Bugün, 20 Ocak 2022 Perşembe

CHP Milletvekili Gürer Kış geliyor domates tarlada alıcı bekliyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ?Kış geliyor, domates hala tarlada alıcı bekliyor. Tezgâhta 3 lira olan ürünü tarlada 40 kuruşa alan yok? dedi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ?Kış geliyor, domates hala tarlada alıcı bekliyor. Tezgâhta 3 lira olan ürünü tarlada 40 kuruşa alan yok? dedi
CHP Milletvekili Gürer, domates üreticisinin sorunlarını dile getirdi.
Domates üreticisinin zararına bile ürünlerini satamadığını ve ürününün tarlada kaldığını, üreticilerin ise perişan olduğunu söyleyen Gürer, çiftçilerin kilosunu 70 kuruşa mal ettiği domatesi, 40 kuruşa bile satamadığından yakındı.
Gürer, ? Domates üreticilerine bir dokunduk bin ah işittik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın ?nerede bir boşluk bulursanız ekin´ sözüne karşılık pandemiye rağmen borçlanarak domates eken çiftçiler, ne yazık ki tüccarlar ve şirketlerin insafına terk edilmiş durumda. 70 kuruşa mal ettikleri domatesi, 30 kuruşa bile satamıyorlar. 15 kuruş da toplama parası veriyorlar. Böylece domatesi 15 kuruşa satmış oluyorlar. Domates üreticisi perişan.? dedi.
Bazı bölgelerde sözleşmeli ürün modeli uygulandığını ve tarla ekimi yapılmadan anlaşmalar olduğunu ancak ürün bol olunca o firmalarında fiyat düşürmek için üreticiyi boğduğunu belirten Gürer, ?Bu modele göre, domates üretimi yapan çiftçiye alım garantili destek verilecekti. Öyle görünüyor ki maalesef böyle bir destek dahi çiftçi aleyhine döndü. Çiftçiler, alım garantisi veren fabrikaların ürünün alımını geciktirerek, fiyatın daha da aşağı düşmesini beklediğini iddia ediyorlar. Pandemi sürecine rağmen borçlanarak üretim yapan, alın teri döken çiftçinin, alıcının insafına bırakılması üzüntü verici.? diyerek sözlerine ekledi.
Haber Merkezi
  • Perşembe 8.4 ° / -1.2 ° Açık hava
  • Cuma 8.8 ° / 5.4 ° bulutlu bulutlar
  • Cumartesi 6 ° / -1.4 ° Heavy snow