Hamile kadının tutuksuz yargılanma talebi reddedildi

Karesi ilçesinde kendisine şiddet uygulayan kocası Murat Aydın'ı 13 Ağustos tarihinde tüfekle vurarak ölümüne yol açan Rümeysa Aydın'ın hamilelik sebebiyle tutuksuz yargılanma talebi kabul edilmedi.

Karesi ilçesinde kendisine şiddet uygulayan kocası Murat Aydın'ı 13 Ağustos tarihinde tüfekle vurarak ölümüne yol açan Rümeysa Aydın'ın hamilelik sebebiyle tutuksuz yargılanma talebi kabul edilmedi.

Müvekkili Rümeysa Aydın'ın hamile olmasına rağmen cezaevinde karantina koğuşunda kaldığını söyleyen Avukat Neslihan Çallıoğlu, koğuşta korona virüs şüphesiyle kalan tutuklu ve hükümlülerin müvekkili ve bebeği için tehlike oluşturduğunu söyledi.

Rümeysa Aydın'ın tutuksuz yargılanması için bir kez daha başvuru yaptıklarını dile getiren Neslihan Çallıoğlu, en büyük isteklerinin müvekkilinin tutuksuz yargılanması olduğunu bildirdi.

Müvekkilinin cezaevinde gereken doktor kontrollerinin yapılmasının mümkün olmadığını öne süren Çallıoğlu, “Müvekkilimiz Rümeysa'nın eşinin ölümüyle sonuçlanan olay sebebiyle tutukluluk hali devam ediyor. Tutukluluk devam ederken Rümeysa'nın hamile olduğu tespit edilmiştir. Bundan sonra hamilelik durumuna ilişkin cezaevi şartlarının yeterli olmadığı bahsiyle, savcılıktan tutuklamanın kaldırılması ve adlî kontrol tedbirlerinin uygulanmasını talep ettik. Ancak bu talebimiz kabul edilmedi. Şu an gelinen noktada Rümeysa'nın hamileliğinde düşük tehlikesi tespit edilmiştir. Kendisinin sürekli doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Ancak cezaevinde bu kontrollerin yeteri derecede yapılamadığı noktasında müvekkilimizle hemfikiriz. Bunun yanı sıra Cumhuriyet Savcılığı Ceza ve İzleme Kurumu'na başvuruda bulunarak Rümeysa'nın hamilelik durumu ve cezaevi şartlarının yeterliliği durumunda komisyon raporu hazırlamasını talep ettik. İlgili rapor da düzenlendi ve savcılık tarafından dosya kapsamına alınacak.” diyerek sözlerine ekledi.

Haber Merkezi
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 14.2 ° / 4.6 ° Dağınık bulutlar