“Bizim Çocuklarımız” ulusal basında
Bandırma´da dezavantajlı çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için çalışmalar yürüten Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, ‘Değerli Haberler´ de yer aldı.
Tarih: 9.8.2019 00:07:31/ 186okunma / 0yorum

Bandırma´da dezavantajlı çocukların sosyal ve kültürel gelişimi için çalışmalar yürüten Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, ‘Değerli Haberler´ de yer aldı.
Gazeteci Melis Alphan´ın kaleme aldığı haberden önemli notlar:
Yoksulluk, etnik ötekileştirme, eğitim hayatından kopma gibi nedenlerle Bandırma´daki dezavantajlı çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Eğitim hakkından mahrum bırakılan, sosyal ve kültürel hayattan dışlanıp suça itilen bu çocuklar, yoksulluk, eğitimsizlik, sevgisizlik ve ayrımcılığın oluşturduğu kısırdöngünün içinde yaşama tutunmaya çalışıyorlar. 7 yaşında ailesiyle birlikte Balıkesir´den Almanya´ya göç eden, 30 yıl Berlin´de sosyal pedagog olarak çalışan Alev Şengönül Hamidiiran, emekli olup Türkiye´ye döndükten sonra, Bandırma sokaklarında dilenen ya da mendil satan çoğu Roman ve Suriyeli çocukların mevcut kısırdöngüyü kırabilmesi için sevgi dolu bir ortama ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri, eğitici bir topluluğa ihtiyaçları olduğunu gördü. Almanya´da ´Şiddete Karşı Dans´ temalı projeler yapmış, AB projeleri çerçevesinde çeşitli ülkelerdeki gençlik grupları için değişim programları yapan Hamidiiran, sosyal çalışmalarını Bandırma´da da yürütebilmek için 2011´de Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği´ni kurdu.
Amaçları, farklı sınıf ve etnik kökenden gelen çocukların, dayanışmanın öne çıktığı bir ortam içerisinde birbirlerine ve çevrelerine sevgi ve saygıyla bakmalarını sağlamaktı. Yaşadıkları kentteki çocukların şiddetin yerine dansı, uyuşturucunun yerine ritmi koymalarını istiyorlardı. Proje onayı geldikten sonra, çalışmada yer alacak çocukların aileleri ile görüşerek işe başladılar. Çalışmada yer alacak 8-14 yaşları arasındaki 20 çocuğun çoğunun ya babaları yoktu ya da cezaevindeydi, anneleri genelde yeniden evlenmiş, çocuklar anneannede, teyzede veya haladaydı. Roman çocukların çoğunun okuma yazması yoktu. Barınma, sağlıklı beslenme ve giyim olanaklarından yoksunlardı. Dolaylı ya da doğrudan şiddet ile içiçelerdi. Ayrıca çevrelerinde uyuşturucu gibi madde bağımlılığı ve satıcılık çok yaygındı. Fazlasıyla risk altında olan bu grubun çevrelerindeki şiddet potansiyeline alternatif sunan bir çevreye ihtiyacı vardı. Kalabalık aileler içinde yaşayan Suriyeli çocuklar da okula gitmedikleri zamanlarda mendil satıyorlar, yaşıtları tarafından ayrımcılığa maruz kalıyorlardı. Diğer çocuklar ise yoksulluk ve yoksunluk içindeydi. Proje ekibi ailelerden izin aldıktan sonra, yerel yönetimi çalışmanın niteliği ve amacı konusunda bilgilendirdiler. Ritim ve dans çalışmaları için gerekli olan alet ve kostüm gibi malzemeler temin edildi. Çocuklar, haftanın her günü ikişer saat dans, ritim, tiyatro, ahşap boyama, el becerisi gibi atölye çalışmalarına katıldılar. Çalışmaya katılan iki psikolog, çocuklarla yaratıcı drama atölyesi düzenledi. İlk aşamada çocukların dikkat problemlerinin aşılmasına yoğunlaşıldı, sorumluluk bilincinin önemine dikkat çekildi. Atölyelerin daha sonraki çalışmalarında ise çocukların yaratıcılığını ön plana çıkaran çalışmalar hayata geçirildi. Çocuklar, kendi dans kareografilerini ve ritimlerini ortaya koymaları için teşvik edildi. Ritim ve dans çalışmalarının yanı sıra çocuklarla sevgi, saygı, hoşgörü gibi ortak değerlerin içselleştirilmesi için yemekli etkinlikler ve aynı temaya sahip filmlerin gösterimleri yapıldı. “Bazı çocuklarımız okula gitmiyordu, onları okula teşvik edebildik” diyor Hamidiiran, “Onları okulda takip etmeye başladık. Burada da ders çalıştılar, onlara yardım ettik.”
