Erdek-Şahinburgaz Mahallesi´ndeki doğa katliamı Meclis´te

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Erdek İlçesi´ne bağlı kırsal Şahinburgaz Mahallesi´ndeki kirliliği Meclis gündemine taşıdı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Erdek İlçesi´ne bağlı kırsal Şahinburgaz Mahallesi´ndeki kirliliği Meclis gündemine taşıdı.
Akın, Şahinburgaz Mahallesi´nde porselen yapımında kullanılan feldspatın üretildiği 50 yıllık madenin yarattığı kirliliği Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´a sordu.
Büyük Kakıskalı Koyu bölgesinde bulunan feldspat madenin sahili kirletmesinin yöre halkını endişelendirdiğini dile getiren Akın, Bakan Murat Kurum´a ?Şahinburgaz Mahallesi sahilindeki kirliliğin önlenmesi için neden gereken tedbirler alınmamıştır?? diye sordu.
Madenin ruhsat ve izinleri ile ilgili iddiaları da Bakan Kurum´a soran Akın, önergesinde şu sorulara yer verdi: ?Porselen yapımında kullanılan feldspat madeni için ÇED raporu alınması gerektiği bilinmektedir. 

Şahinburgaz Mahallesi´ndeki 50 yıllık olduğu bilinen bu maden için alınan ruhsatın geçerlilik süresi ne kadardır? Maden izni ne zaman ve nasıl alınmıştır? Buradaki madencilik faaliyeti için hangi izinler, hangi kurumlar tarafından hangi mevzuata göre verilmiştir? Söz konusu maden için alınan izinler bugün yapılan madencilik faaliyetleri için uygun mudur? Faaliyet ve nakliye esnasında çevrede bulunan tarım arazilerine, mera ve benzeri doğal bitki örtüsüne, özellikle de madenin bulunduğu sahile zarar verilmektedir. Söz konusu kirliliğin tazmini için hangi hukuksal işlerler yapılmıştır??
Haber Merkezi
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
  • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
  • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar