Hülya Motel sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan:
“Erdek, turizm için yaratılmış bir cennet”
Tarih: 12.7.2018 20:00:06/ 1604okunma / 0yorum

Söyleşi: Önder Balıkçı
Erdek turizminin kalbinin attığı “Çuğra” bölgesinin en eski turistik işletmeleri arasında yer alan HÜLYA MOTEL´in sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan ile ilçenin eski, canlı ve hareketli turizmini, geleceğini konuştuk. İlginç bir sohbet oldu. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
X X X
* Erdek´in turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Erdek, adeta turizm için yaratılmış bir cennet. Önce bunun altını çizmek isterim. Erdek´te turizmi yıllar önce Ankaralılar keşfetti. 1950, 1960´lı yıllarda Erdek´e çok sayıda Ankaralı gelerek yaz tatillerini geçirirdi. Erdek´in havası mükemmel. Tarihi, arkeolojisi ve Kapıdağ´ı bulunmaz nimetler. Güney sahilleri göz önüne alınırsa havası hiç de sıcak sayılmaz. 

* Peki, neden Erdek turizmi, yeniden o eski, parlak günlerine dönemiyor? Hatta geriye gidiyor, sizce?
- Tabii, bunun çeşitli nedenleri var. Bunların başında şu noktaya dikkati çekmek gerekir. Erdek´in o eski, parlak turizm dönemlerinde, güney sahilleri henüz keşfedilmemişti. Ancak son dönemlerde Erdek, turizm tesisleri açısından çok geride kaldı. Turizmini, deniz-kum-güneş üçgeninden çıkaramadı ve çeşitlendiremedi. İşte, Erdek´te av turizmine önem vermek amacıyla yapılan “Toronto Oteli” yıllardır kapalı.
* Yurt dışına çıkarak, turizm anlayışını gördünüz mü?
- Tabii. Size Venedik´ten bir örnek vereyim. Gondol gezileriyle klasik bir yer olan Venedik´te, saat 23.00´ten sonra cadde ve sokaklarda kimseyi göremezsiniz. Hayat biter. Oysa Türkiye´de öyle mi? Türkiye, çok güzel bir ülke. Türkiye´nin turistik her yerinde, zaman kısıtlaması olmadan dolu dolu bir yaşam vardır. Avrupa´da turizmin bizden farkı, onların mimarileri ve ulaşım olanaklarının bize göre çok daha fazla gelişmiş olmasıdır.
* Biz, yine Erdek´e dönelim. İlçemizdeki turistik tesislerin çağdaş normlara uygun olmadığından söz ettiniz. Örneğin, Kapıdağ gibi bir doğa cennetinden neden yeterince yararlanılamıyor?
- Kapıdağ, Erdek turizmine can suyu olabilecek kadar önemli bir bölge. Tam bir oksijen cenneti. Ancak, yolları mutlaka yapılmalı. Bu şekliyle olmaz. Sicilya´da, Kapıdağ benzeri bir dağ var. Ama orada ulaşım olanakları çok gelişmiş durumda. Ulaşım için ring seferleri bile var. Mimaride çok iyiler.
* Erdek´teki temizlik sorunu sürekli gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Temizliği yalnız belediyeye bırakmak bence doğru değil. Temizlik, bir bilinç işi. Bu ilçede yaşayan ve ilçeye konuk olarak gelen herkes temizliğe özen göstererek belediyeye destek vermeli. Ben, motelimin önünün temizliğine büyük önem veriyorum. Hatta hiç yüksünmeyerek, zaman zaman sitelerin önlerindeki çöpleri bile kaldırıyorum. Herkes bu bilinçte olmalı. Doğanın, çevrenin dengesini korumak zorundayız. Size şöyle bir örnek vereyim. Geçtiğimiz yıl Erdek denizinde deniz anası görülmemişti. Bu yıl var. Çünkü geçen yıl, deniz analarından beslendikleri bilinen uskumruyu bilinçsiz bir şekilde, o kadar çok avladık ki, bu sonuç ortaya çıktı. Tabii bu konular bir uygarlık göstergesidir. Bu bilinci yakalamak ülkemiz için şu anda zor görülüyor.
* Erdek turizminin gelişmesi açısından zaman zaman toplantılar yapılıyor. Nedense bu toplantılara Erdek´teki turizmciler ilgisiz kalıyor. Sizce neden?
- Böyle toplantılar yapıldığını duyuyorum. Ancak bu konuda bize çağrı gelmiyor. Haberim olsa ve davet edilsem seve seve katılır ve düşüncelerimi söylerim.
* Sahipleri arasında yer aldığınız Hülya Motel´in müşteri portföyü hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?
- Gerek Hülya Motel ve gerekse önünde bizim işlettiğimiz “Ağaç Çay Bahçesi”nin sıcak bir aile ortamı içinde bulunması öncelikli ilkemiz. Para kazanmaktan çok buna önem veriyoruz. Mutlaka kaliteli müşteri istiyoruz. Buna uymayanları kırmadan, bünyemize almıyoruz.
* Hülya Motel´in hikayeleri var mı?
- Olmaz mı? İsterseniz, biraz nostalji yapalım. Eski yıllarda, motelimizde her sabah yarı şaka, yarı ciddi sabah sporu yaptırılır, akşam üzerleri kamplar arası voleybol maçları düzenlenir, kıyasıya rekabetler yaşanırdı. Hatta bazı geceler, geri dönülerek, 7´den 70´e saklambaç oynanırdı. 55 yıldır bu sektörde çok değerli isimlerle tanıştık. Yaşar Kemal, Aydın Boysan, Altan Öymen, General Elektrik Genel Müdürü rahmetli İlhan Akıncıbey gibi isimler ve sanatçılar gelirdi. Türkiye sanayisinin duayeni Vehbi Koç, yaşamının son yılına dek, 20 Temmuz´daki doğum günlerini hep ailesi, dostları ve bizimle kutladı.
* Triatlon sporuna da desteğiniz var, değil mi?
- Evet. Performansı zorlayan bir spor olan triatlon ile aile üyelerim Sezin Kutlu&Emre Tacir uğraşıyor. Erdek Belediyesi destekli “İroncam” düzenlenerek, bu sporun antrenmanlarında güvenle bisiklet, hemen ardından yüzme ve sahil yolunda koşular da motelimizin önünde gerçekleşti.
* Erdek turizmi sizce genellikle hangi yaş grubuna hitap etmeli? Daha açık sorayım, yaşlılar veya gençlere yönelik mi olmalı?
- Çok net yanıtlayayım. İlçemizin konumu ve coğrafi özelliklerine göre, yaz döneminde ilçe turizminin eğlenceye yönelik bir ağırlık taşıması gerektiğini düşünüyorum. Nisan, mayıs, eylül, ekim ayları da orta yaşlılar ve yaşlılar için daha uygun olabilir. Tabii, bu durumu çok net çizgilerle gerçekleştirmek de kolay değil. Kısacası Erdek, her mevsimde, herkese hitap edebilecek özellikler ve değerlere sahip. Özellikle de denizi. Ege ve Akdeniz´deki deniz, adeta tuz yatağı. Gözünüzü yakar. Ancak Erdek öyle mi? Gözünüz hiç yanmadan, denize girersiniz. Öyle ki, sabah uyandığınızda, yüzünüzü lavaboda yıkamak yerine, deniz suyuyla da yıkayabilirsiniz.
* Her şeye karşın Erdek´in turizm geleceğinden umutlu musunuz?
- Tabii ki umutluyum. Yeter ki, bu sektörden ekmek yiyenler, Erdek için bilinçli bir şekilde el ele versinler. İlçemize çağdaş yeni turistik işletmeler kazandırılsın. Eski işletmeler kendilerini çağdaş anlayışa göre adapte etsinler. Hizmet kalitesini artırmak için çaba harcasınlar. Turizm için yaratılmış cennetimizin değerini artık kavrayalım. Yaz aylarının dışında İstanbul´da oturuyorum. Ancak bundan sonra 6 ayı Erdek, 6 ayı ise İstanbul´da geçirmeyi düşünüyorum. Yani cennet kadar güzel Erdek´e daha çok zaman ayıracağım.
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Yüzer restoran” sulara gömüldü
“Yüzer restoran” sulara gömüldü
Erdek Limanında iskeleye bağlı “Yüzer Restoran” yan yatarak batma tehlikesi geçirdi.
Marmara Mermer Ocaklarında konteynır yangını
Marmara Mermer Ocaklarında konteynır yangını
Marmara İlçesi Bedalan mevkiinde mermer ocaklarının bulunduğu alanda yer alan işçiler tarafından kullanılan konteynırda yangın çıktı.
Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu Erdek´te unutulmadı
Ülkücü Şehit Fırat Çakıroğlu Erdek´te unutulmadı
MHP İlçe Başkanı Fatih Bağcı: "Gecenin karanlığı aydınlansın diye Ege´de bir yiğit düştü"
MİLLET İTTİFAKININ ERDEK BELEDİYE  MECLİS ÜYELERİ  ADAY LİSTESİ
MİLLET İTTİFAKININ ERDEK BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ ADAY LİSTESİ
CHP Erdek Belediye Meclis Üyesi aday listesi belli oldu
CUMHUR İTTİFAKININ ERDEK BELEDİYE  MECLİS ÜYELERİ  ADAY LİSTESİ
CUMHUR İTTİFAKININ ERDEK BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ ADAY LİSTESİ
Yerel seçimlere katılacak siyasi partiler bugün 17.00´ye kadar seçim kurullarına bildirecekleri aday listelerine son şekillerini verdi
Asa, Seçimler devrim niteliğindedir
Asa, Seçimler devrim niteliğindedir
Erdek´te gök mavi, deniz mavi
Yılmaz, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi´nde
Yılmaz, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi´nde
Seçim çalışmaları için ilçemizi ziyaret eden AK Parti´nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yücel Yılmaz, S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi´ni ziyaret etti.
TEŞEKKÜR
TEŞEKKÜR
162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi´nden Teşekkür
Yılmaz Erdek´in gönül belediyeciliğine ihtiyacı olduğunu söyledi
Yılmaz Erdek´in gönül belediyeciliğine ihtiyacı olduğunu söyledi
AK Parti´nin Balıkesir BBB Adayı Yücel Yılmaz, ziyaret ettiği ilçemizde yaptığı açıklamada Erdek´in gönül ve hizmet belediyeciliğine ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
Hilmi Beyoğlu, Yalı Mahallesi muhtarlığına aday
Hilmi Beyoğlu, Yalı Mahallesi muhtarlığına aday
Erdek Belediyesi eski personeli Hilmi Beyoğlu, Yalı Mahallesi Muhtarlığı´na aday oldu.
Asa, Erdekli müstahsile teşekkür etti
Asa, Erdekli müstahsile teşekkür etti
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa Erdek´te bugün yapılan seçimin devrim niteliğinde olduğunu ifade etti.
Seçimi Şenol ve ekibi kazandı
Seçimi Şenol ve ekibi kazandı
Marmarabirlik´e bağlı 162 sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi´nde yönetim kurulu seçimlerini mavi liste ile katılan Abdullah Şenol ve ekibi kazandı.
Yedibahçe şarküteri ve kahvaltı salonu açıldı
Yedibahçe şarküteri ve kahvaltı salonu açıldı
7´den 70´e herkese hizmet verecek.
Özlem Sarı, Narlı ve Ocaklar´da konuştu
Özlem Sarı, Narlı ve Ocaklar´da konuştu
“Başkan seçilirsem, Erdek Zeytin Kooperatifi´nin haklarını sonuna kadar savunacağım”
Saadet Partisi adayı Köse:
Saadet Partisi adayı Köse:
"Uçuk kaçık projemiz yok, ayakları yere basan projemiz var”
Eroğlu Atatürk Mahallesine yeniden aday
Eroğlu Atatürk Mahallesine yeniden aday
Erdek´te 2 dönem Atatürk Mahallesi muhtarlığı yapan Recai Eroğlu, bir dönem dinlendikten sonra,31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerde Atatürk Mahallesi için “Bende Varım” dedi.
Erdek Romanlar Derneği tüm siyasi partilere aynı mesafede
Erdek Romanlar Derneği tüm siyasi partilere aynı mesafede
Erdek Romanlar Derneği Başkanı Volkan Akça, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde tüm siyasi partilere aynı mesafede durduklarını belirterek, “Hiçbir adayı desteklemiyoruz” dedi.
Marmarabirlik Başkanı Asa,
Marmarabirlik Başkanı Asa,
Güneş balçıkla sıvanmaz Gök mavi, deniz mavi…
Seyir halindeki kamyon yandı
Seyir halindeki kamyon yandı
Erdek İlçesi Kestanelik kırsal Mahallesi girişinde seyir halindeyken motor kısmı aniden alev alan kamyon bir anda yanmaya başladı.
Emniyet huzurlu Erdek için sıkı çalışıyor
Emniyet huzurlu Erdek için sıkı çalışıyor
Erdek Emniyeti seçim öncesi düğmeye bastı, suçlulara nefes aldırmıyor.
Marmara Adası´nın alt yapısı görüşüldü
Marmara Adası´nın alt yapısı görüşüldü
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürü Talat Özen, Marmara Adası´na giderek burada Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ile bir araya geldi.
AK Parti adayı Turan Gün, sahaya indi
AK Parti adayı Turan Gün, sahaya indi
AK Parti Erdek Belediye Başkan adayı Turan Gün, sahaya indi.
Zeytinli Mahallesi Muhtarı Ali Aydın yeniden aday
Zeytinli Mahallesi Muhtarı Ali Aydın yeniden aday
Erdek Zeytinli Mahallesi Muhtarı Ali Aydın “Hizmete Kaldığımız Yerden Devam Etmek İstiyorum” sloganıyla aday oldu.
Erdek´te “Montessori ile Öğreniyorum” Projesi devam ediyor
Erdek´te “Montessori ile Öğreniyorum” Projesi devam ediyor
BENGİ Projesi kapsamında Erdek Halitpaşa İlkokulu´nda, “Montessori ile Öğreniyorum” Projesi başarıyla devam ediyor.
AK Parti adayı Gün´den Kaymakama ziyaret
AK Parti adayı Gün´den Kaymakama ziyaret
AK Parti Erdek Belediye Başkan adayı Turan Gün ve AK Parti Erdek İlçe yönetimi Kaymakam Ekrem Çalık´ı makamında ziyaret etti.
ETO´nun yeni binasını TOBB yapacak
ETO´nun yeni binasını TOBB yapacak
Erdek Ticaret Odası(ETO) için yeni bir bina yapılması amacıyla düğmeye basıldı. Başkanlığını Mimar F. Özlem Sarı´nın yaptığı Oda tarafından belediye başkanlığına arsa isteminde bulunuldu.
Ziraat Odası yeni yönetiminden Kaymakama ziyaret
Ziraat Odası yeni yönetiminden Kaymakama ziyaret
Erdek Ziraat Odası yeni yönetimi, Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık´ı makamında ziyaret etti.
Erdek´te İzinsiz ve Yasak Bölgelerde İHA veya DRONE Uçurulamayacak
Erdek´te İzinsiz ve Yasak Bölgelerde İHA veya DRONE Uçurulamayacak
Balıkesir Valiliği´nce, Balıkesir il ve ilçelerinin hava sahalarında işletilecek veya kullanılacak Sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili
Erdek´te “Geleceğe STEM Zamanı Öğretmen Eğitimi” sürüyor
Erdek´te “Geleceğe STEM Zamanı Öğretmen Eğitimi” sürüyor
Erdek´te 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayan ve 25 öğretmenin katıldığı “Geleceğe STEM Zamanı öğretmen eğitimi “ yoğun bir şekilde devam ediyor.
Erdek´te İlçe İdare Şube Başkanları Toplantısı
Erdek´te İlçe İdare Şube Başkanları Toplantısı
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık başkanlığında idare şube başkanları toplantısı yapıldı.
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler