Dr. Dadan´dan CHP´ye yenilenme çağrısı
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü, CHP Erdek Belediye Meclis aday adayı Dr. Kadir Dadan, CHP´nin yenilenmesi gerektiğine işaret etti.
Tarih: 4.1.2019 18:22:57/ 459okunma / 0yorum

Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü, CHP Erdek Belediye Meclis aday adayı Dr. Kadir Dadan, CHP´nin yenilenmesi gerektiğine işaret etti. Dadan, “2019 ve Halk Partisi” başlıklı yazısında şu düşüncelere yer verdi:
“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ile geçirdiğimiz bir yılın ardından, bu kez yerel seçimlerin yaşanacağı yeni bir yıla giriyoruz.
Kuşkusuz seçimlerin olduğu yıllar, siyasi partiler için önemli ve hareketli günleri de beraberinde getirir. 2019 da böyle bir yıl olacak.
Ancak bunun da ötesinde Cumhuriyet Halk Partisi için, 2019´un daha büyük bir önemi var. Bu yılla başlayacak ve 2023 yılı 29 Ekim´inde sonlanacak 4 yılı aşkın bir sürede, hem ülkemizin hem de partinin kuruluş süreçlerinin 100. yıl dönümleri kutlanacak.
Devlet ve onu yöneten hükümet, elbette bu yıl dönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek asırlık geçmişini pekiştirmek ve bugüne ilişkin gelişmişliğini ortaya koymak isteyecektir.
Peki, kurucu önder Mustafa Kemal Atatürk´ü sevenler ve Atatürk´ün partisi ne yapacak? Mevcut kadroların önündeki seçenekler neler? Pek sevdiğimiz yıl dönümleri, heyecanı ve örgütlülüğü artırabilir mi? 2023´te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidar olacak bir seçenek oluşturulabilir mi? 

Partinin son yıllarda bir ölçüde sürekli seçim atmosferinde kalmaktan kaynaklanan yaşadığı çalkantılar umudu yükseltmiyor. İyi Parti ile kurulan ittifak, partinin elindeki belediye sayısını artıracak gibi görünmesine rağmen, aynı zamanda parti içi çekişmeleri artıracak gibi de duruyor. Ancak ortada daha iyi başka bir seçenek de görünmüyor.
Üstelik benzer bir ittifaka 2023´te de gereksinim duyulması bir yana, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde mevcut örgütlülük ve oy oranlarının nasıl artırılacağına ilişkin herhangi bir açılım da ortada yok.
2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidar olmak amaçlanacaksa, partinin kesinlikle kapsamlı bir programatik ve örgütsel yenilenmeye gereksinimi var. Kiminle, ne zaman ve nasıl sorularının yanıtını bulmak için, dönüp bir kez daha kurucu önder Atatürk´e bakmak gerekir.
Atatürk, partinin ismini Halk Partisi olarak koymuş, kişi, zümre, sınıf karşısında halkın iktidarını arzulamıştır. Dolayısıyla "kiminle?" sorusunun yanıtı "halkla" olmak durumundadır. Barajın % 51 olduğunu da hatırlayacak olursak, seçkinci tavırların bir yana bırakılması, partinin Atatürk sevgisi üzerinden kitleselleşmesi ve halkla bütünleşmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.
Ayrıca dilimize yerleşen kısaltma olarak partinin CEHEPE´den Halk Partisine dönmesi de önemli bir gerekliliktir. 1923´te kuruluşundan ta ki 1980 darbesiyle parti kapatılana kadar, halk arasında partinin kısa adı "halk partisi" idi. Ancak parti tekrar açıldığında CHP kısaltması harf okunuşları ile "halk partisi"ne tercih edildi. Bugün bir çok konuda iktidarın Osmanlı devlet düzenini andıran tercihleri, parti kısaltması olarak tekrar "halk partisi"ne dönülmesi gerekliliğinin bir başka gerekçesidir.
‘Ne zaman?´ ve ‘Nasıl?´ sorularının yanıtını da, Atatürk´ün bağımsızlık savaşında izlediği rota ve olayların kullanılması oluşturabilir. Asırlık bir parti zaten kendini sürekli yenilemek durumundadır ve aşağıda sayacağım organizasyonları bir şekilde yapmaktadır. Burada önemli olan, bunu halkla birlikte ve etkili kamuoyu yansıması ile başarabilmektir.
Örneğin 15 Mayıs 2019´da İzmir´in işgalinin 100. yılında İzmir´de YENİDEN KURTULUŞ, YENİDEN BAĞIMSIZLIK temasıyla büyük bir gösteri düzenlenebilir.
16 Mayıs 2019´da İstanbul´dan büyük bir uğurlama töreni ile Atatürk temsili olarak yola çıkabilir.
16-17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde Karadeniz illerinde ve nihayet 19 Mayıs 2019´da Samsun´da ASIRLIK DEVLETİN ÖZGÜR GENÇLERİ NE İSTİYOR temasıyla büyük bir gençlik kongresi organize edilebilir.
23 Temmuz - 7 Ağustos 2019 tarihleri arasında tüm doğu illerinde birer gün ve son üç günde Erzurum´da olmak üzere, 21. yüzyılın başat sorunu olan ekolojik sorunlar ile gençlerin ortaya koyduğu talepler çerçevesinde ve var olan altı ilkenin güncel yorumunu da içerecek şekilde, partinin programı baştan aşağı gözden geçirilerek yenilenebilir.
4-11 Eylül 2019 tarihlerinde İç Anadolu Bölgesi illerinde ve son üç gün Sivas´ta olmak üzere, YENİDEN HALK PARTİSİ olmak üzere, Erzurum´da ortaya konan programa uygun olarak tüm örgütsel çerçeve yeni bir tüzük ile yeniden belirlenebilir.
Bütün bunlardan sonra 23 Nisan 2020´de Ankara´da toplanacak büyük kurultay ile partiyi 2023 seçimlerine götürecek siyasi kadro belirlenebilir.
Şimdiye kadar bu düşünceleri açtığım kişiler, böyle bir yolun partiyi hareketlendirebileceğini kabul etmekle birlikte, kimin bu sürece liderlik edeceğini de sorguladılar.
Burada bir kez daha dile getireyim ki, eğer halkın bu sürece katılımı sağlanamıyorsa hem partinin, hem kurucu önderin söylevinin, hem de halkımızın geleceği konusunda umutları ayakta tutmak son derece zorlaşacaktır. Ve eğer halkın katılımı sağlanabilirse, onunla bütünleşik olan kim varsa süreci de o yürütecektir.
Öte yandan siyasi hedefin BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR TÜRKİYE olarak belirlenmesi ve var olan iktidarın liderliğinin partinin siyasi eleştirilerinin odağına yerleştirilmesinden vaz geçilmesi de liderlik tartışmalarını geriletecektir. Bu nedenle yeni sloganımız ‘HEM BAĞIMSIZLIK, HEM ÖZGÜRLÜK!´ olabilir.
Bütün bu sürecin seçim öncesinde ilanı ve halkın partiye katılımına ilişkin samimi bir davetin yapılması, partinin yerel seçimlerde elde edeceği sonucu da olumlu yönde etkileyecektir.”
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Dadan yenilenme çağrısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kamyonet alev alev yandı
Kamyonet alev alev yandı
Erdek İlçesi Ocaklar Karayolu Çakıl Mevkii´nde motoru tutuşan park halindeki kamyonet alev alev yandı.
Erdek´te, Evde Rehabilitasyon ve Berber Hizmeti´ne devam
Erdek´te, Evde Rehabilitasyon ve Berber Hizmeti´ne devam
Erdek Belediyesi tarafından, ilçede sosyal belediyecilik anlayışı gereği engelli, yaşlı ve hasta vatandaşlarımıza yönelik evde berber, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesine devam ediyor.
Erdek´te “Resimlerle Deyimler” etkinliği
Erdek´te “Resimlerle Deyimler” etkinliği
BENGİ Projesi kapsamında Muzaffer Gürer Ortaokulu´nda “Resimlerle Deyimler” etkinliği gerçekleştirildi.
Bakan Kurum, Erdek´le ilgili projelerini açıkladı
Bakan Kurum, Erdek´le ilgili projelerini açıkladı
Erdek-Tatlısu Mahallesi´nde 400 konutluk örnek proje gerçekleştireceklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, maliyeti 20 milyon lirayı bulacak Erdek Atık Su Arıtma Tesisi projesinin de Nisan ayında ihalesinin yapılacağını bildirdi.
Erdek MYO sanata yönelecek
Erdek MYO sanata yönelecek
Erdek Meslek Yüksek Okulu (MYO), ek binalarla geliştirilecek.
R.M.E. Anaokulu ile İ.H.L. Ana Sınıfı kardeş okula dönüştü
R.M.E. Anaokulu ile İ.H.L. Ana Sınıfı kardeş okula dönüştü
İlçemizde faaliyet gösteren Reşit Mazhar Ertüzün (R.M.E.) Anaokulu tarafından başlatılan Kardeş Okulum Projesi başarıyla sürüyor.
Erdek´te kadınlar matinesi
Erdek´te kadınlar matinesi
Erdek Atletik Gençlik ve Spor Kulübü´nün gecesinde coşku vardı
Belediye ekipleri zorlu doğa koşullarında çalışıyor
Belediye ekipleri zorlu doğa koşullarında çalışıyor
Erdek´te olumsuz hava şartları nedeniyle Kapıdağ Yarımadası´nda yolların ulaşıma kapanmaması için Erdek Belediyesi karla mücadele ekibi zorlu doğa koşullarına adeta meydan okudu.
