Deprem çantasında bulunması gerekenler

´Deprem çantası nasıl hazırlanır?´, ´Deprem çantasında neler olmalı?´ gibi soruların cevapları özellikle deprem bölgesinde yaşayanlar için çok önemli.

´Deprem çantası nasıl hazırlanır?´, ´Deprem çantasında neler olmalı?´ gibi soruların cevapları özellikle deprem bölgesinde yaşayanlar için çok önemli.
Depremden sonra sığınacak yer bulmanın dışında, kullanabileceğiniz temel ihtiyaç malzemelerinin olduğu bir çanta (deprem çantası) muhakkak hazırlanmalı. Susuz ve hiçbir şey yemeden bir gün geçirmeyi kimse istemez. Bu durumda mutlaka ´Deprem çantası nasıl hazırlanır?´, ´Deprem çantasında neler olmalı?´ gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerek. İşte ´Deprem çantası nasıl hazırlanır?´, ´Deprem çantasında neler olmalı?´ sorularının cevapları?
Elazığ´da yaşanan deprem sonrası tüm vatandaşlarımızı korku sardı. Deprem bölgesi olan yerlerde yaşayanların mutlaka deprem çantası hazırlaması gerek. Özellikle araç sahibi olanların, araçlarında mutlaka deprem çantası bulunması gerektiği unutulmamalı. Yaşanan deprem sonrasında hayatta kalmanız için temel malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu malzemelerin mutlaka deprem çantasında bulunması gerek.
Deprem çantasında neler olmalı?
Su: Kişi başına günlük bir litrelik şişe
Gıda: Bozulmayan ve uzun süre dayanan konserve yiyecekler
Manuel konserve açacağı ve diğer pişirme malzemeleri
İlk yardım çantası
Tabaklar, mutfak eşyaları ve diğer besleme malzemeleri
Ekstra pilli el feneri
Yangın söndürücü
Evcil hayvanınız için su ve yiyecek
Evcil hayvan taşıyıcısı
Depremin sizi nerede yakalayacağını bilmediğinizden, evinizde, arabanızda ve işyerinizde mutlaka deprem çantası bulundurmalısınız.
Deprem çantası saklama yerleri
Ev: Deprem çantasını belirlemiş olduğunuz güvenli bir yerde saklayın ve evinizi hızlıca terk etmeniz gerektiğinde hazır bulundurun. Tüm aile üyelerinin deprem çantasının nerede tutulduğunu bildiğinden emin olun.
İş: En az 24 saat işyerinde barınmaya hazır olun. İş yerinde hazırladığınız deprem çantasında yiyecek, su ve ilaç gibi diğer ihtiyaçların yanı sıra rahat bir yürüyüş ayakkabısı bulundurun.
Araç: Arabanızda da bir dizi acil durum malzemesi bulundurun.
Acil durum eşyaları: Reçeteli ilaçlar, ağrı kesiciler, ishal karşıtı ilaçlar, gözlük ve kontakt lens solüsyonu, bebek maması, şişe, çocuk bezi, mendil, pişik kremi, evcil hayvan yemi ve evcil hayvanınız için ekstra su, nakit para, elektronik olarak veya su geçirmez, taşınabilir bir kapta saklanan sigorta poliçelerinin kopyaları, kimlik ve banka hesabı kayıtları gibi önemli aile belgeleri, her kişi için uyku tulumu veya sıcak battaniye, ikliminize göre ayakkabı ve kıyafetler, yangın söndürücü, kadın gereçleri ve kişisel hijyen malzemeleri, kâğıt bardaklar, tabaklar, kağıt havlular ve plastik mutfak eşyaları, kâğıt ve kalem, çocuklar için kitaplar, oyunlar, bulmacalar veya diğer etkinlik malzemeleri
Deprem çantası bakımı nasıl yapılmalı?
Deprem çantası uzun süre saklanabilir bir çanta değildir. Özellikle içindeki gıda malzemelerini mutlaka kontrol etmeli, durumuna göre değiştirmelisiniz. İçinde konserve olan çantanızı serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Konserve olmayan yiyecekleri sıkıca kapatılmış plastik veya metal kaplarda saklayın. Süresi dolmuş eşyaları gerektiği gibi değiştirin. Her yıl veya aydan aya ihtiyaçlarınızı yeniden düşünün ve ailenizin ihtiyaçları değiştikçe deprem çantanızı yenileyin.
Haber Merkezi
  • Pazar 16.3 ° / 8.6 ° Bulutlar
  • Pazartesi 17.3 ° / 10.4 ° kırık bulutlar
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur