Bugün, 20 Ocak 2022 Perşembe

Hızlı haciz geliyor

İnternet üzerinden haciz işlemi yapılabilecek.

İnternet üzerinden haciz işlemi yapılabilecek.
İcra İflas Kanunu´na eklenen yeni bir maddeyle, kesinleşmiş alacaklar için icra dairelerine gidilmeden elektronik ortamda haciz işlemleri başlatılabilecek.
TBMM´de görüşmeleri süren yargının hızlanması içeren ikinci yargı paketinde ?elektronik haciz? düzenlemesi yapıldı. Buna göre alacaklı dilerse haciz talebinde bulunmaksızın UYAP üzerinden borçlunun mal, hak veya alacağını sorgulatarak, haciz talebinde bulunabilecek.
İcra İflas Kanunu´na eklenen yeni bir maddeyle, kesinleşmiş alacaklar için icra dairelerine gidilmeden elektronik ortamda haciz işlemleri başlatılabilecek. Yeni sistemle birlikte alacaklılar, ödeme gücü olan borçlulardan örneğin 3 gün gibi daha kısa süre içinde alacaklarını tahsil edebilecekler. Düzenleme, avukatların icra dairelerine gitmeden haciz işlemini başlatmasına da imkan sağladı.
Sadece bir cümle eklendi
Meclis Genel Kurulu´nda kabul edilen bir önergeyle 2004 sayılı İcra İflas Kanunu´nun 78. maddesinin 1. fıkrasına, ?Bu takdirde icra dairesi, tespit edilen mal, hak veya alacağı, elektronik ortamda haczeder? cümlesi eklendi. Önergenin 1, eklenen cümleyle borçlunun mal, hak ve alacağının elektronik ortamda da haczedilebileceğinin açıkça hükme bağlandığı belirtildi.
Evrağa gerek yok
Hukukçular, elektronik ortamda haciz sisteminin başlatılmasıyla birlikte kesinleşmiş alacakların haciz yoluyla tahsilatı için gereken bir dizi prosedürün ortadan kalkacağını, avukatların icra dairelerine gitmeden, icra memurlarına elden evrak vermeden bilgisayar üzerinden haciz sürecini başlatabileceklerini açıkladı.
Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Hızlı haciz geliyor
  • Perşembe 8.4 ° / -1.2 ° Açık hava
  • Cuma 8.8 ° / 5.4 ° bulutlu bulutlar
  • Cumartesi 6 ° / -1.4 ° Heavy snow