Kyzikos sanal ortamda
Kyzikos sanal ortamda
Kyzikos ve Erdek´in tarihi yerleri 3D gözlüklerle gezilebilecek
Değirmenci, Gazeteciler Günü´müzü kutladı
Değirmenci, Gazeteciler Günü´müzü kutladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erdek Belediye Başkan aday adayı Avukat Yüksel Değirmenci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Yeni Erdek Gazetemizi ziyaret etti.
Erdek´te FETÖ üyesi 3 esnaf gözaltına alındı
Erdek´te FETÖ üyesi 3 esnaf gözaltına alındı
Balıkesir ilinde FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü´nün esnaf yapılanmasına yönelik Erdek´te düzenlenen operasyonda 3 şüpheli esnaf gözaltına alındı.
Başkan Sarı´dan açıklamalar
Başkan Sarı´dan açıklamalar
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin sarı: “İsmail Ok´un seçimi kazanacağına inanıyorum”
Erdek Halk Eğitim´den “Bağlama” Kursu
Erdek Halk Eğitim´den “Bağlama” Kursu
Erdek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde başlatılan “Bağlama” Kursu 3 ayı tamamladı.
Sarı´dan gazetemize kutlama
Sarı´dan gazetemize kutlama
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”müzü kutladı.
Velilere Üniversite eğitiminin önemi anlatıldı
Velilere Üniversite eğitiminin önemi anlatıldı
Erdek İlçesi Çakıl Kırsal Mahallesi´nde ikamet eden öğrenci velilerine üniversite eğitiminin önemi anlatıldı.
Sarı, Ankara´dan döndü
Sarı, Ankara´dan döndü
ETO Başkanı Özlem Sarı, Hisarcıklıoğlu ile görüştü
Hamsi katliamı sürüyor
Hamsi katliamı sürüyor
Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı: “Bandırma ve Erdek körfezlerinde denetim sıfır!”
Şırnak-Uludere´deki öğrencilere giyim yardımı
Şırnak-Uludere´deki öğrencilere giyim yardımı
Öğrencilerden ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlarına giyim yardımı.
Meteoroloji uyardı
Meteoroloji uyardı
Balıkesir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Marmara Bölgesinde sağanak yağış ve lodos fırtınası etkili olacağı tahmin ediliyor.
Yaralı köpeğe zabıta sahip çıktı
Yaralı köpeğe zabıta sahip çıktı
Erdek İlçesi Düzler Bölgesi´nde yaralı halde bulunan köpeğe Erdek Belediyesi Zabıta Müdürlüğü´ne bağlı görevliler sahip çıktı.
Hamsi yüzde 300 zamlandı
Hamsi yüzde 300 zamlandı
Marmara bölgesini etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı balık fiyatlarına tavan yaptırdı.
Erdek´te hırsızlık suçlarından 3 tutuklama
Erdek´te hırsızlık suçlarından 3 tutuklama
Hırsızların hedefinde bu sefer yediemin otoparkı ve pansiyon vardı.
Muhtarlar Eskişehir´de toplandı
Muhtarlar Eskişehir´de toplandı
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından Eskişehir´de 44. İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya ilçemizden 4 muhtar katıldı.
Havalar soğudu su sayaçlarına dikkat!
Havalar soğudu su sayaçlarına dikkat!
Hava sıcaklığının eksilere düşme olasılığı, su sayaçlarına “Don” uyarısı getirdi.
Ak Parti Belediye Başkan adaylarını açıkladı
Ak Parti Belediye Başkan adaylarını açıkladı
AK Parti Erdek´te Gün, Bandırma´da Bostancı, Marmara´da Aksoy´u aday gösterdi
Sokak hayvanları zorda!
Sokak hayvanları zorda!
Sokak hayvanlarını koruma gönüllüleri alarmda
Kapıdağ kara teslim
Kapıdağ kara teslim
Kapıdağ´ın yüksek kesimlerinde başlayan kar yağışı kırsal mahalleri olumsuz etkiledi
Ahmet Vişne, Halitpaşa´ya muhtar adayı
Ahmet Vişne, Halitpaşa´ya muhtar adayı
Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası emekli Genel Sekreteri Ahmet Vişne, Halitpaşa Mahallesi Muhtarlığı için aday oldu.
Damın çatısı çöktü
Damın çatısı çöktü
Bandırma İlçesi Edincik Mahallesi´nde, içerisinde büyükbaş hayvanların olduğu bir damın çatısı çöktü.
Kaymakam Çalık´tan Asayiş değerlendirmesi
Kaymakam Çalık´tan Asayiş değerlendirmesi
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, ilçenin suç analiz raporunu paylaştı
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler