Covid-19’dan yaşamlarını yitirenlere psikolojik destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Covid-19 döneminde yakınlarını kaybedenlere, ücretsiz olarak psikolojik destek uygulayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Covid-19 döneminde yakınlarını kaybedenlere, ücretsiz olarak psikolojik destek uygulayacak.
Bakan Derya Yanık, salgının getirdiği sorunlarla etkili şekilde mücadele etmek için vatandaşlara yönelik desteklerini sürdürdüklerini belirterek, “Salgının başladığı ilk günden itibaren Covid-19 nedeniyle yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza psikososyal destek hizmetimizi sürdürüyoruz” dedi.
Salgının, vatandaşlar üzerindeki psikolojik etkilerini hafifletmeyi amaçladıklarını belirten Bakan Yanık, şunları söyledi:
“Vatandaşlarımız, salgın döneminde farklı sosyal destek mekanizmalarına ihtiyaç duyuyor. Kırmızı yeleklilerimiz, bu konuda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor. Salgının, vatandaşlarımız üzerindeki psikolojik etkilerini hafifletmeyi amaçlıyoruz. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla çoğunluğu sosyal çalışmacı ve psikologlardan oluşan 582 personele ‘Salgın süresince afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmeti’ eğitimi verdik. Uzman personelimiz tarafından Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde gerekli önlemler alınarak yüz yüze ya da telefonla Covid-19 nedeniyle yakınlarını kaybeden vatandaşlarımıza psikososyal destek hizmeti veriyoruz. Bu hizmetimizle salgının, vatandaşlarımız üzerindeki psikolojik etkilerini hafifletmek için çalışıyoruz. Yakınlarını kaybedenlerin yanı sıra salgından etkilenen ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımız, bulundukları ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla bu hizmete ücretsiz ulaşabilirler.”
Haber Merkezi
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
  • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar