Emekli maaşına asgari ücret ayarı geliyor

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yeni bir çalışma gündemde. En düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi üzerinde duruluyor.

 Talepler hayata geçerse, maaşı 1.603 liranın altında olanlara zam yapılacak.
Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, yılda 2 kez enflasyona endeksli zam alıyor. Ocak´ta % 5.69 zam alan emekliler, Temmuz artışını da merakla bekliyor. Emekliler, Temmuz zammı için enflasyon verilerini takibe alırken, yeni bir çalışma gündeme geldi.
En düşük emekli aylığının asgari ücret ile eşitlenmesi üzerinde duruluyor.
Konuyu TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlar için bir kez daha gündeme taşıdı.
Esnaf ve sanatkarların emekli aylıklarının 1.100 liradan başladığını belirten Palandöken, "Toplumda en çok çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen kesim esnaf ve sanatkardır. Bağ-Kur´lu esnaf ve sanatkarın emekli aylıkları asgari ücretin altında olmamalı" dedi.
SSK emeklilerinin de bu yönde beklentisi bulunuyor. Bu formül özellikle düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Asgari ücretin altında ücret olmayacak. Maaşı asgari ücretin altında olan emeklilere zam yapılacak.
Özellikle 2000´den sonra emekli olan olan SSK´lılar ile Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar ortaya çıkacak. Formüle göre; halen net 1.603 lira 12 kuruş olarak uygulanan asgari ücret, emekli maaşlarının da tabanını oluşturacak.
Böylece tüm emekli maaşları 1.603 liranın üzerinde olacak. Talepler hayata geçerse, maaşı 1.603 liranın altında olan emeklilere zam yapılacak.

Haber Merkezi
  • Cumartesi 22.5 ° / 10.9 ° Bulutlar
  • Pazar 18.7 ° / 11 ° kırık bulutlar
  • Pazartesi 15.9 ° / 6 ° kırık bulutlar