Hamidiiran, yaptıkları atölye çalışmalarıyla beraber çocukların birbirlerine bakışının ve iletişim biçiminin de değiştiğini söylüyor: “Küfür ve şiddet çok azaldı. Kız-erkek ayrımı yapılmamaya başlandı. Çünkü dernekte bir kuralımız var; bu kapıdan giren, cinsiyetini, dilini, dinini, kökenini kapının dışında bırakıyor. Burada hiyerarşi yok. Ben 60 yaşındayım ama bana ‘Alev´ diye hitap etmelerini istiyorum.”
Proje kapsamında hayata geçirilen ritim ve dans atölyelerinde yapılan çalışma sayesinde çocukların özgüveni gelişti ve çevreleriyle uyumlu birer birey haline gelmelerinin önü açıldı. Fikir veriyor, proje ekibine destek oluyorlar.
Derneğe gelen yabancılara “Hoş geldiniz” diyerek hemen onlarla konuşmaya başlıyorlar onları çalışmaya dahil ediyorlar. Artık kimliklerini gizlemiyor, utanıp sıkılmadan ‘Roman´ veya ‘Çingene´ olduklarını söylüyorlar.
Mehmet Karanfil şöyle bir örnek veriyor: “Bir çocuğumuz var, ilköğretim çağında. Buraya ilk geldiğinde Suriyeli göçmenlere karşı çok önyargılıydı. Onlara karşı şakayla karışık aşağılayıcı ifadeler kullanıyordu, onu sürekli uyarıyorduk. Ama burada Suriyeli çocuklarla öyle güzel kaynaştı ki, şimdi onlardan kültürlerini öğrenmek istiyor. Yavaş yavaş bazı Arapça sözcükler öğrenmeye başladı.”
Proje kapsamında, çocuklara uyuşturucu, alkol ve sigaranın zararları anlatıldı. Bu konuda filmler gösterildi. “Ne yazık ki, uyuşturucu sorununun iyice içinde olanlara erişemiyoruz; onlar için başka terapi yerleri lazım” diyor Hamidiiran, “Ama uyuşturucu kullanmaya daha yeni başlamış ya da hiç başlamamış çocuklarımızı bu zararlı alışkanlıktan uzak tutabildik.”
Sofra kültürünü öğrenebilmeleri için, her cuma çocuklarla birlikte dernekte yemek yediklerini söyleyen Hamidiiran, bir seferinde yemek gecikince olanları şöyle anlatıyor: “Cuma bize belediyeden yemek geliyor ve hep beraber burada yiyoruz. Bir gün yemek çok gecikti. Çocuklar gürültü yapıyordu. Ben ‘Hepinizi dışarı atıyorum, yemek falan yok´ deyince, hepsi dışarı çıktılar. Ama bir dakika sonra hep beraber ‘Gitmeyeceğiz, dernek bizim´ diye slogan atarak eylem yaptılar. Bir araya gelip haklarını aramaları bizim çok hoşumuza gitti.” Bu çalışma boyunca, çocuklara sevgi, barış, paylaşmak, demokrasi, doğaya saygı gibi değerler işlendi.
Bandırma´da Çınarlı mahallesinden şehir dışına, 1.5 odalı evlerde 5-6 kişi yaşamak zorunda kaldıkları TOKİ´ye taşınan Roman çocuklarla beraber temizlik günü yapıldı. Hep beraber yaşadıkları yere gidildi ve 190 büyük torba çöp toplandı.
Projenin sonunda, farklı sınıf ve etnik kökenden gelen 20 çocuk, kentteki kültür merkezinde ritim ve dans gösterisi sahnelediler.
Bu proje sayesinde çocuklar şiddet, dilenme ve sokaklarda çalışmanın dışında alternatif bir geleceklerinin olabileceğini gördüler; birlikte çalışmanın, dayanışmanın önemini anladılar.
“Benim hayalim bir gösteri sanatları okulu” diyen Hamidiiran sözlerini şöyle sürdürüyor: “Avrupa´da çok olumlu sonuçlar alınıyor. Bilhassa suça karışmış, uyuşturucu kullanan çocuklar ve gençlerde çok iyi sonuçlar veriyor. Bu çocuklarımızın çoğu okula gitmiyor. 5-6 kişinin kaldığı tek odalı evlerde bütün gece televizyon karşısında yatıp ertesi gün okula gitme imkanları yok. Ama çok yetenekliler. Dans, müzik, akrobasi, resim; biraz dokununca ortaya çok güzel şeyler çıkıyor. Hayalim, bu çocukların yeteneklerine odaklanan, güçlü yanlarını ortaya çıkaracak bir okul kurmak.” Haber : Merkezi
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Bizim Çocuklarımız ulusal basında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FETÖ Terör Örgütü şüphelisi 2 kişi gözaltında
FETÖ Terör Örgütü şüphelisi 2 kişi gözaltında
Bandırma ve Edremit Cumhuriyet savcılıklarınca yürütülen soruşturma kapsamında, biri Bandırma diğeri Edremit´te olmak üzere, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne üye olmak suçlamasıyla 2 zanlı yakalanarak gözaltına alındı.
Susuzluk yazın yorgun düşürebilir
Susuzluk yazın yorgun düşürebilir
Sıcak yaz günlerinde su içmek sağlık açısından oldukça önemli hale geliyor. Halsizlik başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açan susuz kalmakla ilgili uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.
Bedri Baykam, çocuklarla Kazdağları´nı çizecek
Bedri Baykam, çocuklarla Kazdağları´nı çizecek
Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Edremit Kitap Fuarı kapsamında Ressam Bedri Baykam, 18 Ağustos Pazar günü yüzlerce Edremitli çocukla birlikte 20 metrelik bir tuvale Kaz Dağları´nı resmedecek.
Sanayi üretimi S.O.S. veriyor
Sanayi üretimi S.O.S. veriyor
Sanayi üretemi bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,9 azaldı.
Edremit Belediyesi´nden ihtiyaç sahiplerine destek
Edremit Belediyesi´nden ihtiyaç sahiplerine destek
Edremit Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, kısa sürede elde ettiği başarılarıyla dikkat çekiyor.
Vali Yazıcı Ayvalık´ta
Vali Yazıcı Ayvalık´ta
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık ilçesi Bağyüzü Mahallesi´ni ziyaret etti.
17 Ağustos 1999 depremini unutmak ne mümkün!
17 Ağustos 1999 depremini unutmak ne mümkün!
17 Ağustos 1999 yılında saat: 03.02 sıralarında yaşanan Marmara Depremi´nin üzerinden tam 20 yıl geçti.
Balıkesir, Dünya Robot Olimpiyatlarında 3. oldu
Balıkesir, Dünya Robot Olimpiyatlarında 3. oldu
Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Çin´de düzenlenen “World Adolescent Robot Contest 2019 Challenge” Dünya Robot Olimpiyatlarında ‘Dünya Üçüncüsü´ olarak büyük bir başarı elde etti.
Edremit Belediyesi Sünnet Şöleni kayıtları başladı
Edremit Belediyesi Sünnet Şöleni kayıtları başladı
Edremit Belediyesi, Eylül ayı içerisinde ihtiyaç sahibi çocuklar için yapacağı toplu sünnet organizasyonunun kayıtlarını almaya başladı.
Balıkesir jandarması bayram süresince teyakkuzdaydı
Balıkesir jandarması bayram süresince teyakkuzdaydı
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Kurban Bayramı tatili süresince vatandaşlarımızın gidecekleri yerlere güvenle ulaşabilmeleri ve tatillerini huzur ortamında geçirebilmeleri için güvenlik tedbirleri arttırılarak alındı.
İsmail Ok, Marmara Adası yangınını meclise taşıdı
İsmail Ok, Marmara Adası yangınını meclise taşıdı
Marmara Adası´nda yürekleri ağızlara getiren yangın TBMM gündemine taşındı.
Ahmet Edip Uğur, Babacan´a desteğini açıkladı
Ahmet Edip Uğur, Babacan´a desteğini açıkladı
AK Parti tarafından 2017 yılında istifası istenen ve istifa ederken de ağlayarak “FETÖ bağlantımız yok. Ailenize, evinize kadar ulaşan baskılar
İşsizlik oranı yüzde 12,8´e yükseldi
İşsizlik oranı yüzde 12,8´e yükseldi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Aile Destek Merkezi (ADEM) projesi kapsamında Bitlis´in Hizan ilçesinden bayanlar termal turizm alanında önemli bir ivme yakalayan ve kadınların istihdama kazandırılması yönünde başarılı projelere imza atan Balıkesir´in Sındırgı ilçesini ziyaret etti.
Karpuz ve peynir birlikte yenince güzel
Karpuz ve peynir birlikte yenince güzel
Yazın en sevilen ikilisi karpuz ve peyniri birlikte tüketmek sağlıklı.
Sürücülere “Kemerin Ses Getirsin” yarışması anlatıldı
Sürücülere “Kemerin Ses Getirsin” yarışması anlatıldı
Ülkemizde karayolu trafik güvenliğinin sağlanması ve vatandaşlarımızın trafik güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla 09-31 Ağustos 2019 tarihleri
Valilik, av başına günlük avlanma limitlerini açıkladı
Valilik, av başına günlük avlanma limitlerini açıkladı
Balıkesir Valiliği, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu´nun 3.maddesine dayanılarak 23 Mayıs 2019 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu´nun, 2019-2020 Av Döneminde avcılığın düzenlenmesine ilişkin 18 sayılı kararı aldığını hatırlatıp, alınan bu kararın 21 Haziran 2019 tarihli ve 30808 sayılı Mükerrer Resmi Gazete´de yayımlandığını bildirdi.
Vali Yazıcı, Şehitliği ziyaret etti
Vali Yazıcı, Şehitliği ziyaret etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Bayan Yazıcı, Kurban Bayramı öncesinde Balıkesir Şehitliği´ni ziyaret etti.
Akın, Gönen Çayı´nı siyaset üstü olarak tanımladı
Akın, Gönen Çayı´nı siyaset üstü olarak tanımladı
Gönen Çayı´nı siyaset üstü olarak tanımlayan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Bu su hepimizin, kaybedecek ne zamanımız ne de bir damla suyumuz var” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bandırmalı yazar Pakize Başaran´ı davet etti
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bandırmalı yazar Pakize Başaran´ı davet etti
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bandırmalı yazar Pakize Başaran´ın görüşme isteği üzerine kendisini Ankara´ya davet etti. Bakan Selçuk, yazar Başaran´a, makamında görüşmek üzere 15 Ağustos 2019 Perşembe günü, saat 11.00´de randevu verdi.
Marmara Adası´ndaki yangın güçlükle söndürüldü
Marmara Adası´ndaki yangın güçlükle söndürüldü
Marmara Adası´nda yaşanan yangın bayramı zehir etti
Vali Yazıcı, sürücülere güvenli sürüş uyarısı yaptı
Vali Yazıcı, sürücülere güvenli sürüş uyarısı yaptı
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Bayan Yazıcı, Balıkesir-Bursa güzergâhında bulunan...
Balıkesir´de bayramlaşma töreni
Balıkesir´de bayramlaşma töreni
Balıkesir´de Kurban Bayramı bayramlaşma töreni Zağnos Paşa Camii bahçesinde yapıldı.
CHP Milletvekili Akın´dan Kurban Bayramı mesajı
CHP Milletvekili Akın´dan Kurban Bayramı mesajı
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajla tüm halkın bayramını kutladı.
Büyükşehir Belediyesi bayramda 24 saat görevde
Büyükşehir Belediyesi bayramda 24 saat görevde
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, vatandaşların, Kurban Bayramını huzurla geçirebilmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.
Balıkesir´de 15. Dönem mezun Astsubaylar yemin etti
Balıkesir´de 15. Dönem mezun Astsubaylar yemin etti
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu´nda 15. Dönem Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimine Katılan Aday Kursiyerlerin (ASTTASAK) yemin törenine katıldı.
Balıkesir Kurban Bayramı´na hazır
Balıkesir Kurban Bayramı´na hazır
Balıkesir Valiliği´nce, Kurban Bayramı nedeniyle ilimizde vatandaşlarımızın bayramı huzur ve güven içinde geçirmeleri, kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve vatandaşlarımızın istek ve şikâyetlerinin zamanında değerlendirilmesi için gerekli tüm tedbirler alındı.
TekSüt Bandırma BK kombineleri satışa çıkt
TekSüt Bandırma BK kombineleri satışa çıkt
TEKSÜT Bandırma BK, 2019 – 2020 Sezonu V.I.P Tribünü ve Numaralı Tribün sezonluk kombine koltuk satışları başladı.
Vali Yazıcı, Kurban Bayramı´nı kutladı
Vali Yazıcı, Kurban Bayramı´nı kutladı
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Kurban Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Vali Yazıcı Burhaniye´de
Vali Yazıcı Burhaniye´de
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, bugünkü ziyaretlerinde Burhaniye ilçesi Ağacık ve Yunuslar kırsal Mahallelerinde vatandaşlarla bir araya geldi.
10 milyon 932 bin kişi seyahate çıktı
10 milyon 932 bin kişi seyahate çıktı
Ocak, Şubat ve Mart aylarından oluşan I. çeyrekte, yurt içinde ikamet eden 10 milyon 932 bin kişi seyahate çıktı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler