Hülya Motel sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan:
“Erdek, turizm için yaratılmış bir cennet”
Tarih: 12.7.2018 20:00:06/ 1441okunma / 0yorum

Söyleşi: Önder Balıkçı
Erdek turizminin kalbinin attığı “Çuğra” bölgesinin en eski turistik işletmeleri arasında yer alan HÜLYA MOTEL´in sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan ile ilçenin eski, canlı ve hareketli turizmini, geleceğini konuştuk. İlginç bir sohbet oldu. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
X X X
* Erdek´in turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Erdek, adeta turizm için yaratılmış bir cennet. Önce bunun altını çizmek isterim. Erdek´te turizmi yıllar önce Ankaralılar keşfetti. 1950, 1960´lı yıllarda Erdek´e çok sayıda Ankaralı gelerek yaz tatillerini geçirirdi. Erdek´in havası mükemmel. Tarihi, arkeolojisi ve Kapıdağ´ı bulunmaz nimetler. Güney sahilleri göz önüne alınırsa havası hiç de sıcak sayılmaz. 

* Peki, neden Erdek turizmi, yeniden o eski, parlak günlerine dönemiyor? Hatta geriye gidiyor, sizce?
- Tabii, bunun çeşitli nedenleri var. Bunların başında şu noktaya dikkati çekmek gerekir. Erdek´in o eski, parlak turizm dönemlerinde, güney sahilleri henüz keşfedilmemişti. Ancak son dönemlerde Erdek, turizm tesisleri açısından çok geride kaldı. Turizmini, deniz-kum-güneş üçgeninden çıkaramadı ve çeşitlendiremedi. İşte, Erdek´te av turizmine önem vermek amacıyla yapılan “Toronto Oteli” yıllardır kapalı.
* Yurt dışına çıkarak, turizm anlayışını gördünüz mü?
- Tabii. Size Venedik´ten bir örnek vereyim. Gondol gezileriyle klasik bir yer olan Venedik´te, saat 23.00´ten sonra cadde ve sokaklarda kimseyi göremezsiniz. Hayat biter. Oysa Türkiye´de öyle mi? Türkiye, çok güzel bir ülke. Türkiye´nin turistik her yerinde, zaman kısıtlaması olmadan dolu dolu bir yaşam vardır. Avrupa´da turizmin bizden farkı, onların mimarileri ve ulaşım olanaklarının bize göre çok daha fazla gelişmiş olmasıdır.
* Biz, yine Erdek´e dönelim. İlçemizdeki turistik tesislerin çağdaş normlara uygun olmadığından söz ettiniz. Örneğin, Kapıdağ gibi bir doğa cennetinden neden yeterince yararlanılamıyor?
- Kapıdağ, Erdek turizmine can suyu olabilecek kadar önemli bir bölge. Tam bir oksijen cenneti. Ancak, yolları mutlaka yapılmalı. Bu şekliyle olmaz. Sicilya´da, Kapıdağ benzeri bir dağ var. Ama orada ulaşım olanakları çok gelişmiş durumda. Ulaşım için ring seferleri bile var. Mimaride çok iyiler.
* Erdek´teki temizlik sorunu sürekli gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Temizliği yalnız belediyeye bırakmak bence doğru değil. Temizlik, bir bilinç işi. Bu ilçede yaşayan ve ilçeye konuk olarak gelen herkes temizliğe özen göstererek belediyeye destek vermeli. Ben, motelimin önünün temizliğine büyük önem veriyorum. Hatta hiç yüksünmeyerek, zaman zaman sitelerin önlerindeki çöpleri bile kaldırıyorum. Herkes bu bilinçte olmalı. Doğanın, çevrenin dengesini korumak zorundayız. Size şöyle bir örnek vereyim. Geçtiğimiz yıl Erdek denizinde deniz anası görülmemişti. Bu yıl var. Çünkü geçen yıl, deniz analarından beslendikleri bilinen uskumruyu bilinçsiz bir şekilde, o kadar çok avladık ki, bu sonuç ortaya çıktı. Tabii bu konular bir uygarlık göstergesidir. Bu bilinci yakalamak ülkemiz için şu anda zor görülüyor.
* Erdek turizminin gelişmesi açısından zaman zaman toplantılar yapılıyor. Nedense bu toplantılara Erdek´teki turizmciler ilgisiz kalıyor. Sizce neden?
- Böyle toplantılar yapıldığını duyuyorum. Ancak bu konuda bize çağrı gelmiyor. Haberim olsa ve davet edilsem seve seve katılır ve düşüncelerimi söylerim.
* Sahipleri arasında yer aldığınız Hülya Motel´in müşteri portföyü hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?
- Gerek Hülya Motel ve gerekse önünde bizim işlettiğimiz “Ağaç Çay Bahçesi”nin sıcak bir aile ortamı içinde bulunması öncelikli ilkemiz. Para kazanmaktan çok buna önem veriyoruz. Mutlaka kaliteli müşteri istiyoruz. Buna uymayanları kırmadan, bünyemize almıyoruz.
* Hülya Motel´in hikayeleri var mı?
- Olmaz mı? İsterseniz, biraz nostalji yapalım. Eski yıllarda, motelimizde her sabah yarı şaka, yarı ciddi sabah sporu yaptırılır, akşam üzerleri kamplar arası voleybol maçları düzenlenir, kıyasıya rekabetler yaşanırdı. Hatta bazı geceler, geri dönülerek, 7´den 70´e saklambaç oynanırdı. 55 yıldır bu sektörde çok değerli isimlerle tanıştık. Yaşar Kemal, Aydın Boysan, Altan Öymen, General Elektrik Genel Müdürü rahmetli İlhan Akıncıbey gibi isimler ve sanatçılar gelirdi. Türkiye sanayisinin duayeni Vehbi Koç, yaşamının son yılına dek, 20 Temmuz´daki doğum günlerini hep ailesi, dostları ve bizimle kutladı.
* Triatlon sporuna da desteğiniz var, değil mi?
- Evet. Performansı zorlayan bir spor olan triatlon ile aile üyelerim Sezin Kutlu&Emre Tacir uğraşıyor. Erdek Belediyesi destekli “İroncam” düzenlenerek, bu sporun antrenmanlarında güvenle bisiklet, hemen ardından yüzme ve sahil yolunda koşular da motelimizin önünde gerçekleşti.
* Erdek turizmi sizce genellikle hangi yaş grubuna hitap etmeli? Daha açık sorayım, yaşlılar veya gençlere yönelik mi olmalı?
- Çok net yanıtlayayım. İlçemizin konumu ve coğrafi özelliklerine göre, yaz döneminde ilçe turizminin eğlenceye yönelik bir ağırlık taşıması gerektiğini düşünüyorum. Nisan, mayıs, eylül, ekim ayları da orta yaşlılar ve yaşlılar için daha uygun olabilir. Tabii, bu durumu çok net çizgilerle gerçekleştirmek de kolay değil. Kısacası Erdek, her mevsimde, herkese hitap edebilecek özellikler ve değerlere sahip. Özellikle de denizi. Ege ve Akdeniz´deki deniz, adeta tuz yatağı. Gözünüzü yakar. Ancak Erdek öyle mi? Gözünüz hiç yanmadan, denize girersiniz. Öyle ki, sabah uyandığınızda, yüzünüzü lavaboda yıkamak yerine, deniz suyuyla da yıkayabilirsiniz.
* Her şeye karşın Erdek´in turizm geleceğinden umutlu musunuz?
- Tabii ki umutluyum. Yeter ki, bu sektörden ekmek yiyenler, Erdek için bilinçli bir şekilde el ele versinler. İlçemize çağdaş yeni turistik işletmeler kazandırılsın. Eski işletmeler kendilerini çağdaş anlayışa göre adapte etsinler. Hizmet kalitesini artırmak için çaba harcasınlar. Turizm için yaratılmış cennetimizin değerini artık kavrayalım. Yaz aylarının dışında İstanbul´da oturuyorum. Ancak bundan sonra 6 ayı Erdek, 6 ayı ise İstanbul´da geçirmeyi düşünüyorum. Yani cennet kadar güzel Erdek´e daha çok zaman ayıracağım.
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Akın, Erdek´te doğalgaz ateşini yaktı
Akın, Erdek´te doğalgaz ateşini yaktı
Akın önce Bandırma, sonra Erdek´te
Gençlik ve Spor İl Müdürü Arıcıoğlu ilçemizde
Gençlik ve Spor İl Müdürü Arıcıoğlu ilçemizde
Balıkesir Gençlik ve Spor Müdürü Lokman Arıcıoğlu, ilçemizi ziyaret ederek Erdek Gençlik ve Spor Müdürlük görevine geçtiğimiz günlerde atanan Salman Koçu ile görüştü.
Askeri gemilerin komutanları Sarı´yı ziyaret etti
Askeri gemilerin komutanları Sarı´yı ziyaret etti
Erdek´te bulunan T.C. DKK Mayın Filo Komutanlığı limanına MCM Komodoru Alman Dz. Yzb. Frank Maginsky eşliğinde Almanya, İspanya, Bulgaristan ve İtalyan bayraklı askeri savaş gemileri ziyaret etti.
4 ilçede kariyer günleri
4 ilçede kariyer günleri
Bandırma, Erdek, Gönen ve Manyas´ta kariyer günleri düzenlenecek
İYİ Parti´den danışma toplantısı
İYİ Parti´den danışma toplantısı
Belediye başkan adaylıkları konuşuldu
Akın, Bandırma ve Erdek´e geliyor
Akın, Bandırma ve Erdek´e geliyor
CHP Büyükşehir adayı halkla buluşuyor
Erdek´te Mevlit Kandili huşu içinde kutlandı
Erdek´te Mevlit Kandili huşu içinde kutlandı
Erdek´te Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)´in doğumunun seneyi devriyesi olan Mevlit Kandili coşkuyla kutlandı.
Okullara özel güvenlik görevlileri konuşlandırıldı
Okullara özel güvenlik görevlileri konuşlandırıldı
Toplum yararına programı kapsamında İŞKUR üzerinden sözleşmeli olarak işe alınıp ilçemiz okullarında görevlendirilen okul güvenlik görevlileri 8 Kasım 2018 tarihinde görevlerine başladılar.
Mevlit Kandili´ni bu akşam kutluyoruz
Mevlit Kandili´ni bu akşam kutluyoruz
Hazreti Muhammed´in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili, bu akşam dualarla idrak edilecek.
Erdek´te iki araç çarpıştı: 2 yaralı
Erdek´te iki araç çarpıştı: 2 yaralı
Erdek-Bandırma Karayolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Cevdet Çağlar Marmara için bende varım dedi
Cevdet Çağlar Marmara için bende varım dedi
Avşa Belediyesi eski Başkanı Cevdet Çağlar, Marmara Belediye Başkanlığı´na aday adayı oldu.
At arabası, arkadan polis aracına çarptı
At arabası, arkadan polis aracına çarptı
Bandırmada ilginç olay!
Balıkesir Valiliği´nden meteorolojik uyarı
Balıkesir Valiliği´nden meteorolojik uyarı
Balıkesir Valiliği yayınladığı bildiri ile bölgemizin genelinde kuvvetli su baskını ile sel baskınına dikkat çekildi.
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir:
İYİ Parti Erdek İlçe Başkanı Arif Demir:
“Erdek´i kucaklayacak bir aday çıkaracağız”
Kaymakam Çalık´tan okullara ziyaret
Kaymakam Çalık´tan okullara ziyaret
Erdek İlçesi Çakıl Mahallesi Recep Ahmet Mercan Ortaokulu, Karşıyaka Ortaokulu ve Karşıyaka Çok Programlı Lisesi´nde BENGİ Projesi kapsamında Okuma Saati etkinliği düzenlendi.
Dr. Dadan, politikaya atıldı
Dr. Dadan, politikaya atıldı
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Sözcüsü Dr. Kadir Dadan, doktorluğu bıraktı
Belediyeden öğrencilere geri dönüşüm eğitimi
Belediyeden öğrencilere geri dönüşüm eğitimi
Erdek Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Erdek Karşıyaka Mahallesi İlkokulu´nda “Atıkları Geri Kazanalım” isimli bir eğitim projesi gerçekleştirildi.
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı:
Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı:
“Bölgede 18 uygulaması yapacağız”
Zeytinde yok yılı!
Zeytinde yok yılı!
Kooperatif Başkanı Abdullah Şenol: “Kapıdağ´daki zeytinin % 80´i kayıp”
Değirmenci´den, Akın´ın adaylığına övgü
Değirmenci´den, Akın´ın adaylığına övgü
CHP´den Erdek Belediye başkanı aday adayı Avukat Yüksel Değirmenci, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın´ın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığının açıklanmasının çok doğru bir tercih olduğunu söyledi.
Erdek´te araç alev alev yandı
Erdek´te araç alev alev yandı
Erdek´te seyir halinde bulunan özel araç alev alıp yanarak kullanılamaz hale geldi.
Marmara´da uyuşturucu ile mücadele toplantısı düzenlendi
Marmara´da uyuşturucu ile mücadele toplantısı düzenlendi
Marmara ilçesinde Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı yapıldı.
Marmarabirlik´ten 110 milyon TL´lik ödeme
Marmarabirlik´ten 110 milyon TL´lik ödeme
12 Ekim´de 52 bin ton ürün alım planı ile alımlara başlayan Marmarabirlik, bugün itibariyle 33 bin ton ve 247 milyon TL karşılığında ürün alımı gerçekleştirdi.
Erdek "Kastri" imar palanı onaylandı
Erdek "Kastri" imar palanı onaylandı
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden beklenen hamle geldi
Zarar gören afetzedelere ödemeler başladı
Zarar gören afetzedelere ödemeler başladı
Geçtiğimiz Eylül ayında aşırı yağmur yağışı nedeni ile Erdek ve çevresinde meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere yardım dağıtımına başlandı.
Sedat Uz “Gün Marmara Günü” diyerek aday adayı oldu
Sedat Uz “Gün Marmara Günü” diyerek aday adayı oldu
31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için aday adayları başvuru yapmaya devam ediyor.
Şaka gibi!
Şaka gibi!
Başka yer mi kalmadı?
AK Parti´de aday adayı sayısı 3´e yükseldi
AK Parti´de aday adayı sayısı 3´e yükseldi
31 Mart 2019 da yapılacak mahalli idareler seçimlerinde Erdek´i yönetmeye talip AK Parti İlçe Teşkilatına mensup belediye başkanı aday adayları belli olmaya başladı.
Başkan Sarı: “Temizlik için en az 150 işçiye gerek var”
Başkan Sarı: “Temizlik için en az 150 işçiye gerek var”
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, “Hâlen belediye olarak, 28 mahallemizden, 110 kilometreden, 14 araçla çöp topluyoruz” dedi.
İmam Hatip Lisesi´nden giyim ve oyuncak bağışı kampanyası
İmam Hatip Lisesi´nden giyim ve oyuncak bağışı kampanyası
Erdek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Ahmet Vehbi Çıkrıkçıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler