaygındı. Fazlasıyla risk altında olan bu grubun çevrelerindeki şiddet potansiyeline alternatif sunan bir çevreye ihtiyacı vardı. Kalabalık aileler içinde yaşayan Suriyeli çocuklar da okula gitmedikleri zamanlarda mendil satıyorlar, yaşıtları tarafından ayrımcılığa maruz kalıyorlardı. Diğer çocuklar ise yoksulluk ve yoksunluk içindeydi. Proje ekibi ailelerden izin aldıktan sonra, yerel yönetimi çalışmanın niteliği ve amacı konusunda bilgilendirdiler. Ritim ve dans çalışmaları için gerekli olan alet ve kostüm gibi malzemeler temin edildi. Çocuklar, haftanın her günü ikişer saat dans, ritim, tiyatro, ahşap boyama, el becerisi gibi atölye çalışmalarına katıldılar. Çalışmaya katılan iki psikolog, çocuklarla yaratıcı drama atölyesi düzenledi. İlk aşamada çocukların dikkat problemlerinin aşılmasına yoğunlaşıldı, sorumluluk bilincinin önemine dikkat çekildi. Atölyelerin daha sonraki çalışmalarında ise çocukların yaratıcılığını ön plana çıkaran çalışmalar hayata geçirildi. Çocuklar, kendi dans kareografilerini ve ritimlerini ortaya koymaları için teşvik edildi. Ritim ve dans çalışmalarının yanı sıra çocuklarla sevgi, saygı, hoşgörü gibi ortak değerlerin içselleştirilmesi için yemekli etkinlikler ve aynı temaya sahip filmlerin gösterimleri yapıldı. “Bazı çocuklarımız okula gitmiyordu, onları okula teşvik edebildik” diyor Hamidiiran, “Onları okulda takip etmeye başladık. Burada da ders çalıştılar, onlara yardım ettik.”
Hamidiiran, yaptıkları atölye çalışmalarıyla beraber çocukların birbirlerine bakışının ve iletişim biçiminin de değiştiğini söylüyor: “Küfür ve şiddet çok azaldı. Kız-erkek ayrımı yapılmamaya başlandı. Çünkü dernekte bir kuralımız var; bu kapıdan giren, cinsiyetini, dilini, dinini, kökenini kapının dışında bırakıyor. Burada hiyerarşi yok. Ben 60 yaşındayım ama bana ‘Alev´ diye hitap etmelerini istiyorum.”
Proje kapsamında hayata geçirilen ritim ve dans atölyelerinde yapılan çalışma sayesinde çocukların özgüveni gelişti ve çevreleriyle uyumlu birer birey haline gelmelerinin önü açıldı. Fikir veriyor, proje ekibine destek oluyorlar.
Derneğe gelen yabancılara “Hoş geldiniz” diyerek hemen onlarla konuşmaya başlıyorlar onları çalışmaya dahil ediyorlar. Artık kimliklerini gizlemiyor, utanıp sıkılmadan ‘Roman´ veya ‘Çingene´ olduklarını söylüyorlar.
Mehmet Karanfil şöyle bir örnek veriyor: “Bir çocuğumuz var, ilköğretim çağında. Buraya ilk geldiğinde Suriyeli göçmenlere karşı çok önyargılıydı. Onlara karşı şakayla karışık aşağılayıcı ifadeler kullanıyordu, onu sürekli uyarıyorduk. Ama burada Suriyeli çocuklarla öyle güzel kaynaştı ki, şimdi onlardan kültürlerini öğrenmek istiyor. Yavaş yavaş bazı Arapça sözcükler öğrenmeye başladı.”
Proje kapsamında, çocuklara uyuşturucu, alkol ve sigaranın zararları anlatıldı. Bu konuda filmler gösterildi. “Ne yazık ki, uyuşturucu sorununun iyice içinde olanlara erişemiyoruz; onlar için başka terapi yerleri lazım” diyor Hamidiiran, “Ama uyuşturucu kullanmaya daha yeni başlamış ya da hiç başlamamış çocuklarımızı bu zararlı alışkanlıktan uzak tutabildik.”
Sofra kültürünü öğrenebilmeleri için, her cuma çocuklarla birlikte dernekte yemek yediklerini söyleyen Hamidiiran, bir seferinde yemek gecikince olanları şöyle anlatıyor: “Cuma bize belediyeden yemek geliyor ve hep beraber burada yiyoruz. Bir gün yemek çok gecikti. Çocuklar gürültü yapıyordu. Ben ‘Hepinizi dışarı atıyorum, yemek falan yok´ deyince, hepsi dışarı çıktılar. Ama bir dakika sonra hep beraber ‘Gitmeyeceğiz, dernek bizim´ diye slogan atarak eylem yaptılar. Bir araya gelip haklarını aramaları bizim çok hoşumuza gitti.” Bu çalışma boyunca, çocuklara sevgi, barış, paylaşmak, demokrasi, doğaya saygı gibi değerler işlendi.
Bandırma´da Çınarlı mahallesinden şehir dışına, 1.5 odalı evlerde 5-6 kişi yaşamak zorunda kaldıkları TOKİ´ye taşınan Roman çocuklarla beraber temizlik günü yapıldı. Hep beraber yaşadıkları yere gidildi ve 190 büyük torba çöp toplandı.
Projenin sonunda, farklı sınıf ve etnik kökenden gelen 20 çocuk, kentteki kültür merkezinde ritim ve dans gösterisi sahnelediler.
Bu proje sayesinde çocuklar şiddet, dilenme ve sokaklarda çalışmanın dışında alternatif bir geleceklerinin olabileceğini gördüler; birlikte çalışmanın, dayanışmanın önemini anladılar.
“Benim hayalim bir gösteri sanatları okulu” diyen Hamidiiran sözlerini şöyle sürdürüyor: “Avrupa´da çok olumlu sonuçlar alınıyor. Bilhassa suça karışmış, uyuşturucu kullanan çocuklar ve gençlerde çok iyi sonuçlar veriyor. Bu çocuklarımızın çoğu okula gitmiyor. 5-6 kişinin kaldığı tek odalı evlerde bütün gece televizyon karşısında yatıp ertesi gün okula gitme imkanları yok. Ama çok yetenekliler. Dans, müzik, akrobasi, resim; biraz dokununca ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Hayalim, bu çocukların yeteneklerine odaklanan, güçlü yanlarını ortaya çıkaracak bir okul kurmak.” Haber : Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Bizim Çocuklarımız ulusal basında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Balıkesir´de uyuşturucu operasyonu
Balıkesir´de uyuşturucu operasyonu
Balıkesir polisi, il genelinde son 24 saatte yaptığı operasyonlarda 8 uyuşturucu tacirini yakaladı.
Doğal sit alanlarını koruma ve kullanma koşulları belirlendi
Doğal sit alanlarını koruma ve kullanma koşulları belirlendi
Resmi Gazete´de yayımlanan Tabiat Varlıklarını Koruma Merkez Komisyonu´nun Doğal Sit Alanlarını Koruma ve Kullanma Koşulları İlke
Karesi Kent Konseyi, Büyükşehir´de
Karesi Kent Konseyi, Büyükşehir´de
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kent Konseyi ile bir araya geldi.
Polis uygulamasında 9 silah ele geçirildi
Polis uygulamasında 9 silah ele geçirildi
Balıkesir´de polis son 24 saat içinde yaptığı uygulamalarda 9 adet silah ele geçirdi.
Akın, YÖRSAN işçilerinin sesi oldu
Akın, YÖRSAN işçilerinin sesi oldu
İŞÇİ İSYANDA, İKTİDAR SUS PUS!
Edremit´te “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği
Edremit´te “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği
Edremit Belediyesi, 2019´un ´yaya öncelikli trafik yılı´ ilan edilmesine önemli bir katkıda bulundu.
Öğrencilerden “Kitabını Kap Gel” kampanyası
Öğrencilerden “Kitabını Kap Gel” kampanyası
Bandırma ilçesinde bir grup üniversite öğrencisi tarafından “Kitabını Kap Gel” etkinliği düzenlendi.
AK Parti Balıkesir´de delege seçimlerinin startını verdi
AK Parti Balıkesir´de delege seçimlerinin startını verdi
AK Parti Balıkesir İl Teşkilatı´nda Olağan Kongre süreci kapsamında delege seçimleri 7 Aralık 2019´da Balıkesir İlçelerinde başladı.
Vali Yazıcı, Balıkesir Ticaret Borsası´nı ziyaret etti
Vali Yazıcı, Balıkesir Ticaret Borsası´nı ziyaret etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Ticaret Borsası´nı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Burhaniye´de develer kıran kırana güreşti
Burhaniye´de develer kıran kırana güreşti
Burhaniye ilçesinde 22. Pelitköy Deve Güreşleri´nde 120 deve arenaya çıktı. Deve güreşlerini yaklaşık 10 bin kişi izledi.
Balıkesir´de kaçak tütün operasyonu
Balıkesir´de kaçak tütün operasyonu
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ve Bandırma İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, edindikleri bir istihbaratın ardından bir ev ve araçta arama yaptı.
Gönen´de, Sivrisinekle Mücadele Toplantısı
Gönen´de, Sivrisinekle Mücadele Toplantısı
Gönen Kaymakamı Arslan Yurt başkanlığında “Sivrisinekle Mücadele” toplantısı yapıldı.
Kalitenin adresi Şehir Restoran
Kalitenin adresi Şehir Restoran
Hizmette 56. yıl
Öğretmen, Öğrenci Ve Velilerden Taş Boyama Sergisi
Öğretmen, Öğrenci Ve Velilerden Taş Boyama Sergisi
Altıeylül Gaziosmanpaşa İlkokulu öğretmen, öğrenci ve velilerince ortaklaşa hazırlanan “Taş Boyama” sergisinin açılışı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın eşi Hanife Yazıcı´nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Susurluk´taki kaplıcalar sağlık turizmine kazandırılacak
Susurluk´taki kaplıcalar sağlık turizmine kazandırılacak
Susurluk´ta bulunan kaplıcaları Kaymakam Osman Ateş ile birlikte denetleyen Belediye Başkanı Nurettin Güney kaplıcaları sağlık turizmine kazandıracaklarını belirtti.
Bu gecenin geliri Otizm Kulübü´ne bağışlanacak
Bu gecenin geliri Otizm Kulübü´ne bağışlanacak
Bandırma Hasat Dans ve Sanat Stüdyosu tarafından düzenlenecek geleneksel yeni yıl gecesinden elde edilecek gelir, İstanbul Truva Otizm Gençlik ve Spor Kulübü´ne bağışlanacak.
“İlham Veren Kadınlar” konulu söyleşi gerçekleştirildi
“İlham Veren Kadınlar” konulu söyleşi gerçekleştirildi
Bandırma Ticaret Odası (BTO) Kadın Girişimciler Kurulu organizasyonuyla, “İlham Veren Kadınlar” konulu söyleşi yapıldı.
Susurluk´ta kaçak içki operasyonu
Susurluk´ta kaçak içki operasyonu
Yaklaşan yılbaşını fırsat bilen sahte içki imalatçıları başarılı operasyonla yakalandı.
Vali Yazıcı, İnsanları sevmeyi öğrenmek, gerçek mutluluktur
Vali Yazıcı, İnsanları sevmeyi öğrenmek, gerçek mutluluktur
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
AK Partililer Başaran´ın etrafında kenetlendi
AK Partililer Başaran´ın etrafında kenetlendi
AK Parti Balıkesir İl Başkanlık görevine atanan Ekrem Başaran görevi devraldı.
Kaçakçılardan yılbaşı hazırlığı
Kaçakçılardan yılbaşı hazırlığı
Polis ekiplerince Gönen İlçesi´nde düzenlenen sahte içki ve kaçak sigara operasyonunda yüklü miktarda sahte içki ele geçirilirken, 2 zanlı gözaltına alındı.
Öğrencilerden “Yedi Bölge Yedi İklim” temalı etkinlik
Öğrencilerden “Yedi Bölge Yedi İklim” temalı etkinlik
Erdek İstiklal İlkokulu öğrencilerinin yer aldığı halk oyunları ekibi “Yedi Bölge Yedi İklim” temalı folklor gösterisi sundu.
Yıkımına ara verilen Çocuk Sarayı binası tehlike saçıyor
Yıkımına ara verilen Çocuk Sarayı binası tehlike saçıyor
Bandırma İlçesi´nde Çocuk Sarayı olarak bilinen binanın yıkımına ara verilince, yıkılmayan bölümler çevreye tehlike yaratmaya başladı.
Vali Yazıcı, şehit aileleri ve gazilerle kahvaltıda buluştu
Vali Yazıcı, şehit aileleri ve gazilerle kahvaltıda buluştu
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Bayan Yazıcı, İl Emniyet Müdürlüğü organizasyonu ile Balıkesir´deki şehit aileleri ve gaziler için düzenlenen kahvaltı programına katıldı.
Başkan Tosun, balıkçı esnafının sorunlarını dinledi
Başkan Tosun, balıkçı esnafının sorunlarını dinledi
Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Seçmek de Seçilmek de Hakkımız” isimli konferansa konuşmacı olarak katılmak üzere
TÜİK, kayıtlı araç sayısını açıkladı
TÜİK, kayıtlı araç sayısını açıkladı
Balıkesir´de ise trafiğe kayıtlı araç sayısı 484 454 oldu
TEMA Balıkesir, örgütlenmede ilk 5´te yer aldı
TEMA Balıkesir, örgütlenmede ilk 5´te yer aldı
TEMA Vakfı, 2019 yılının son Bölgesel Gönüllü Toplantısı´nı Sakarya´da gerçekleştirdi.
İyi ki doğdun “Paşa” “Sanat Güneşi” Zeki Müren´i andık
İyi ki doğdun “Paşa” “Sanat Güneşi” Zeki Müren´i andık
“Sanat Güneşi”miz Zeki Müren´i, 6 Aralık´ta, doğum gününde andık.
Burhaniye´de “Kadın Danışma Merkezi” hizmete giriyor
Burhaniye´de “Kadın Danışma Merkezi” hizmete giriyor
Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Dünya Kadın Hakları Günü´nde Burhaniyeli kadınlar için “Kadın Danışma Merkezi” Projesi´ni hayata geçiriyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, lise öğrencileriyle buluştu
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, lise öğrencileriyle buluştu
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gülser-Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler