Hülya Motel sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan:
“Erdek, turizm için yaratılmış bir cennet”
Tarih: 12.7.2018 20:00:06/ 1273okunma / 0yorum

Söyleşi: Önder Balıkçı
Erdek turizminin kalbinin attığı “Çuğra” bölgesinin en eski turistik işletmeleri arasında yer alan HÜLYA MOTEL´in sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan ile ilçenin eski, canlı ve hareketli turizmini, geleceğini konuştuk. İlginç bir sohbet oldu. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
X X X
* Erdek´in turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Erdek, adeta turizm için yaratılmış bir cennet. Önce bunun altını çizmek isterim. Erdek´te turizmi yıllar önce Ankaralılar keşfetti. 1950, 1960´lı yıllarda Erdek´e çok sayıda Ankaralı gelerek yaz tatillerini geçirirdi. Erdek´in havası mükemmel. Tarihi, arkeolojisi ve Kapıdağ´ı bulunmaz nimetler. Güney sahilleri göz önüne alınırsa havası hiç de sıcak sayılmaz. 

* Peki, neden Erdek turizmi, yeniden o eski, parlak günlerine dönemiyor? Hatta geriye gidiyor, sizce?
- Tabii, bunun çeşitli nedenleri var. Bunların başında şu noktaya dikkati çekmek gerekir. Erdek´in o eski, parlak turizm dönemlerinde, güney sahilleri henüz keşfedilmemişti. Ancak son dönemlerde Erdek, turizm tesisleri açısından çok geride kaldı. Turizmini, deniz-kum-güneş üçgeninden çıkaramadı ve çeşitlendiremedi. İşte, Erdek´te av turizmine önem vermek amacıyla yapılan “Toronto Oteli” yıllardır kapalı.
* Yurt dışına çıkarak, turizm anlayışını gördünüz mü?
- Tabii. Size Venedik´ten bir örnek vereyim. Gondol gezileriyle klasik bir yer olan Venedik´te, saat 23.00´ten sonra cadde ve sokaklarda kimseyi göremezsiniz. Hayat biter. Oysa Türkiye´de öyle mi? Türkiye, çok güzel bir ülke. Türkiye´nin turistik her yerinde, zaman kısıtlaması olmadan dolu dolu bir yaşam vardır. Avrupa´da turizmin bizden farkı, onların mimarileri ve ulaşım olanaklarının bize göre çok daha fazla gelişmiş olmasıdır.
* Biz, yine Erdek´e dönelim. İlçemizdeki turistik tesislerin çağdaş normlara uygun olmadığından söz ettiniz. Örneğin, Kapıdağ gibi bir doğa cennetinden neden yeterince yararlanılamıyor?
- Kapıdağ, Erdek turizmine can suyu olabilecek kadar önemli bir bölge. Tam bir oksijen cenneti. Ancak, yolları mutlaka yapılmalı. Bu şekliyle olmaz. Sicilya´da, Kapıdağ benzeri bir dağ var. Ama orada ulaşım olanakları çok gelişmiş durumda. Ulaşım için ring seferleri bile var. Mimaride çok iyiler.
* Erdek´teki temizlik sorunu sürekli gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Temizliği yalnız belediyeye bırakmak bence doğru değil. Temizlik, bir bilinç işi. Bu ilçede yaşayan ve ilçeye konuk olarak gelen herkes temizliğe özen göstererek belediyeye destek vermeli. Ben, motelimin önünün temizliğine büyük önem veriyorum. Hatta hiç yüksünmeyerek, zaman zaman sitelerin önlerindeki çöpleri bile kaldırıyorum. Herkes bu bilinçte olmalı. Doğanın, çevrenin dengesini korumak zorundayız. Size şöyle bir örnek vereyim. Geçtiğimiz yıl Erdek denizinde deniz anası görülmemişti. Bu yıl var. Çünkü geçen yıl, deniz analarından beslendikleri bilinen uskumruyu bilinçsiz bir şekilde, o kadar çok avladık ki, bu sonuç ortaya çıktı. Tabii bu konular bir uygarlık göstergesidir. Bu bilinci yakalamak ülkemiz için şu anda zor görülüyor.
* Erdek turizminin gelişmesi açısından zaman zaman toplantılar yapılıyor. Nedense bu toplantılara Erdek´teki turizmciler ilgisiz kalıyor. Sizce neden?
- Böyle toplantılar yapıldığını duyuyorum. Ancak bu konuda bize çağrı gelmiyor. Haberim olsa ve davet edilsem seve seve katılır ve düşüncelerimi söylerim.
* Sahipleri arasında yer aldığınız Hülya Motel´in müşteri portföyü hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?
- Gerek Hülya Motel ve gerekse önünde bizim işlettiğimiz “Ağaç Çay Bahçesi”nin sıcak bir aile ortamı içinde bulunması öncelikli ilkemiz. Para kazanmaktan çok buna önem veriyoruz. Mutlaka kaliteli müşteri istiyoruz. Buna uymayanları kırmadan, bünyemize almıyoruz.
* Hülya Motel´in hikayeleri var mı?
- Olmaz mı? İsterseniz, biraz nostalji yapalım. Eski yıllarda, motelimizde her sabah yarı şaka, yarı ciddi sabah sporu yaptırılır, akşam üzerleri kamplar arası voleybol maçları düzenlenir, kıyasıya rekabetler yaşanırdı. Hatta bazı geceler, geri dönülerek, 7´den 70´e saklambaç oynanırdı. 55 yıldır bu sektörde çok değerli isimlerle tanıştık. Yaşar Kemal, Aydın Boysan, Altan Öymen, General Elektrik Genel Müdürü rahmetli İlhan Akıncıbey gibi isimler ve sanatçılar gelirdi. Türkiye sanayisinin duayeni Vehbi Koç, yaşamının son yılına dek, 20 Temmuz´daki doğum günlerini hep ailesi, dostları ve bizimle kutladı.
* Triatlon sporuna da desteğiniz var, değil mi?
- Evet. Performansı zorlayan bir spor olan triatlon ile aile üyelerim Sezin Kutlu&Emre Tacir uğraşıyor. Erdek Belediyesi destekli “İroncam” düzenlenerek, bu sporun antrenmanlarında güvenle bisiklet, hemen ardından yüzme ve sahil yolunda koşular da motelimizin önünde gerçekleşti.
* Erdek turizmi sizce genellikle hangi yaş grubuna hitap etmeli? Daha açık sorayım, yaşlılar veya gençlere yönelik mi olmalı?
- Çok net yanıtlayayım. İlçemizin konumu ve coğrafi özelliklerine göre, yaz döneminde ilçe turizminin eğlenceye yönelik bir ağırlık taşıması gerektiğini düşünüyorum. Nisan, mayıs, eylül, ekim ayları da orta yaşlılar ve yaşlılar için daha uygun olabilir. Tabii, bu durumu çok net çizgilerle gerçekleştirmek de kolay değil. Kısacası Erdek, her mevsimde, herkese hitap edebilecek özellikler ve değerlere sahip. Özellikle de denizi. Ege ve Akdeniz´deki deniz, adeta tuz yatağı. Gözünüzü yakar. Ancak Erdek öyle mi? Gözünüz hiç yanmadan, denize girersiniz. Öyle ki, sabah uyandığınızda, yüzünüzü lavaboda yıkamak yerine, deniz suyuyla da yıkayabilirsiniz.
* Her şeye karşın Erdek´in turizm geleceğinden umutlu musunuz?
- Tabii ki umutluyum. Yeter ki, bu sektörden ekmek yiyenler, Erdek için bilinçli bir şekilde el ele versinler. İlçemize çağdaş yeni turistik işletmeler kazandırılsın. Eski işletmeler kendilerini çağdaş anlayışa göre adapte etsinler. Hizmet kalitesini artırmak için çaba harcasınlar. Turizm için yaratılmış cennetimizin değerini artık kavrayalım. Yaz aylarının dışında İstanbul´da oturuyorum. Ancak bundan sonra 6 ayı Erdek, 6 ayı ise İstanbul´da geçirmeyi düşünüyorum. Yani cennet kadar güzel Erdek´e daha çok zaman ayıracağım.
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erdek Ekim ayında "doğalgazı" kullanmaya başlayacak
Erdek Ekim ayında "doğalgazı" kullanmaya başlayacak
Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı Erdek´te
Dans gösterilerine büyük ilgi
Dans gösterilerine büyük ilgi
Erdek “Aşk Festivali”nin ikinci günü de renkli geçti.
Ünlü oyuncu Ahmet Mekin:
Ünlü oyuncu Ahmet Mekin:
“Atatürk filmi için çok büyük bütçeler gerekli”
MHK eski başkanı Çulcu Erdek´teydi
MHK eski başkanı Çulcu Erdek´teydi
Merkez Hakem Kurulu´nun(MHK) eski başkanı, Gönenli futbol yorumcusu Mustafa Çulcu, Erdek´te, başta Dünya Kupası olmak üzere futbolu ve hakemleri konuştuk. Bu söyleşinin ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.
Roman dans grubuna ilgi
Roman dans grubuna ilgi
Erdek´te süren "Aşk Festivali"ne Roman dansları da renk katıyor.
Hacı adayları dualarla uğurlandı
Hacı adayları dualarla uğurlandı
Erdek´ten bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile hacca giden vatandaşlarımız kutsal topraklara dualarla uğurlandı.
Aşk Festivali´nde coşku
Aşk Festivali´nde coşku
“2. Erdek Zamanı”nda “Aşk Festivali” coşkulu başladı.
Müzikseverler yoğun ilgi gösterdi
Müzikseverler yoğun ilgi gösterdi
“2. Erdek Zamanı Aşk Festivali" kapsamında Cumhuriyet Meydanında halk konseri verildi.
Kaymakam Tunç, yeni yatırımları inceledi
Kaymakam Tunç, yeni yatırımları inceledi
Marmara Kaymakamı Mehmet Tunç, Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ile birlikte ilçede inşaatı devam eden 10 yataklı
TOBB´la birlikte Özlem Sarı da Bakan´ı kutladı
TOBB´la birlikte Özlem Sarı da Bakan´ı kutladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu il başkanları ve Erdek Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Sarı´nın katılımları ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan´a kutlama ziyaretinde bulundu.
19 yıla hükümlü firari kişi yakalandı
19 yıla hükümlü firari kişi yakalandı
Farklı suçlardan hakkında 19 yıl 4 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan kişi, polis ekiplerince yakalandı.
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Dadan:
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Dadan:
“Erdek´in çöp sorunu ‘Ben atayım, Hüseyin sen temizle´ anlayışı ile çözümlenmez”
Avşa´da turizm bereketi
Avşa´da turizm bereketi
Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası, turizm sezonunu çok yoğun geçiriyor.
Belediye Başkanı Hüseyin Sarı:
Belediye Başkanı Hüseyin Sarı:
“Erdek turizminin en büyük eksiği yerel tur organizasyonu”
Sarı´dan kurultay imzası
Sarı´dan kurultay imzası
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) olağanüstü kurultaya gitmesi için noter kanalıyla imza verdi.
Demokrasi için, Şehitler için Erdek El Ele...
Demokrasi için, Şehitler için Erdek El Ele...
FETÖ´cü kalkışmayı bastırırken şehit olan 250 vatan evladı Erdek´te törenlerle anıldı, milli birlik yürüyüşleri yapıldı
Erdek´te orman yangını
Erdek´te orman yangını
İlçemiz Narlı Mahallesinde çıkan yangında 10 hektar zeytinlik yandı.
Erdek´te toplandılar
Erdek´te toplandılar
Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Konfederasyonu yönetim kurulu, ilk toplantısını Erdek´te yaptı.
Marmara´da Şehit Yakınları ve Gazi Ailelerine ziyaret
Marmara´da Şehit Yakınları ve Gazi Ailelerine ziyaret
Marmara Kaymakamı Mehmet Tunç, Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ve Saraylar Karakol Komutanı ile birlikte Saraylara Mahallesinde ikamet eden Kore Gazisi İsmail Kundakçı´ yı ve Asmalı Mahallesinde ikamet eden Kıbrıs Gazileri Şevki Kartal ve Ahmet Kartal´ı ziyaret etti.
CHP´li Akın, teşekkür ziyaretlerinde
CHP´li Akın, teşekkür ziyaretlerinde
“Balıkesir benim ailem! Aileme sözüm var, daha çok çalışacağım”
Mahalle halkından inşaat tepkisi
Mahalle halkından inşaat tepkisi
İlçemiz Yalı Mahallesi İstiklal Caddesinde bulunan bir bina tehlike arz ettiği gerekçesiyle yaklaşık 7 ay önce mühürlenip, boşaltılmıştı.
Toprakla huzur buluyor
Toprakla huzur buluyor
Erdekli İzzet Tikveşli: “Toprakla uğraşmak, sağlık ve mutluluk verir”
Uluç´tan eski Erdek izlenimleri
Uluç´tan eski Erdek izlenimleri
Sabah Gazetesi yazarı Hıncal Uluç: “Turizm sezonunun kısalığı Erdek´e yatırımı engelledi”
ÇKS Kayıtlarında Rekor Kırıldı
ÇKS Kayıtlarında Rekor Kırıldı
2018 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 30 Haziran 2017´de sona erdi.
Düzler ışıklarda zincirleme kaza
Düzler ışıklarda zincirleme kaza
Düzler kavşağı savaş alanına döndü
Erdek´te otomobil çukura düştü
Erdek´te otomobil çukura düştü
"Yer yarıldı yerin dibine girdi" deyimi gerçek oldu!
Kulenin korkuluklarını sökmüşler
Kulenin korkuluklarını sökmüşler
İnsafsızlar, vicdansızlar, Kapıdağ´daki seyir kulesinin korkuluklarını söktüler
Narlı´nın su isyanı
Narlı´nın su isyanı
Erdek´e bağlı Narlı Mahallesi´nde yaşanan susuzluk sorunu vatandaşı isyan ettirdi.
Avşa adası´nda uyuşturucu operasyonu
Avşa adası´nda uyuşturucu operasyonu
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler aldıkları istihbaratı değerlendirerek yaptıkları baskında uyuşturucu maddesi ve silah ele geçirdiler.
Narlı ve İlhanlar Mahallelerinde işlem tamam
Narlı ve İlhanlar Mahallelerinde işlem tamam
Geçtiğimiz mayıs ayında, beraberinde daire başkanlarıyla birlikte ilçemizi ziyaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu´nun Erdek´e bağlı mahallelerde başlatılması talimatını verdiği hizmetler yerine getiriliyor.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler