Erdek Belediye Meclisde bütçe maratonu
Erdek Belediyesi 2010 mali yılı bütçesi 27 milyon 76 bin 730 lira olarak belirlendi. Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının en önemli gündem konusu, Erdek Belediyesi’nin 2010 mali yılı bütçesinin görüşülmesiydi.
Tarih: 8.11.2009 00:00:00/ 989okunma / 0yorum

Erdek Belediyesi 2010 mali yılı bütçesi 27 milyon 76 bin 730 lira olarak belirlendi.

Kasım ayı Belediye Meclis toplantısının en önemli gündem konusu, Erdek Belediyesi’nin 2010 mali yılı bütçesinin görüşülmesiydi.

Erdek Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Hüseyin Aysan’ın başkanlığında Kasım ayı olağan toplantısının birincisi hafta ortasında yapıldı. CHP’li 8, AK Partili 6 üyenin hazır bulunduğu toplantıda CHP’li üye M. Ali Yağcı katılmadı.

Açılış, yoklama ve saygı duruşunun ardından 2 ek olmak üzere toplam 8 gündem konusunun yer aldığı konuların görüşülmesine geçildi.

Gündemin 1. konusu; İlçemiz Atatürk Mahallesi Kızarandere Mevkii’nde bir parselin, bahçe mesafesinin belirlenmesiydi. Bu konu üyelerin oy birliğiyle imar komisyonuna gönderildi.

Gündemin 2. maddesinde; H.paşa Mahallesi’nde otopark sahası üzerine yapılan sağlık tesisinin bulunduğu alanın tapu üzerinde tescil edilebilmesi için  “Belediye sağlık alanı” şeklindeki plan değişikliği önerisi, oy birliğiyle kabul edildi.

3. madde de; Halitpaşa Mahallesi’nde belediyeye ait bir arsa üzerine hayırsever Doktor Nilüfer Uman’ın, tüm giderleri kendisi tarafından karşılanarak yapılan sağlık ocağı tesisinin sadece sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere belediyeye yaptığı başvurusu vardı. Bu tesisin, Erdek Belediyesi Dr. Nilüfer Uman Sağlık Ocağı olarak isimlendirilmesi üyelerin oy birliğiyle kabul edildi.

Belediyenin 2010 mali yılı bütçe görüşmelerinin bulunduğu 4. maddeye geçildiğinde söz alan Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Aysan, belediyenin tahminlerden öte gerçeğe yakın bir bütçe planlaması yapabilmek için belediye bünyesindeki tüm birimlerle birlikte çalışıp, gerçeğe yakın bir bütçe planlamasının oluşturulduğunu söyledi.

2010 mali yılı bütçesinin öncelikli ihtiyaçlara göre hazırlandığını dile getiren Başkan Aysan, Erdek Belediyesi’nin 2010 mali yılı tahmini bütçe rakamlarını sinevizyon görüntüleri eşliğinde üyelere anlattı.

2010 yılı bütçesinin 25 milyon 76 bin 730 TL olarak belirlendiğini söyleyen Aysan, faiz giderlerini 800 bin lira olarak belirledikleri bütçenin; % 20’sinin yatırıma, % 37’sinin de personel giderleri için harcanacağını duyurdu.

Bütçede yer alan tahmini, gider-gelir rakamlarını tek tek ayrıntılarıyla anlatmasını sürdüren Aysan, bu gündem maddesinin Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderilmesini istedi. Bu madde incelenmek üzere üyelerin oybirliğiyle komisyona havale edildi.

5. madde de; 2009 yılı gelirler tarifesinin görüşülmesi yer alıyordu. Bu madde de incelenmek üzere üyelerin oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 6. maddesinde; Erdek Belediyesi’nin 9 Eylül 2007-13 Mart 2009 tarihleri arasındaki hesap trafiğini inceleyen İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörlüğü’ne bağlı iki müfettişin hazırladığı  “Denetim Raporu”nda yer alan toplam 1 milyon 126 bin 949 lira paranın sorumlulardan tazmin edilmesi hükümlerinin görüşülmesi bulunuyordu.

Belediye Başkanı Aysan, müfettiş raporlarının birer örneğinin meclis üyelerine sunulmasını sağladıktan sonra, denetime tabi Erdek Belediyespor Kulübü Derneğine belediye bütçesinden nakdi olarak 1 milyon 102 bin 846 lira, Dotes Derin Temel Sistemleri İnş.San.ve Tic.Ltd.Şirketine yaptığı iş karşılığı verilen 100 bin liralık çekin vadesinde ödenmediği, adı geçen şirketin Erdek Belediyesi’ni icraya verdiği, bu ödeme için 17 bin 297 lira icra masrafları, 6 bin 805 lira gecikme faizi olmak üzere toplam 24 bin 103 lira belediye kasasından fazla ödemede bulunulduğunu tespit eden müfettişlerin bu tespiti, raporlarında belirttiğini üyelere aktarıp, “İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin raporuna göre; “5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun, belediyenin giderleri 60. maddesinde sayılmıştır. Bu giderler arasında icra masrafları ve gecikme faizinin ödeneceğine dair bir hüküm yoktur. 5018 Sayılı Kanun’un 71. maddesinde; ‘Kamu zararı, mevzuata aykırı karar, işlem, eylem veya ihmal sonucunda kamu kaynağında artışa engel veya eksiltmeye neden olunmasıdır’. Kamu zararının belirlenmesinde; Mevzuatında öngörülmediği halde ödeme yapılması, kontrol, denetim, inceleme, kesin hükme bağlama veya yargılama sonucunda tespit edilen kamu zararı, zararın oluştuğu tarihten itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte ilgililerden tahsil edilir. Kamu zararlarının faizi hesaplanarak kanuni faizi ile birlikte üst yönetici konumundaki eski belediye başkanı Hüseyin Sarı ile raporda isimleri belirtilen ödeme evraklarını imzalayan gerçekleştirme yetkilisi , harcama yetkilisi ile muhasebe yetkilisi memurlardan tahsilinin yapılması gerekiyor” dedi.

Müfettiş raporuyla kayıt altına alınıp Erdek Belediyesi tarafından yapılan fazla ödemelerin sorumlulardan tahsil edilmesi veya kaldırılması teklifini başkan Aysan, üyelerin oylarına sundu. Belediye Başkanı Aysan ve AK Partili 6 meclis üyesi, fazladan yapılan ödemelerin sorumlulardan tahsil edilmesi yönünde oy kullanırken, CHP’li 8 üye tahsil edilmemesi yönünde oy kullandı.

Bu oylama sonucu, tazminat rakamlarının oy çokluğuyla sorumlulardan tahsil edilmemesine karar verildi.

Gündemin ek 1’ci maddesi, H.Paşa Mahallesi’nde kayıtlı bir parselin arka bahçe mesafesinin belirlenmesiydi. Bu konu komisyonda görüşülmek üzere üyelerin oybirliğiyle imar komisyonuna gönderildi.

CHP’liler, 2007 yılında belediyece ihalesi yapılan 610 ton inşaat demirleri hakkında bilgi edinebilmek için bu konunun toplantının Ek 2’ci maddesi olarak gündeme alınması önergesi verdi. Önerge, AK Partili üyelerin ret oyuna karşılık CHP’li üyelerce kabul edildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Aysan, sahibi bulunduğu Aysan İnşaat Malzemeleri Ticaret Limited Şirketiyle, belediye arasında yaşanan sorunun yargıya intikal ettiğini, bu konuda en doğru kararın yüce yargı tarafından verileceğini üyelere aktardı.

Başkan Aysan’ın, konunun yargıda olduğunu açıklamasına rağmen, bu konuyla ilgili meclisi yine de bilgilendirmeye çalıştığı görüldü. Kooperatif inşaatları için belediyenin demir alım ihalesi yaptığını, ancak ilgili müteahhit firmanın demir alımından vazgeçtiğini daha sonra, belediyenin kendisinden kısım kısım demir ve hazır beton almaya devam ettiğini hatırlatan Aysan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aysan Limited Şirketi Güney Marmara’nın güzide bir firmasıdır. Aysan Limited Şirketi, daha önceleri belediye için elinden geleni yapmıştır, yarında elinden geleni yapmaya devam edecektir. Benden inşaat demiri alındığı gibi, hazır betonda alınıp mahsup ediliyordu. İsmim Erdek Belediye Başkanlığı adaylığında geçince, benden demir talebinde bulunuldu. Konu şu an yargıda olup, mahkeme karar verdiğinde sizlerde bilgileneceksiniz. Bu hususta hukuki sürecin sona ermesi gerekiyor. Belediyenin mali sorunu 100 bin, 200 bin lira ile çözülse, inanın ben Hüseyin Aysan olarak bu parayı belediyeye bağışlarım.” dedi.

CHP’li meclis üyesi M. Ali Kılıç, belediye başkanını enkaz edebiyatı yapmakla ve devamlı bir şekilde belediyenin borç konusunu önlerine getirdiği şikayetinde bulunup, 51 milyonun büyük bölümünün kamuya, özel sektöre olan borcun 5-6 milyon civarında olduğunu ileri sürdü.

Belediyenin 2008 yılı tahsilatın az düzeyde olduğunu kabul ettiğini ifade eden Kılıç, “Belediye olarak borçluların üzerine gidilememesinin asıl nedeni vatandaşın yaşadığı mali kriz olmuştur. Bizim dönemimizde Seyitgazi Eğlence Merkezi yapılmıştır. Burasının yapılması şarttı. Küçücük ilçemizin tanıtımı için Uluslar arası Triahtlon Şampiyonası yapıldı. Belediyeler para biriktirme kuruluşları değildir” dedi.

Başkan Aysan, eski dönemi savunan meclis üyelerine hitaben, sizler kendi bütçeniz yani yıllık gelirinizin birkaç katı bankalara borçlanın, sizlerle ondan sonra konuşalım. Eğer insanlar kendi bütçelerinin üzerinde borçlanmaktan çekiniyorsa, belediye gibi kurumun başında bulunanların bu kurumu bütçesinin çok üzerinde borçlandırma hakkını nereden buldu? bu kurumlara yazık günah değil mi? bakınız geçen dönem 5 ay, şimdi ise biz personelimize maaş ödeyemiyoruz şeklinde sözlerine devam edip devamında şunları söyledi:

 “2010 yılı bütçesinde tahmini 800 bin lira gibi faiz giderine yer verdik. Ben sizlerden bana bunu sormanızı beklerdim. Bu faiz gideri bizim eserimiz değil. Tutturabileceğimiz bütçe rakamlarını oluşturma gayreti içinde olduk. Bir şeyi yaparken önceden planlayıp yapmak önemli. Herkesin ayağını yorgana göre uzatması gerekiyor. Nasıl ki bizler kendi işlerimiz için dikkat ediyorsak, belediyelerin de hayalci zihniyetlerden uzaklaşması lazım. Seyitgazi’deki taş duvarcıya 1 milyon, müzik sistemcisine 900 bin, tenteciye 150 bin lira borcunuz olursa o zaman o tesisi niye yaptınız?

Erdek’te tek spor kulübü varken, ikincisini kurarsanız, çimlere, tribünlere, palmiyelere borcunuzu arttırırsanız bu hataları Erdek halkı ödemek zorunda kalır.

Paramız yok, faiz ödüyoruz. Peki, nereden çıkacak bu faiz ödemeleri. Seçimlerden önce 5 aydır maaş verilemezken 5,5 milyon liralık çek kesilmiş.

Öncelikli işimiz Erdek’se, önce bütçemizi, borcumuzu, alacağımızı konuşmamız lazımdı. Amacımız, kişileri suçlamak değil, geçmişte yapılan yanlışlıklar varsa bunları ortaya koymak. Kimlere ne ödemeler yapılmış? bunları sizlere ileride tek tek sunacağım.

Sayın M.Ali Kılıç imzalı 100 bin lira çek kesilmiş. Bu meblağ tek kalemde nasıl ödenebilir? Ben bu parayı tek kalemde ödeyebilsem, belediyenin borçu yok demektir. Bu durumda bu rakam tek kalemde nasıl ödenebilir?

Bizim 36 ay boyunca geleceğimiz maalesef ipotek altına alınmış, doğru olan alınmaması lazımdı. İpotek altına alınmamış olsaydık, İller Bankası’ndan her ay gelecek 180, 200 bin lira parayla personelime maaşlarını öderdim. Kanun, spor kulüplerine nakti yardım yapamazsın diyor. Spor kulüplerine destek olunmalı ama kanunların tanıdığı ölçülerde olmalı.

Yapılan yanlış uygulamalar neticesinde, personelimiz para alamadığı gibi sosyal yardımlarda da bulunamıyoruz. Kapıma her gün akın akın belediyeden alacaklı olanlar gelirse, ben ilçeme hizmet etmek için ne zaman çalışacağım?

