Erdek sahilleri işgal edilmiş!
Erdek´te gündüzün sıcaklığı akşam saatlerinde yerini sabahın ilk saatlerine kadar, serin havaya bırakır.
Tarih: 13.7.2019 19:33:37/ 2799okunma / 1yorum

Erdek´te gündüzün sıcaklığı akşam saatlerinde yerini sabahın ilk saatlerine kadar, serin havaya bırakır. Bu nedenle de Erdek benim için en güzel yaz tatilinin geçirildiği ender yerlerden birisiydi.
Çalışmış olduğumuz MKE Kurumunun Eğitim ve Dinlenme Merkezine yıllardır giderdik. Çocuklarımızın, çocukluk ve gençlik yıllar orada geçti diyebilirim. On yılı aşkındır gitmiyoruz. İstanbul´da yaşayan oğlum, gelinim ve torunum üç yıldır gitmeye başladılar, İstanbul´dan iki buçuk saatlik bir yolculukla ulaşıldığı ve hatıralarının olduğu içindir sanırım…
Bu yıl bize de ısrar ettiler birkaç günlüğüne de olsa gelin, torununuz görme olanağı bulusunuz diye bam telimizden vurdular.
Her ne kadar deniz analı denizi olsa da,, zeytinliklerle çevrili yemyeşil doğası, huzur veren havası ile Balıkesir´in güzel ilçesidir Erdek!
Birkaç günlüğüne de olsa gidildiği zaman, Erdek´te tekne turları ile masmavi koyları keşfe çıkabilir, Kyzikos Antik Kenti´ni ziyaret ederek Erdek´in geçmişini yakından tanıyabilirsiniz. Yeşille mavinin bir arada buluştuğu Ocaklar´da deniz, kum ve güneşe doyabilir, Çuğra´da bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesi´nin Marmara Denizi´ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası´nda Erdek Körfezi´nde yer alır. Ülkemizin ilk sayfiye yerlerinden birisiymiş zamanında!
Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan ülkemizin önemli ilçelerinden biridir aynı zamanda. Eski adı Arktonnesos olan Karadağ yarımadasından oluşmaktadır. Kuzey ve batı çevresinde Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları bulunmaktadır.
Her neyse…
Sabah erkek çıktık Kırıkkale´den, Onlar da İstanbul´dan…
Bizden önce kampa giriş yapıp yerleşmişler.
Bizde yan otelde yer ayırttırdık.
Trafiğe kapalı, tesislerle deniz arasındaki yürüyüş yolu her zaman ki gibi güzelliğini koruyordu.
Akşam yemeğinden sonra biraz yürüyelim dedik. Yeni yerler açılmış deniz kenarına…
Ancak eski canlı ve kalabalığı yoktu.
İkinci gün otelin önündeki kumsalda güneşleniyorduk. Otelim şezlongları ve şemsiyeleri kumsalda sıralanmıştı.. Otelin görevlisi arada uğruyor göz atıyordu.
Güneşlenmek için kumsala gelmiş bir adamla, otel görevlisi konuşuyorlardı. Konuşma biraz tatsızlaşmaya başladı. Biran anlam vermedim. Otel görevlisi, ben emir kuluyum. Burası otele ait diyordu. Adamda, nasıl olur burası halka açık bir yer beni kaldıramazsınız, ben sizin şezlongunuzu ve şemsiyenizi kullanmıyorum diyordu. Evet haklıydı. Fakat tadı kaçmıştı havlusunu alarak ayrıldı bulunduğu yerden…
Eşimle Erdek merkeze yürümek için çıkmıştık. Akşam yürüyüşünde pek farkında değildik. Aman Allahım, her yer işgal edilmiş. Kimi yer otelin, kimi yer büfecilerin, kimi yer beach kulüplerin, kimileri, şemsiye ve şezlong kiralaya vermek için işgal etmiş.
Dışarıdan gelen ve evleri olan yazlıkçılar ne yapacak!
Hayret bir şey!
Gelir gelmez, 3621 sayılı Kıyı Kanununa bir göz attım.
BİRİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
Amaç
Madde 1 – Bu Kanun, deniz, tabii ve suni göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir.
Kapsam
Madde 2 – Bu Kanun, deniz, tabii ve suni göller ve akarsu kıyıları ile deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerine ait düzenlemeleri ve bu yerlerden kamu yararına yararlanma imkan ve şartlarına ait esasları kapsar.
Madde 3 – Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde veya ülke güvenliği ile doğrudan ilgili, Türk Silahlı Kuvvetlerine veya Sahil Güvenlik Komutanlığına ait harekat ve savunma amaçlı yerlerde (konut ve sosyal tesisler hariç) özel kanun hükümlerine, diğer özel kanunlar uyarınca belirlenmiş veya belirlenecek yerlerde ise özel kanunların bu Kanuna aykırı olmayan hükümlerine uyulur.
Tanımlar
Madde 4 – Bu Kanunda geçen deyimlerden; Kıyı çizgisi: Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda, taşkın durumları dışında, suyun karaya değdiği noktaların birleşmesinden oluşan çizgiyi,
Kıyı Kenar çizgisi: Deniz, tabii ve suni göl ve akarsularda, kıyı çizgisinden sonraki kara yönünde su hareketlerinin oluşturulduğu kumluk, çakıllık, kayalık, taşlık, sazlık, bataklık ve benzeri alanların doğal sınırını,
Kıyı: Kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasındaki alanı,
Sahil şeridi: Kıyı kenar çizgisinden itibaren kara yönünde yatay olarak enaz 100 metre genişliğindeki alanı,
Dar Kıyı: Kıyı kenar çizgisinin, kıyı çizgisi ile çakışmasını,
Toplumun yararlanmasına açık yapı: Mevzuata göre tespit ya da tasdik edilmiş kural ve ücret tarifelerine uygun biçimde, getirdiği kullanımdan belirli kişi ya da topluluklara ayrıcalıklı kullanım hakkı tanımaksızın yararlanmak isteyen herkese eşit ve serbest olarak açık bulundurulan ve konut dokunulmazlığı olmayan yapıları, İfade eder.
Kaynak: YENİ ERDEK

Anahtar Kelimeler: Erdek sahilleri işgal edilmiş
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
M.Nurettin Duru
14.7.2019 18:53:22
Sevgili kardeşim o kadar güzel yazmışınki seni kutlarım bende aslen Erdekli 40 senelikte Erdek yazlıkçısıyım.Bahsettiğiniz kanundada haklısınız ben aslında başka bişe söylüycem şezlongçulardan evvel kanunu yanlış uyguluyan Belediyeyi ve Yerel yöneticileri suçluyorum şöyleki sahili bir kere Belediyenin kiraya verme yetkisi yokki Belediye sitesine koysun Milli Emlaktan müsade almışmı alsa bile 3621 Sayılı Kanun gayet net ve açık DENİZİN BİTTİĞİ YERDEN YOLA DOĞRU 50 METRE MESAFEYE başkan trump BİLE GELSE DEĞİL ŞEZLONG ŞAPKASINI BİLE BIRAKAMAZ ÖNCE BUNDA ANLAŞALIM BIRAKIN 50 METREYİ GİDİN ÇUĞRANIN SON KAMPINA 10 SANTİM YER YOK DENİZİN İÇİNE MASA SANDALYE İÇKİ ŞİŞELERİ KOYUYORLAR SAYIN KAYMAKAM VE BELEDİYE BUNLARA Niye müdahale etmiyor ŞENZLONGÇULARA KIZICAĞINIZA YEREL YÖNETİMLERE KIZIN SİZE DAHA KÖTÜ Bİ HABER VEREYİM ÇÖP KONTEYNERLERİ KALKIYORMUŞ BUNU YILLAR ÖNCEDE DENEDİLER FİYASKOYLA SONUÇLANMIŞ ERDEK ÇÖPLÜKTEN GEÇİLMEDİ KİM ÇÖPÇÜ GELİNCE ÇÖP ÇIKARIR HALK YAŞLI TURİSTLER DENİZDE ÇAY BAHÇELERİNDE SEVGİLİ BEKLER GİBİ ÇÖPCÜYÜMÜ BEKLİYCEK HATTA TURİSTLERİ UYARIYIM YÜRÜRKEN DİKKAT ETSİNLER HERAN KAFALARIN BİR DOLU ÇÖP TORBASI ATILABİLİR HATTA ŞİMDİ TORBADA PARALI DİREK KOVAYLA ÇÖP DÖKÜLEBİLİR ASARIMLA KESRİMLE BU İŞLER YÜRÜMEZ DAİMA UYGULAMAYA BAKICEN HALKA ÖNCE ÇÖZÜM ÜRETİCEN HALK ARTIK ÇÖPLERİ BASKET TOPU GİBİ BALKONDAN ATAR HATTA ARTIK YÜKSEK BİNA DOLU NEREYE DÜŞER GÖRÜCEZ YAŞIYCAZ EN SON 10 TANE TURİST KALMIŞTI ONLARDA GELMİYCEK ERDEĞİN RUHUNA ÇARŞI CAMİİNDE HEP BERABER FATİHAYI OKUYCAZ BUGÜNE KADAR İDARE EDENLEREDE ARTIK BİR HELVA DAĞITIRIZ SAYGILARIMLA
Ak Parti Kadın Şurası´na Erdek´te katıldı
Ak Parti Kadın Şurası´na Erdek´te katıldı
Kadın Şurası´nda Erdek zeytinyağı tanıtıldı
Kaymakam Çalık, Paşaliman Adası´nda
Kaymakam Çalık, Paşaliman Adası´nda
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Paşalimanı Adası´na ziyaret etti.
Su sayaçlarına ‘Don´ uyarısı geldi
Su sayaçlarına ‘Don´ uyarısı geldi
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki BASKİ, aboneleri hava sıcaklığının eksilere düşme olasılığına karşı, su sayaçlarına “don” uyarısı yaptı.
Karşıyaka ÇP Anadolu Lisesi´nde “Mevlana Haftası” etkinliği
Karşıyaka ÇP Anadolu Lisesi´nde “Mevlana Haftası” etkinliği
Erdek İlçesi Karşıyaka Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü´nce okulda "Mevlana Haftası" etkinliği düzenlendi.
Erdek´te tüfek ele geçirildi
Erdek´te tüfek ele geçirildi
Erdek´te polisin yaptığı uygulamalarda 2 adet yivsiz av tüfeği ele geçirdi.
Marmara Adası açıklarında yunus şöleni
Marmara Adası açıklarında yunus şöleni
Marmara Adası açıklarında seyreden Kaptanlığını Tekin Kuzey´in yaptığı Orion isimli tekne, kendilerine eşlik eden 50 civarı yunus balığı ile büyük sürpriz yaşadı.
Erdek´te hedef yabancı turist
Erdek´te hedef yabancı turist
Bulgaristan´ın Bursa Konsolosu ve Ticaret Ataşesi Erdek´e geliyor
Toprak Ana´ya saygı
Toprak Ana´ya saygı
Erdek´teki “Toprak Ana Şöleni” coşkulu geçti
Balıkesir´de deprem meydana geldi
Balıkesir´de deprem meydana geldi
Balıkesir´de ki deprem çevre illerden de hissedildi.
Erdek Ticaret Odası temsilcileri Kooperatifler Fuarı´nda
Erdek Ticaret Odası temsilcileri Kooperatifler Fuarı´nda
Erdek Ticaret Odası (ETO) temsilcileri, Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Merkezi´nde düzenlenen “Kooperatifler Fuarı”nda yer aldı.
İmar barışı ödemelerinde süre 31 Aralık´ta bitiyor
İmar barışı ödemelerinde süre 31 Aralık´ta bitiyor
İmar Barışı başvurularında, Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırma süresi 31 Aralık 2019 günü sona eriyor.
Erdek´te öğrencilere “Öz Denetim” konulu seminer verildi
Erdek´te öğrencilere “Öz Denetim” konulu seminer verildi
Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı arasında eğitimde işbirliği protokolü imzalandı.
Ekonomik kriz ortadan kaldırılana kadar ertelensin
Ekonomik kriz ortadan kaldırılana kadar ertelensin
Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı M. Fatih Canbaz, esnaf ve sanatkarımız rahat bir nefes alana kadar % 2´lik Ahilik Fonu kesintisinin ertelenmesini istedi.
Bir zamanlar maziye bak!
Bir zamanlar maziye bak!
Bir zamanlar Erdek, meyvecilikte de çok ünlüydü. İlçenin birçok bölgesinde üzüm bağları da bulunuyordu.
Asayiş uygulamasında ruhsatsız tüfek yakalandı
Asayiş uygulamasında ruhsatsız tüfek yakalandı
Balıkesir´de polis son 24 saat içinde il genelinde yaptığı uygulamalarda 7 adet ruhsatsız ateşli silah ele geçirdi.
Erdek´te "Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği"
Erdek´te "Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği"
Tarım ve Orman Bakanlığı´nca, ülkemizde uygulanan "Denetim Seferberliği" kapsamında, Erdek İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan gıda denetimleri tüm hafta boyunca devam etti.
Müzik öğretmenleri ikinci gösterilerini sundu
Müzik öğretmenleri ikinci gösterilerini sundu
Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli müzik öğretmenlerinden oluşan şiir ve müzik topluluğu ikinci gösterilerini halka sundu.
Kaymakam Çalık, Özel Çocukları sınıflarında ziyaret etti
Kaymakam Çalık, Özel Çocukları sınıflarında ziyaret etti
Erdek Kaymakam Ekrem Çalık, beraberinde Erdek Milli Eğitim Müdürü Erbil Camgöz´le birlikte İstiklal İlkokulu Özel Eğitim Sınıflarını ziyaret etti.
Engelli Gençler Bandırma Liman AVM´ni Gezdi
Engelli Gençler Bandırma Liman AVM´ni Gezdi
Erdek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü´nce, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Erdek´te yaşayan engelli gençler için Bandırma Liman AVM Gezisi düzenlendi.
Kaymakam Çalık, Engelliler Derneği´ni ziyaret etti
Kaymakam Çalık, Engelliler Derneği´ni ziyaret etti
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği´ni ziyaret etti.
Erdek´te "Toprak Ana" günü
Erdek´te "Toprak Ana" günü
10 Aralık 2019 Salı günü, saat 19.30-23.59 arasında, Erdek´in “Çuğra” bölgesindeki Aleyna Düğün Salonu´nda, “Erdek Körfezi ve Kapıdağ için ‘DUR´ diyoruz” sloganıyla gerçekleşecek etkinlikle ilgili şu açıklama yapıldı:
Erdek Meclisi son toplantısını yaptı
Erdek Meclisi son toplantısını yaptı
Şehir plancısı, mühendis ve eğitmen alınacak
Erdek Belediyesi Uyardı
Erdek Belediyesi Uyardı
Geri dönüşüm konteynırlarına evsel atık atmayın
Erdek AK Parti´den Öztaylan´a tebrik ziyareti
Erdek AK Parti´den Öztaylan´a tebrik ziyareti
Bandırma Belediyesi eski Başkanı ve AK Parti Balıkesir eski Milletvekili Cemal Öztaylan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Danışmanlık görevine atandı.
Otansev suskunluğunu bozdu
Otansev suskunluğunu bozdu
HAYTAP Erdek Temsilcisi Eva Otansev: "Artık dayanacak gücüm kalmadı!"
Erdek Otogarı boşalıyor
Erdek Otogarı boşalıyor
Balıkesir Toplu Taşıma (BTT) A.Ş. Erdek Otogarı´nı tadilat ve onarım gerekçesiyle boşaltma kararı aldı.
Erdek ADD yönetici ve üyeleri Ata´nın huzurunda
Erdek ADD yönetici ve üyeleri Ata´nın huzurunda
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Erdek Şubesi tarafından, dernek üyeleri için Ankara gezisi düzenlendi.
Erdek´te ‘Dünya Engelliler Günü´ etkinliği
Erdek´te ‘Dünya Engelliler Günü´ etkinliği
Erdek Engelli ve Engelli Aileleri Derneği tarafından, ilçede 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı.
Erdek´te yabancı turistin ayak sesleri
Erdek´te yabancı turistin ayak sesleri
Erdek´in dış turizme açılması için girişimler başlatılıyor.
Paşalimanı Adası´nda yüzlerce fidan toprakla buluşturuldu
Paşalimanı Adası´nda yüzlerce fidan toprakla buluşturuldu
Erdek´e Paşalimanı adasında onlarca çocuğun iştirakiyle ağaç dikildi.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler