Havutça, Erdek’te “Temsili Gösteri”nin yapılmamasını eleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) eski Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Edremit’in kurtuluş bayramında gerçekleşen “temsili kurtuluş” gösterisinin ardından Kaymakamın merkeze çekilmesinden sonra Erdek’in, düşman işgalinden kur

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) eski Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Edremit’in kurtuluş bayramında gerçekleşen “temsili kurtuluş” gösterisinin ardından Kaymakamın merkeze çekilmesinden sonra Erdek’in, düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl kutlama programından “temsili kurtuluş”un çıkarılmasını eleştirdi.        
Edremit’teki bayramda genç kızın siyah bir örtüden temsili kurtarılmasının ülkemizin özgürlüğüne kavuşması anlamına geldiğini vurgulayan, önceki yıllarda tarih öğretmenliği de yapan Havutça, şu değerlendirmede bulundu:
“Edremit’teki temsili kurtuluş sahnesinde kızımızın üzerinde bulunan siyah örtü, bazı kişilerin öne sürdüğü gibi kara çarşaf kesinlikle değildir. Bu bir siyah örtüdür. O örtü ise esareti ve Anadolu’da duyulan derin üzüntüyü simgelemektedir. Yani bu örtü, emperyalist güçlere karşı halkımızın ortak üzüntüsünü göstermektedir. Kadınımız ise Türk ailesinin en güçlü bireyidir ve onun kişiliğinde özgürlük dile getirilmektedir.”
Erdek’in 99’uncu kurtuluş yılı bayramından “temsili gösteri”nin çıkarılmasını da yanlış bulduğunu belirten Havutça, “Bunları yapanlar ne yazık ki Türkiye’nin tarihini hiç bilmiyorlar” dedi.
Haber : Önder Balıkçı
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 14.2 ° / 4.6 ° Dağınık bulutlar