Dr. Dadan´dan CHP´ye yenilenme çağrısı
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü, CHP Erdek Belediye Meclis aday adayı Dr. Kadir Dadan, CHP´nin yenilenmesi gerektiğine işaret etti.
Tarih: 4.1.2019 18:22:57/ 638okunma / 0yorum

Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü, CHP Erdek Belediye Meclis aday adayı Dr. Kadir Dadan, CHP´nin yenilenmesi gerektiğine işaret etti. Dadan, “2019 ve Halk Partisi” başlıklı yazısında şu düşüncelere yer verdi:
“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ile geçirdiğimiz bir yılın ardından, bu kez yerel seçimlerin yaşanacağı yeni bir yıla giriyoruz.
Kuşkusuz seçimlerin olduğu yıllar, siyasi partiler için önemli ve hareketli günleri de beraberinde getirir. 2019 da böyle bir yıl olacak.
Ancak bunun da ötesinde Cumhuriyet Halk Partisi için, 2019´un daha büyük bir önemi var. Bu yılla başlayacak ve 2023 yılı 29 Ekim´inde sonlanacak 4 yılı aşkın bir sürede, hem ülkemizin hem de partinin kuruluş süreçlerinin 100. yıl dönümleri kutlanacak.
Devlet ve onu yöneten hükümet, elbette bu yıl dönümlerinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek asırlık geçmişini pekiştirmek ve bugüne ilişkin gelişmişliğini ortaya koymak isteyecektir.
Peki, kurucu önder Mustafa Kemal Atatürk´ü sevenler ve Atatürk´ün partisi ne yapacak? Mevcut kadroların önündeki seçenekler neler? Pek sevdiğimiz yıl dönümleri, heyecanı ve örgütlülüğü artırabilir mi? 2023´te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidar olacak bir seçenek oluşturulabilir mi? 

Partinin son yıllarda bir ölçüde sürekli seçim atmosferinde kalmaktan kaynaklanan yaşadığı çalkantılar umudu yükseltmiyor. İyi Parti ile kurulan ittifak, partinin elindeki belediye sayısını artıracak gibi görünmesine rağmen, aynı zamanda parti içi çekişmeleri artıracak gibi de duruyor. Ancak ortada daha iyi başka bir seçenek de görünmüyor.
Üstelik benzer bir ittifaka 2023´te de gereksinim duyulması bir yana, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde mevcut örgütlülük ve oy oranlarının nasıl artırılacağına ilişkin herhangi bir açılım da ortada yok.
2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde iktidar olmak amaçlanacaksa, partinin kesinlikle kapsamlı bir programatik ve örgütsel yenilenmeye gereksinimi var. Kiminle, ne zaman ve nasıl sorularının yanıtını bulmak için, dönüp bir kez daha kurucu önder Atatürk´e bakmak gerekir.
Atatürk, partinin ismini Halk Partisi olarak koymuş, kişi, zümre, sınıf karşısında halkın iktidarını arzulamıştır. Dolayısıyla "kiminle?" sorusunun yanıtı "halkla" olmak durumundadır. Barajın % 51 olduğunu da hatırlayacak olursak, seçkinci tavırların bir yana bırakılması, partinin Atatürk sevgisi üzerinden kitleselleşmesi ve halkla bütünleşmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.
Ayrıca dilimize yerleşen kısaltma olarak partinin CEHEPE´den Halk Partisine dönmesi de önemli bir gerekliliktir. 1923´te kuruluşundan ta ki 1980 darbesiyle parti kapatılana kadar, halk arasında partinin kısa adı "halk partisi" idi. Ancak parti tekrar açıldığında CHP kısaltması harf okunuşları ile "halk partisi"ne tercih edildi. Bugün bir çok konuda iktidarın Osmanlı devlet düzenini andıran tercihleri, parti kısaltması olarak tekrar "halk partisi"ne dönülmesi gerekliliğinin bir başka gerekçesidir.
‘Ne zaman?´ ve ‘Nasıl?´ sorularının yanıtını da, Atatürk´ün bağımsızlık savaşında izlediği rota ve olayların kullanılması oluşturabilir. Asırlık bir parti zaten kendini sürekli yenilemek durumundadır ve aşağıda sayacağım organizasyonları bir şekilde yapmaktadır. Burada önemli olan, bunu halkla birlikte ve etkili kamuoyu yansıması ile başarabilmektir.
Örneğin 15 Mayıs 2019´da İzmir´in işgalinin 100. yılında İzmir´de YENİDEN KURTULUŞ, YENİDEN BAĞIMSIZLIK temasıyla büyük bir gösteri düzenlenebilir.
16 Mayıs 2019´da İstanbul´dan büyük bir uğurlama töreni ile Atatürk temsili olarak yola çıkabilir.
16-17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde Karadeniz illerinde ve nihayet 19 Mayıs 2019´da Samsun´da ASIRLIK DEVLETİN ÖZGÜR GENÇLERİ NE İSTİYOR temasıyla büyük bir gençlik kongresi organize edilebilir.
23 Temmuz - 7 Ağustos 2019 tarihleri arasında tüm doğu illerinde birer gün ve son üç günde Erzurum´da olmak üzere, 21. yüzyılın başat sorunu olan ekolojik sorunlar ile gençlerin ortaya koyduğu talepler çerçevesinde ve var olan altı ilkenin güncel yorumunu da içerecek şekilde, partinin programı baştan aşağı gözden geçirilerek yenilenebilir.
4-11 Eylül 2019 tarihlerinde İç Anadolu Bölgesi illerinde ve son üç gün Sivas´ta olmak üzere, YENİDEN HALK PARTİSİ olmak üzere, Erzurum´da ortaya konan programa uygun olarak tüm örgütsel çerçeve yeni bir tüzük ile yeniden belirlenebilir.
Bütün bunlardan sonra 23 Nisan 2020´de Ankara´da toplanacak büyük kurultay ile partiyi 2023 seçimlerine götürecek siyasi kadro belirlenebilir.
Şimdiye kadar bu düşünceleri açtığım kişiler, böyle bir yolun partiyi hareketlendirebileceğini kabul etmekle birlikte, kimin bu sürece liderlik edeceğini de sorguladılar.
Burada bir kez daha dile getireyim ki, eğer halkın bu sürece katılımı sağlanamıyorsa hem partinin, hem kurucu önderin söylevinin, hem de halkımızın geleceği konusunda umutları ayakta tutmak son derece zorlaşacaktır. Ve eğer halkın katılımı sağlanabilirse, onunla bütünleşik olan kim varsa süreci de o yürütecektir.
Öte yandan siyasi hedefin BAĞIMSIZ VE ÖZGÜR TÜRKİYE olarak belirlenmesi ve var olan iktidarın liderliğinin partinin siyasi eleştirilerinin odağına yerleştirilmesinden vaz geçilmesi de liderlik tartışmalarını geriletecektir. Bu nedenle yeni sloganımız ‘HEM BAĞIMSIZLIK, HEM ÖZGÜRLÜK!´ olabilir.
Bütün bu sürecin seçim öncesinde ilanı ve halkın partiye katılımına ilişkin samimi bir davetin yapılması, partinin yerel seçimlerde elde edeceği sonucu da olumlu yönde etkileyecektir.”
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Dadan yenilenme çağrısı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Sarı vaatlerini yerine getirmedi”
“Sarı vaatlerini yerine getirmedi”
Cumhur İttifakı AK Parti Erdek Belediye Başkan adayı Turan Gün, “Erdek, tek adam zihniyetinden inşallah 31 Mart´ta kurtulacak" dedi.
Camgöz, Erdek Kırsal Mahalle okullarını ziyaret etti
Camgöz, Erdek Kırsal Mahalle okullarını ziyaret etti
Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz, İlçemiz kırsal mahalle okullarını ziyaret etti.
Balıkçı´dan Sarı´ya kitap armağanı
Balıkçı´dan Sarı´ya kitap armağanı
Gazeteci-Yazar Önder Balıkçı, Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı´ya, “Bandırma´da Sporun Nefesi” isimli son kitabını armağan etti.
Muharrem İnce Erdek´e geliyor
Muharrem İnce Erdek´e geliyor
CHP´nin 2018 yılı Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 24 Mart 2019 Pazar günü Erdek´e gelecek.
Erdek´te Nevruz Bayramı Kutlandı
Erdek´te Nevruz Bayramı Kutlandı
Erdek´te, Nevruz Bayramı Ahmet Vehbi Çıkrıkçıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde düzenlenen törenle kutlandı.
Sahil Mahallesi Muhtar adayı Sarıgöl  “Muhtarlar siyaset yapamaz”
Sahil Mahallesi Muhtar adayı Sarıgöl “Muhtarlar siyaset yapamaz”
Erdek İlçesi Sahil Mahallesi Muhtar adayı Zübeyde Sarıgöl, muhtarların vazifesinin vatandaşa hizmet etmek olduğunu belirterek, muhtarlıkların siyaset yapma yeri olmadığını hatırlattı
Halime Çalışkaner´in Kazaziye ve Telkari Sergisi Erdek´te açıldı
Halime Çalışkaner´in Kazaziye ve Telkari Sergisi Erdek´te açıldı
Anadolu Coğrafyasının kadim kültürü Kazaziye ve Telkari Sanatçı Halime Çalışkaner´in el emeği ve göz nuruyla ürettiği eserleriyle oluşturduğu takı sergisi törenle açıldı.
Erdek Belediye Başkanı Sarı görevden alındı
Erdek Belediye Başkanı Sarı görevden alındı
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.
Muhtar Aydın, öğrencilere muhtarlığın görevini anlattı
Muhtar Aydın, öğrencilere muhtarlığın görevini anlattı
Erdek Merkez Zeytinli Mahallesi Muhtarı Ali Aydın, Atatürk İlkokulu öğrencilerine muhtarlık ile ilgili bilgiler verdi.
Cumhur İttifakının posterlerini yaktılar
Cumhur İttifakının posterlerini yaktılar
Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Alp Bostancı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz´ın Adnan Menderes Meydanında bulunan dev posterleri sabaha karşı kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından yakıldı.
Sarı ve HAYTAP arasında “Söz Veriyorum” protokolü imzalandı
Sarı ve HAYTAP arasında “Söz Veriyorum” protokolü imzalandı
Erdek Belediye Başkanı Millet İttifakı CHP Erdek Belediye Başkan adayı Hüseyin Sarı, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Erdek Temsilcisi ile bir araya geldi.
Pelikan Aliş, ilgi odağı
Pelikan Aliş, ilgi odağı
Erdek´e gelen vatandaşlar, Pelikan Aliş´e ilgi gösteriyor
Cumhur İttifakı´nın genç meclis üyesi adayı Dalgıç´tan iddialı sözler
Cumhur İttifakı´nın genç meclis üyesi adayı Dalgıç´tan iddialı sözler
Cumhur İttifakı kapsamında Erdek Belediye Meclisi´nin 7. sırasında aday gösterilen İsmail Dalgıç, seçildiği takdirde Erdek gençliğinin Meclis´te gözü, kulağı ve sesi olacağını söyledi.
Sarı´nın başkanlığı düştü
Sarı´nın başkanlığı düştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezası alan Hüseyin Sarı´nın belediye başkanlığı düştü.
Erdek´te metruk ev yandı
Erdek´te metruk ev yandı
Erdek ilçesinde kullanılmayan metruk ev alevlere teslim oldu.
Çanakkale Zaferi´nin 104. yılı kutlandı
Çanakkale Zaferi´nin 104. yılı kutlandı
Erdek´te, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle kutlama programı düzenlendi.
AK Parti´den Çanakkale anısına ekmek ve üzüm hoşafı ikramı
AK Parti´den Çanakkale anısına ekmek ve üzüm hoşafı ikramı
AK Parti Erdek İlçe Kadın Kolları Başkanlığı, Çanakkale Zaferi´nin 104. yıldönümünde şehitlerin ve gazilerin hatırasını yad etmek amacıyla Erdek Cumhuriyet Alanı´nda ekmek ile üzüm hoşafı ikram etti.
MİGROS Kavşağında trafik kazası
MİGROS Kavşağında trafik kazası
Erdek İlçesi girişi MİGROS Kavşağı´nda iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada her iki araçta maddi hasar meydana geldi.
Dürgen Erdek´te
Dürgen Erdek´te
TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen: “Türkiye´nin öncü sivil toplum kuruluşuyuz”
Erdek motosiklet evi açıldı
Erdek motosiklet evi açıldı
Erdek´te motosiklet kulüp evi düzenlenen törenle açıldı.
Asa, 1 TL Kredi kullanmadan 1 kg ürün satmadan ödendi
Asa, 1 TL Kredi kullanmadan 1 kg ürün satmadan ödendi
31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi, bazı kesimlerin kalan % 20 ürün bedellerini bahane ederek, Marmarabirlik üzerinden siyaset yapmasına Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa sert tepki koydu.
Gün, gazetemizi ziyaret etti
Gün, gazetemizi ziyaret etti
“Vatandaş gerekli cevabı verecek, Cumhur İttifakı kazanacak, ilçeye yatırım yağacak”
Karşıyaka Mahallesi´ndeki Atatürk Büstü onarıldı
Karşıyaka Mahallesi´ndeki Atatürk Büstü onarıldı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı talimatıyla, Erdek İlçesi Karşıyaka Kırsal Mahalle Meydanı´nda bulunan, yıpranmış Atatürk büstü onarıldı.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anılacak
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anılacak
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri ilçemizde etkinliklerle anılacak.
Öğrencilere etik değerler anlatıldı
Öğrencilere etik değerler anlatıldı
Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bengi Projesi kapsamında hazırlanan etik değerler etkinliklerinin bu haftaki sunumları okul müdür yardımcılarınca gerçekleştirildi.
AK Parti´liler sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı
AK Parti´liler sağlık çalışanlarının Tıp Bayramını kutladı
AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, beraberinde Cumhur İttifakı AK Parti Erdek Belediye Başkan adayı Turan Gün ve AK Parti Erdek İlçe Teşkilatı ile birlikte, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yalçın Düker´i ziyaret etti.
Ak Partili Canbey, seçim çalışmaları için Erdek´te
Ak Partili Canbey, seçim çalışmaları için Erdek´te
AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, yerel seçim çalışmaları için dün ilçemizi ziyaret etti.
Marmara Adası´nda karaya oturan gemi tamamen battı
Marmara Adası´nda karaya oturan gemi tamamen battı
Marmara Adası açıklarında geçtiğimiz gün fırtına nedeniyle karaya oturan mucur yüklü kuru yük gemisi, tamamen battı.
Erdek´te Ülkü Ocağı yeniden faaliyete geçiyor
Erdek´te Ülkü Ocağı yeniden faaliyete geçiyor
Erdek Ülkü Ocağı Başkanlığı´na Ali Özgen atandı.
AK Parti Milletvekili Uygur, Turan Gün´e destek  istedi
AK Parti Milletvekili Uygur, Turan Gün´e destek istedi
AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, yerel seçim çalışmaları için Erdek´e bağlı kırsal mahalleleri ziyaret ederek mahalle sakinleriyle buluştu.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler