Erdek Meclisi´nde Ekim ayı toplantısı yapıldı
Belediye Meclisi´nde 18 madde görüşüldü
Tarih: 8.10.2020 11:25:06/ 1295okunma / 0yorum

Erdek Belediye Meclisi´nin ekim ayı olağan toplantısı dün yapıldı.
Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı´nın başkanlığında gerçekleşen toplantıda 16 gündem, 2 ek gündem maddesi görüşüldü. Toplantıya, CHP´li Burhan Karışık ve Ak Partili Mehmet Ali Yağcı, mazeretleri nedeniyle katılamadılar.
Toplantıyı, CHP İlçe Başkanı Hale Tuna ve İYİ Parti İlçe Başkanı Arif Demir de izledi.
Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, gündeme geçilmeden önce Ermenistan´ın saldırdığı kardeş ülke Azerbaycan´ın yanında olduklarını vurguladı. Yapakçı, Ak Parti Erdek İlçe Başkanlığına yeniden seçilen Kudret Yangal´ı da kutladı.
2021 YILI GELİRLER TARİFESİ
Gündemin ilk iki maddesini 2021 yılına ilişkin belediyenin gelirler tarifesi ve mali bütçesi oluşturuyordu. Her iki madde de görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu´na gönderildi. Bu arada bir açıklama yapan Yapakçı, komisyona gönderilen tahmini bütçenin gelir-gider denk olmak üzere 70 milyon lira olarak belirlendiğini belirtti. 

Asansör kuyu ölçülerinin belirlenmesinin oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından, Erdek Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından meclise gönderilen yazı görüşüldü. Bu maddede, Erdek Belediyesi uygulama imar planının plan notlarının 2.1 maddesinde yer alan tercihli kullanım alanlarında turistik tesis yapılmasına ilişkin maddeye ilave yapılması isteniyordu. Değişiklik yapılması CHP grubunun oylarıyla kabul edilirken, AK Parti grubu ise ret oyu verdi.
İlçeye bağlı Ocaklar Mahallesi´nde, 245 nolu imar adasında yüzde 20 olan imar izninin komşu imar adalarındaki yüzde 40 iki kat imar iznine dönüştürülmesine yönelik 1/1.000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılması, İmar Komisyonu´nun olumlu görüşü doğrultusunda oybirliğiyle kabul edildi.
Erdek´te, 1/1.000 ölçekli uygulama imar planlarında bisiklet yolları ile ilgili plan değişikliği yapılması da yine İmar Komisyonu´ndan gelen olumlu görüş doğrultusunda oybirliğiyle uygun görüldü.
Erdek Alaattin Mahallesi´nde bazı imar adalarının hatlarının kadastral sınırlar doğrultusunda düzenlenmesi ile serbest nizam yapılaşma koşullarının blok nizam olarak düzeltilmesine yönelik imar planı değişikliği yapılması isteği kabul edildi.
Erdek Belediyesi plan notları hakkındaki madde ve Narlı Mahallesi onaylı imar planlarında, Kıyı Kanunu uygulamasına ilişkin yönetmelik uyarınca kısmi yapılaşma oranının belirlenmesi maddesi İmar Komisyonu´na gönderildi.
Yine Hamamlı Mahallesi´ndeki 1891 parselin bulunduğu alanda ada içi parsel düzenlemesi ve “leke” çalışması yapılması konusu İmar Komisyonu´na havale edildi.
Balıkesir Valiliği İl Jandarma Komutanlığı´nın, Alaattin Mahallesi´nde, Jandarma Genel Komutanlığı´na tahsisli 4307.00 metre kare büyüklüğündeki taşınmazın jandarma karakol alanı olarak kullanılması için imar planında resmi kurum alanı kapsamına alınması konusu İmar Komisyonu´na gönderildi.
Çakıl Mahallesi´nde, tarla niteliği taşıyan bir yerin, tarım amaçlı olarak 10 yıllığına kiralanma talebi reddedildi.
TAŞINMAZLARIN KİRALARI
Mülkiyeti Erdek Belediyesi´ne ait olup kira sözleşmeleri süren taşınmazların kiracılarının mağduriyetlerinin giderilmesi için kiraların ödenmesinin üç ay uzatılması kabul edildi.
KATI ATIK ÜCRETİ VE İŞGAL HARCI
Katı atık ücreti ve işgal harcının iptal edilmesi konusunda Plan ve Bütçe Komisyonu´ndan gelen olumsuz raporun doğrultusunda iptal edilmemesi kararlaştırıldı.
Komisyondan gelen raporda, “İlçemiz esnaflarına tahakkuk ettirilmiş 2020 yılı, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs dönemlerine ait evsel katı atık ücreti ile kapalı alan işgal harçlarının alınmaması komisyonumuzca uygun görülmemiş olup, söz konusu aylar için tahakkuk eden katı atık ücreti ile işgal ücretlerinin tahsil edilmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir” deniliyordu.
Belediye meclisi de, bu rapor doğrultusunda, belediyenin gelir kaybına uğramaması için esnaftan katı atık ücreti ve işgal harcı alınmasına karar verdi. Bu arada bir açıklama yapan Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, Kapıdağ´daki kırsal mahalleler dahil belediyenin geçmişten bugüne katı atık ücreti ve işgal harcı olarak 60 milyonun üzerinde alacakları olduğunu açıkladı.
HACI BEKTAŞ VELİ VAKFI YERİ
Mecliste, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü´nün, Alaattin Mahallesi, 852 ada, 1 parselde bulunan ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´na tahsis edilen taşınmazın iptali hakkındaki yazısı da görüşüldü.
Yazıda, Plan Bütçe Komisyonu´na daha önceden gönderilen yazıda, söz konusu vakfın “kamu yararına vakıf” olup olmadığının Ankara Vakıflar Bölge Müdürlüğü´ne yazılarak sorulduğu, ancak oradan gelen yanıtta, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´nın, Türk Medeni Kanunu´nun hükümlerine göre merkezi Ankara´da bulunduğu ve vergi muafiyeti olup, tüzel kişiliğe sahip olduğunun vurgulandığı, ancak “kamu yararı” taşıyan bir vakıf olup olmadığının bildirilmediğine dikkat çekiliyordu.
Meclis, söz konusu vakfa, Alaattin Mahallesi´nde yapılan tahsisin iptaline, bu yerin yeniden, Encümene verilecek yetkiyle, ihaleye çıkarılmasına karar verdi.
İKİ EK GÜNDEM
Meclise gelen iki ek gündem maddesi de görüşüldü.
Alaattin Mahallesi´nde, Hasat Sokak ile Kooperatif Sokak arasında kalan parka isim verilmesiyle ilgili olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü´nce gönderilen yazı, İmar Komisyonu´na havale edildi.
Yine aynı müdürlükçe gelen, Çakıl Mahallesi´nde onaylı köy yerleşik alanının kadastro paftalarına aktarılması yazısı İmar Komisyonu´na gönderildi.
Meclis, Kasım ayı olağan toplantısını 04.11.2020 Çarşamba günü, saat 16.00´da yapacak.
Haber : Önder Balıkçı
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Erdek Meclisi Ekim toplantısı yapıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Denizcilik Fakültesi Dekanı Sarı: “Deniz anaları kirli sahilleri temizler”
Denizcilik Fakültesi Dekanı Sarı: “Deniz anaları kirli sahilleri temizler”
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, deniz analarının, kirli sahilleri temizlediklerini belirtti.
Türkiye, kaçak yapı cenneti!
Türkiye, kaçak yapı cenneti!
Erdek yöresinde kaçak yapılaşma sürüyor...
Saat 22.00´den sonra içki satanlara 320 bin lira ceza kesilecek
Saat 22.00´den sonra içki satanlara 320 bin lira ceza kesilecek
TBMM Genel Kurulunda kabul edilen teklif maddesine göre saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasağına aykırı hareket edenlere 65 binden 320 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.
Kıbrıs gazilerine "Millî Mücadele Madalyası" verildi
Kıbrıs gazilerine "Millî Mücadele Madalyası" verildi
Marmara İlçesi´nde düzenlenen törende Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gazilere "Millî Mücadele Madalyası ve Beratı" verildi.
Zeytin Kooperatifi 26 Ekim Pazartesi günü açılıyor
Zeytin Kooperatifi 26 Ekim Pazartesi günü açılıyor
S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, 2020/2021 ürün alım kampanyasını 26 Ekim 2020 Pazartesi günü başlatıyor.
Gazetemizin yaptığı haber ses getirdi
Gazetemizin yaptığı haber ses getirdi
Türk Telekom´un çöken alt yapı bacası nihayet onarılıyor.
Bandırma´lı Deren için seferberlik
Bandırma´lı Deren için seferberlik
Bandırma ilçesinde yaşayan ve büyüyünce veteriner olmak isteyen lösemi hastası 9 yaşındaki Deren Perihan Sevinç için Türk Kızılayı vasıtasıyla ilik nakli kampanyası başlatıldı.
DEVA Partisi´nden Kaymakamlık ve Belediyeye ziyaret
DEVA Partisi´nden Kaymakamlık ve Belediyeye ziyaret
Geçtiğimiz günlerde Olağan Genel Kurulu´nu gerçekleştiren Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Erdek İlçe Teşkilatı, Erdek Kaymakamlığı ile Erdek Belediye Başkanlığı´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Diş muayenesindeki ekipmanları hastaneye bağışladı
Diş muayenesindeki ekipmanları hastaneye bağışladı
Diş Hekimi Dr. Esengül Taran Fleckenstein, muayenehanesindeki tüm ekipmanları Marmara Devlet Hastanesi´ne bağışladı.
AK Parti´de görev dağılımı yapıldı
AK Parti´de görev dağılımı yapıldı
AK Parti Erdek İlçe Teşkilatı´nda kongrenin ardından yönetim, bu akşam toplanarak görev dağılımını gerçekleştirdi.
Erdek´te asayiş olayları
Erdek´te asayiş olayları
Polis suçlulara nefes aldırmıyor
Yapakçı´dan Kapıdağ RES açıklaması
Yapakçı´dan Kapıdağ RES açıklaması
Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı, bir kez daha Kapıdağ´daki Rüzgar Enerji Santrallerine(RES) dikkati çekti.
Erdek´te motosiklet operasyonu
Erdek´te motosiklet operasyonu
Erdek´te plakasız ve ruhsatsız motosikletler, trafik ekiplerince gerçekleştirilen denetim sonucu toplanıyor.
Erdek DEVA´da görev dağılımı
Erdek DEVA´da görev dağılımı
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Erdek İlçe yönetim kurulunda görev bölümü dağılımı belli oldu.
Erdek´teki zeytin işçileri kayıt altına alınacak
Erdek´teki zeytin işçileri kayıt altına alınacak
Dünyada halen korona virüs salgını ve vaka artışlarının devam etmekte olduğunun vurgulandığı toplantıda, ülkemizde de salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme amacıyla bir dizi karar alındı.
Erdek´te “Muhtarlar Günü” kutlaması
Erdek´te “Muhtarlar Günü” kutlaması
Erdek´te 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında çelenk sunum töreni gerçekleştirildi.
Erdek muhtarlarından Emniyet Müdürü´ne ziyaret
Erdek muhtarlarından Emniyet Müdürü´ne ziyaret
Erdek merkez ve bağlı kırsal mahalle muhtarları, Erdek Emniyet Müdürü Faik Karabaş´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Erdek TEMAD´dan kutlama
Erdek TEMAD´dan kutlama
TEMAD Şube Başkanı Ahmet Eraslan: “En büyük engel sevgisizliktir”
“Dünya Astsubaylar Günü” kutlanıyor
“Dünya Astsubaylar Günü” kutlanıyor
17 Ekim “Dünya Astsubaylar Günü”nün 36´ıncı yılı kutlanıyor.
Vali Şıldak uyardı: "Vaka sayısının en yüksek aşamasındayız"
Vali Şıldak uyardı: "Vaka sayısının en yüksek aşamasındayız"
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı koordinesinde “Sağlık İçin, Hepimiz İçin” sloganıyla gerçekleştirilen korona virüs denetimlerine katıldı.
Büyükşehir´den Erdek´e yeni otobüs durakları
Büyükşehir´den Erdek´e yeni otobüs durakları
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı tarafından Erdek´e yeni otobüs durakları kazandırılıyor.
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
Marmarabirlik, 2020-2021 iş yılı ürün alım kampanyası fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 15,50 TL, taban fiyat 6,00 TL, yağlık zeytin fiyatı da 5,10 TL olarak belirlendi.
Belediye Meclisi Esnafı Ortada Bıraktı!
Belediye Meclisi Esnafı Ortada Bıraktı!
Tüm dünya Covid-19 hastalığı ile mücadele ederken, ülkelerin ekonomileri savruluyor.
Jandarmadan kaçak deniz patlıcanı operasyonu
Jandarmadan kaçak deniz patlıcanı operasyonu
Erdek İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından deniz ürünlerinin yasadışı yollarla avlanmasını önlemek için yapılan çalışmada kaçak olarak avlanan 300 kilo deniz patlıcanı ele geçirildi.
Erdek´te Türk Telekom´a ait altyapı bacası çöktü
Erdek´te Türk Telekom´a ait altyapı bacası çöktü
Erdek İlçesi Halitpaşa Mahallesi´nde yer alan Türk Telekom´a ait hasarlı alt payı bacasında göçük oluştu. Göçük sırasında baca üzerinden bir otomobilin geçmemesi olası bir faciayı önledi.
Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör: “Erdek´e Zeytin Borsası gerekli”
Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör: “Erdek´e Zeytin Borsası gerekli”
Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör, ilçede bir “zeytin borsası” kurmak istediklerini açıkladı.
Erdek Kaymakamı Atasoy, MHP heyetini ağırladı
Erdek Kaymakamı Atasoy, MHP heyetini ağırladı
MHP Erdek İlçe Teşkilatı, Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy´u ziyaret etti.
CHP´li Belediyeden, CHP mitingine giden personele soruşturma
CHP´li Belediyeden, CHP mitingine giden personele soruşturma
Erdek Belediyesi, 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı´nın düzenlediği mitinglerine faal olarak katıldığı,
Emniyet Müdüründen Yapakçı´ya ziyaret
Emniyet Müdüründen Yapakçı´ya ziyaret
Erdek İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş, Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı´yı ziyaret etti.
Erdek´te iki kişi ele geçti Aranan 21 kişi yakalandı
Erdek´te iki kişi ele geçti Aranan 21 kişi yakalandı
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, il düzeyinde çeşitli suçlardan aranan 21 kişiyi yakaladı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

eczane