Devletimiz, geçmişte olduğu gibi bugünde maaş ödemelerini sağlıklı bir şekilde yapabiliyorsa, belediye olarak bizimde ödemelerimizi sağlıklı bir şekilde yapabilmemiz lazımdı. Ancak biz ödeyemiyoruz, çünkü çok fazla borçlanılmış. Acı ama gerçek Erdek Belediyesi’nin tekerleği dönmüyor..dönmüyor…

Israrla söylüyorum, geçmiş dönemi savunan varsa, kendi bütçesinin yani yıllık gelirinin birkaç katı bankalara borçlansın ondan sonra konuşalım.

Belediyelerin borçları, belediye başkanlarınca ödensin kanunu olsa belediyeler bu kadar borçlandırılabilir mi?

Karşılaştığımız tabloya göre, yatırımlara, harcamalara çok dikkat ederek işimize bakacağız.” dedi.

Belediye meclisinin Kasım ayı toplantısının ikincisi 16 Kasım Pazartesi günü yapılacak. Haber: Kemal Şekerci
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdek Öğretmenevi pandemi nedeniyle kapatıldı
Erdek Öğretmenevi pandemi nedeniyle kapatıldı
Erdek İlçesi Sahil Mahallesi Çuğra Bölgesi´nde kiralanan bir otelde geçici olarak hizmet veren Erdek Öğretmenevi kapatılarak faaliyeti sonlandırıldı.
Sarı´ya, ‘TRT´de İşlem tamam´ paylaşımından 15 ay hapis
Sarı´ya, ‘TRT´de İşlem tamam´ paylaşımından 15 ay hapis
15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sırasında sosyal medya hesabından ‘TRT´de işlem tamam´ yazılı darbeyi destekleyici paylaşımından dolayı
Balıkçıların “salya” isyanı!
Balıkçıların “salya” isyanı!
Tüm Marmara Denizi´nde görülen “salya”, Erdek Körfezi´ni de olumsuz etkiliyor.
Erdek´te ileri biyolojik arıtma tesisi yapımı sürüyor
Erdek´te ileri biyolojik arıtma tesisi yapımı sürüyor
Balıkesir ve bağlı ilçeleri modern altyapıya kavuşturacak, atık su ve kanalizasyon sorunlarına çözüm getirecek ve suyun kalitesini yükseltecek çalışmaları yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Erdek ve Bandırma´ya 146 milyon liralık yatırım yapıyor.
Erdek´te silah operasyonu
Erdek´te silah operasyonu
Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, Erdek´te aranan iki kişiyi yakaladı.
Denizlerde av yasağı başladı
Denizlerde av yasağı başladı
Denizlerdeki avcılık sezonu bugün itibari ile son buldu.
Denetim Komisyonu raporu:
Denetim Komisyonu raporu:
“Zor koşullara rağmen Erdek Belediyesi doğru yönetiliyor”
Çakıl İlkokul öğrencileri ‘Kahramanlar Kulübü´nde
Çakıl İlkokul öğrencileri ‘Kahramanlar Kulübü´nde
Erdek İlçesi Çakıl İlkokulu öğrencileri, Kahramanlar Kulübü (Hereos Club) eTwinning projesinde yer aldı.
“Şehitler Haftası” içindeyiz
“Şehitler Haftası” içindeyiz
14-20 Nisan tarihleri arası “Şehitler Haftası” olarak anılıyor.
Sarı´ya 6´ıncı uzatma
Sarı´ya 6´ıncı uzatma
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı´nın görevden uzaklaştırma süresine altıncı kez uzatma geldi.
Dr. Dadan´dan pandemi uyarısı
Dr. Dadan´dan pandemi uyarısı
“Şimdi sığınaklara, yani evlere kapanma zamanı!”
Erdek AK Parti´den bir dizi ziyaret
Erdek AK Parti´den bir dizi ziyaret
AK Parti Erdek İlçe Teşkilatı Yöneticileri, ilçede bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
“Zeytin Halkalı Leke” hastalığı ile mücadele zamanı
“Zeytin Halkalı Leke” hastalığı ile mücadele zamanı
1) İlçemiz Hamamlı, Belkıs, Kestanelik ve Şahinburgaz mahallelerinde vaka ve temaslıların bulunduğu hanelerin, hane karantinasına alınmasına,
Trafik sorununa dubalı çözüm
Trafik sorununa dubalı çözüm
Erdek girişi otogar önünde bulunan yol duba ile ikiye bölündü.
İYİ Parti heyeti Müdür Karabaş´ı ziyaret etti
İYİ Parti heyeti Müdür Karabaş´ı ziyaret etti
Türk Polis Teşkilatı´nın 176. yılı ve Polis Haftası nedeniyle İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir ve yönetim kurulu üyeleri İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş´ı ziyaret ettiler.
Narlı imar planlarına onay
Narlı imar planlarına onay
Erdek Belediye Meclisi´nin nisan ayı toplantısında, imar planı değişiklikleri konuları da gündeme geldi.
Müftü Tüfekçioğlu, gazetemizi ziyaret etti
Müftü Tüfekçioğlu, gazetemizi ziyaret etti
Erdek İlçe Müftüsü Mehmet Tüfekçioğlu gazetemizi ziyaret etti.
Dr. Burtan ve Soydan, Covid-19
Dr. Burtan ve Soydan, Covid-19
Erdek´te Covid-19 vakaları alarm veriyor.
Hoş geldin, On bir Ayın Sultanı
Hoş geldin, On bir Ayın Sultanı
Kur´an-ı Kerim´in indiği ay olan Ramazana girdik.
Din görevlilerinden ‘Bir İyilik Bir Fidan´ kampanyası
Din görevlilerinden ‘Bir İyilik Bir Fidan´ kampanyası
Erdek İlçe Müftüsü Mehmet Tüfekçioğlu ve cami görevlileri, Erdek Orman İşletme Şefliği görevlileri ile birlikte...
Erdek´in 4 kırsal mahallesinde karantina
Erdek´in 4 kırsal mahallesinde karantina
Erdek İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, kırsal mahalleler olan Hamamlı, Belkıs, Kestanelik ve Şahinburgaz´da hane karantinası uygulanması kararı aldı.
Nimet Kalafat, meclis 1. başkan vekili
Nimet Kalafat, meclis 1. başkan vekili
Erdek Belediye Meclisi´nin nisan ayı toplantısında, CHP´li Nimet Kalafat, meclis 1. Başkan Vekilliğine getirildi.
Yeni Müftü Tüfekçioğlu mesai arkadaşlarıyla tanıştı
Yeni Müftü Tüfekçioğlu mesai arkadaşlarıyla tanıştı
Erdek Müftüsü Mehmet Tüfekçioğlu, ilçede birlikte görev yapacağı mesai arkadaşlarıyla tanıştı.
Aralarında Erdek de var
Aralarında Erdek de var
5 ilçede uyuşturucu operasyonu
Karides avında başına Algarna düşen balıkçı öldü
Karides avında başına Algarna düşen balıkçı öldü
Erdek İlçesi´ne bağlı kırsal Kestanelik Mahallesi açıklarında karides avına çıkan teknede başına 200 kilogram ağırlığında Algarna düşen 60 yaşındaki balıkçı olay yerinde yaşamını yitirdi.
Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıldönümü kutlandı
Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıldönümü kutlandı
Erdek´te Türk Polis Teşkilatı´nın 176. kuruluş yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
BASKİ´den açıklama geldi
BASKİ´den açıklama geldi
Geçtiğimiz günlerde gazetemiz sütünlarında yer alan ‘BASKİ´den garip uygulama!´...
Emniyet Müdürü Karabaş´tan Kaymakam Atasoy´a ziyaret
Emniyet Müdürü Karabaş´tan Kaymakam Atasoy´a ziyaret
Emniyet Teşkilatının 176. kuruluş yılı kapsamında İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş ve polis memurları, İlçemiz Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy´u makamında ziyaret etti.
Sever, Polis Haftası´nı kutladı
Sever, Polis Haftası´nı kutladı
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Erdek İlçe Başkanı Murat Sever, Türk Polis Teşkilatının 176. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Marmara´da ‘Pandemi ile Mücadele ve Değerlendirme´ toplantısı
Marmara´da ‘Pandemi ile Mücadele ve Değerlendirme´ toplantısı
Marmara Kaymakamı Gökay Yüksel başkanlığında, kontrollü normalleşme döneminde uygulanacak esasların görüşüldüğü ‘Pandemi ile Mücadele ve Değerlendirme´ toplantısı yapıldı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

eczane