Hülya Motel sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan:
“Erdek, turizm için yaratılmış bir cennet”
Tarih: 12.7.2018 20:00:06/ 1377okunma / 0yorum

Söyleşi: Önder Balıkçı
Erdek turizminin kalbinin attığı “Çuğra” bölgesinin en eski turistik işletmeleri arasında yer alan HÜLYA MOTEL´in sahiplerinden Güzin Kutlu Tarhan ile ilçenin eski, canlı ve hareketli turizmini, geleceğini konuştuk. İlginç bir sohbet oldu. İlgiyle okuyacağınızı düşünüyorum.
X X X
* Erdek´in turizm potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Erdek, adeta turizm için yaratılmış bir cennet. Önce bunun altını çizmek isterim. Erdek´te turizmi yıllar önce Ankaralılar keşfetti. 1950, 1960´lı yıllarda Erdek´e çok sayıda Ankaralı gelerek yaz tatillerini geçirirdi. Erdek´in havası mükemmel. Tarihi, arkeolojisi ve Kapıdağ´ı bulunmaz nimetler. Güney sahilleri göz önüne alınırsa havası hiç de sıcak sayılmaz. 

* Peki, neden Erdek turizmi, yeniden o eski, parlak günlerine dönemiyor? Hatta geriye gidiyor, sizce?
- Tabii, bunun çeşitli nedenleri var. Bunların başında şu noktaya dikkati çekmek gerekir. Erdek´in o eski, parlak turizm dönemlerinde, güney sahilleri henüz keşfedilmemişti. Ancak son dönemlerde Erdek, turizm tesisleri açısından çok geride kaldı. Turizmini, deniz-kum-güneş üçgeninden çıkaramadı ve çeşitlendiremedi. İşte, Erdek´te av turizmine önem vermek amacıyla yapılan “Toronto Oteli” yıllardır kapalı.
* Yurt dışına çıkarak, turizm anlayışını gördünüz mü?
- Tabii. Size Venedik´ten bir örnek vereyim. Gondol gezileriyle klasik bir yer olan Venedik´te, saat 23.00´ten sonra cadde ve sokaklarda kimseyi göremezsiniz. Hayat biter. Oysa Türkiye´de öyle mi? Türkiye, çok güzel bir ülke. Türkiye´nin turistik her yerinde, zaman kısıtlaması olmadan dolu dolu bir yaşam vardır. Avrupa´da turizmin bizden farkı, onların mimarileri ve ulaşım olanaklarının bize göre çok daha fazla gelişmiş olmasıdır.
* Biz, yine Erdek´e dönelim. İlçemizdeki turistik tesislerin çağdaş normlara uygun olmadığından söz ettiniz. Örneğin, Kapıdağ gibi bir doğa cennetinden neden yeterince yararlanılamıyor?
- Kapıdağ, Erdek turizmine can suyu olabilecek kadar önemli bir bölge. Tam bir oksijen cenneti. Ancak, yolları mutlaka yapılmalı. Bu şekliyle olmaz. Sicilya´da, Kapıdağ benzeri bir dağ var. Ama orada ulaşım olanakları çok gelişmiş durumda. Ulaşım için ring seferleri bile var. Mimaride çok iyiler.
* Erdek´teki temizlik sorunu sürekli gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Temizliği yalnız belediyeye bırakmak bence doğru değil. Temizlik, bir bilinç işi. Bu ilçede yaşayan ve ilçeye konuk olarak gelen herkes temizliğe özen göstererek belediyeye destek vermeli. Ben, motelimin önünün temizliğine büyük önem veriyorum. Hatta hiç yüksünmeyerek, zaman zaman sitelerin önlerindeki çöpleri bile kaldırıyorum. Herkes bu bilinçte olmalı. Doğanın, çevrenin dengesini korumak zorundayız. Size şöyle bir örnek vereyim. Geçtiğimiz yıl Erdek denizinde deniz anası görülmemişti. Bu yıl var. Çünkü geçen yıl, deniz analarından beslendikleri bilinen uskumruyu bilinçsiz bir şekilde, o kadar çok avladık ki, bu sonuç ortaya çıktı. Tabii bu konular bir uygarlık göstergesidir. Bu bilinci yakalamak ülkemiz için şu anda zor görülüyor.
* Erdek turizminin gelişmesi açısından zaman zaman toplantılar yapılıyor. Nedense bu toplantılara Erdek´teki turizmciler ilgisiz kalıyor. Sizce neden?
- Böyle toplantılar yapıldığını duyuyorum. Ancak bu konuda bize çağrı gelmiyor. Haberim olsa ve davet edilsem seve seve katılır ve düşüncelerimi söylerim.
* Sahipleri arasında yer aldığınız Hülya Motel´in müşteri portföyü hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?
- Gerek Hülya Motel ve gerekse önünde bizim işlettiğimiz “Ağaç Çay Bahçesi”nin sıcak bir aile ortamı içinde bulunması öncelikli ilkemiz. Para kazanmaktan çok buna önem veriyoruz. Mutlaka kaliteli müşteri istiyoruz. Buna uymayanları kırmadan, bünyemize almıyoruz.
* Hülya Motel´in hikayeleri var mı?
- Olmaz mı? İsterseniz, biraz nostalji yapalım. Eski yıllarda, motelimizde her sabah yarı şaka, yarı ciddi sabah sporu yaptırılır, akşam üzerleri kamplar arası voleybol maçları düzenlenir, kıyasıya rekabetler yaşanırdı. Hatta bazı geceler, geri dönülerek, 7´den 70´e saklambaç oynanırdı. 55 yıldır bu sektörde çok değerli isimlerle tanıştık. Yaşar Kemal, Aydın Boysan, Altan Öymen, General Elektrik Genel Müdürü rahmetli İlhan Akıncıbey gibi isimler ve sanatçılar gelirdi. Türkiye sanayisinin duayeni Vehbi Koç, yaşamının son yılına dek, 20 Temmuz´daki doğum günlerini hep ailesi, dostları ve bizimle kutladı.
* Triatlon sporuna da desteğiniz var, değil mi?
- Evet. Performansı zorlayan bir spor olan triatlon ile aile üyelerim Sezin Kutlu&Emre Tacir uğraşıyor. Erdek Belediyesi destekli “İroncam” düzenlenerek, bu sporun antrenmanlarında güvenle bisiklet, hemen ardından yüzme ve sahil yolunda koşular da motelimizin önünde gerçekleşti.
* Erdek turizmi sizce genellikle hangi yaş grubuna hitap etmeli? Daha açık sorayım, yaşlılar veya gençlere yönelik mi olmalı?
- Çok net yanıtlayayım. İlçemizin konumu ve coğrafi özelliklerine göre, yaz döneminde ilçe turizminin eğlenceye yönelik bir ağırlık taşıması gerektiğini düşünüyorum. Nisan, mayıs, eylül, ekim ayları da orta yaşlılar ve yaşlılar için daha uygun olabilir. Tabii, bu durumu çok net çizgilerle gerçekleştirmek de kolay değil. Kısacası Erdek, her mevsimde, herkese hitap edebilecek özellikler ve değerlere sahip. Özellikle de denizi. Ege ve Akdeniz´deki deniz, adeta tuz yatağı. Gözünüzü yakar. Ancak Erdek öyle mi? Gözünüz hiç yanmadan, denize girersiniz. Öyle ki, sabah uyandığınızda, yüzünüzü lavaboda yıkamak yerine, deniz suyuyla da yıkayabilirsiniz.
* Her şeye karşın Erdek´in turizm geleceğinden umutlu musunuz?
- Tabii ki umutluyum. Yeter ki, bu sektörden ekmek yiyenler, Erdek için bilinçli bir şekilde el ele versinler. İlçemize çağdaş yeni turistik işletmeler kazandırılsın. Eski işletmeler kendilerini çağdaş anlayışa göre adapte etsinler. Hizmet kalitesini artırmak için çaba harcasınlar. Turizm için yaratılmış cennetimizin değerini artık kavrayalım. Yaz aylarının dışında İstanbul´da oturuyorum. Ancak bundan sonra 6 ayı Erdek, 6 ayı ise İstanbul´da geçirmeyi düşünüyorum. Yani cennet kadar güzel Erdek´e daha çok zaman ayıracağım.
Kaynak: YENİ ERDEK

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sağlık Bakanlığı´ndan belediyeye hasta nakil aracı
Sağlık Bakanlığı´ndan belediyeye hasta nakil aracı
Sağlık Bakanlığı tarafından Marmara Belediye Başkanlığı´na 1 adet hasta nakil aracı hibesi gerçekleştirildi.
Çalık, Marmara´ya da vekalet ediyor
Çalık, Marmara´ya da vekalet ediyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Marmara ilçesi (Marmara Adası) kaymakamlığında da vekalet ediyor.
“Süslü Kadınlar”, Erdek´te de bisiklete binecek
“Süslü Kadınlar”, Erdek´te de bisiklete binecek
Erdek´te, ikinci “Süslü Kadınlar” etkinliği gerçekleşecek.
Erdek´te İlköğretim Haftası kutlandı
Erdek´te İlköğretim Haftası kutlandı
İlköğretim Haftası ilçemizde düzenlenen bir dizi etkinliklerle iki bölüm halinde kutlandı.
Erdek Belediye Başkanı Sarı:
Erdek Belediye Başkanı Sarı:
“Güney Marmara´daki başkanların dayanışması sürmeli”
Marmarabirlik´ten ortaklarına çağrı
Marmarabirlik´ten ortaklarına çağrı
Gerçeğe yakın beyanda bulunun
Başkan Sarı açıkladı
Başkan Sarı açıkladı
“Kanal Kyzikos´a karşıyım”
Kore gazisi 65 yıldır koruduğu bayrağı kaymakama teslim etti
Kore gazisi 65 yıldır koruduğu bayrağı kaymakama teslim etti
Erdekli eski Kore gazisi Necdet Gülsever, 65 yıldır kendisinde bulunan bayrağı, korunması için Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık´a, cumhuriyet alanında kutlanan “Gaziler Günü”nde teslim etti.
Engelliler, artık Erdek´te denize girebilecek
Engelliler, artık Erdek´te denize girebilecek
Engelli ve Engelli Aileleri Derneği Erdek Temsilciliği Başkanı Meriha Söğüt, engelliler için Erdek´te yaşamın zor olduğunu açıkladı.
“Ayna Kiri” geliyor
“Ayna Kiri” geliyor
Ahmet Eraydın´ın üçüncü romanı baskı aşamasında
Gazetemiz artık 44 yaşında!
Gazetemiz artık 44 yaşında!
Yerel bir basın organını değil 44 yıl, 10 yıl bile yaşatmanın zorluğunu en iyi şekilde bu mesleğin içinde bulunanlar değerlendirir.
Hasar belirleme çalışmaları sürüyor
Hasar belirleme çalışmaları sürüyor
Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık: “Sel gecesi, Ballıpınar´daki evleri tahliyeyi bile düşündük”
Erdek´te “Gaziler Günü” kutlandı
Erdek´te “Gaziler Günü” kutlandı
“Gaziler Günü” Erdek´te de coşkuyla kutlandı.
Tatlısu esnafı devletten yardım bekliyor
Tatlısu esnafı devletten yardım bekliyor
Geçtiğimiz Perşembe günü başlayan aşırı yağışın ardından meydana gelen sel baskını Erdek İlçesine bağlı Tatlısu kırsal mahallesinde büyük hasara yol açtı.
Erdek´te ekmeğe zam geldi!
Erdek´te ekmeğe zam geldi!
Grama da fiyata da artış!
Ocaklar´dan Yunanistan´a gezi
Ocaklar´dan Yunanistan´a gezi
Erdek´e bağlı Ocaklar Mahallesi´nden bir grup, Yunanistan´a gidecek.
ADD Genel Başkanı Batum, Erdek´teydi
ADD Genel Başkanı Batum, Erdek´teydi
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum´un onuruna yemek verdi.
“İlköğretim Haftası” kutlanıyor
“İlköğretim Haftası” kutlanıyor
2018-2019 eğitim-öğretim haftası kutlamaları 20 Eylül 2018 Perşembe günü, Erdek´te de gerçekleştirilecek
Erdek´te vidanjör yola uçtu
Erdek´te vidanjör yola uçtu
Erdek ilçesinde meydana gelen trafik kazasında vidanjör 3 metre mesafeden asfalta uçtu.
Balıkçı, Erdek kitabını imzaladı
Balıkçı, Erdek kitabını imzaladı
“Gizemli Cennetsin Erdek”, Erdek sevdalılarıyla buluştu
Sarı´dan “geçmiş olsun” ziyaretleri
Sarı´dan “geçmiş olsun” ziyaretleri
Erdek Belediye Başkanı Mimar Hüseyin Sarı, yaşanan sel felaketi nedeniyle zarar gören ilçeye bağlı kırsal mahalleleri ziyaret etti.
Üniversitede arkeoloji sempozyumu
Üniversitede arkeoloji sempozyumu
Erdek ve Bandırma kazıları anlatıldı
Mekin ve Tezeren sempozyumu izledi
Mekin ve Tezeren sempozyumu izledi
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi´nde, “Uluslararası Bandırma ve Çevresi” konulu sempozyumu Yeşilçam´ın efsane oyuncusu Ahmet Mekin ve sinema-dizi oyuncusu Erol Tezeren de izledi. Her iki oyuncu da, konuşmacılara ilginç sorular yönelttiler.
Erdek´in tek Kore gazisi
Erdek´in tek Kore gazisi
87 yaşındaki Necdet Gülsever: “Güney Koreliler, vefalı insanlar”
Kafaoğlu, Erdek´te yaşanan afet sonrasını değerlendirdi
Kafaoğlu, Erdek´te yaşanan afet sonrasını değerlendirdi
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu basın mensuplarıyla bir araya gelerek Balıkesir´de yapılan yol çalışmaları hakkında bilgiler verdi ve yerinde incelemelerde bulundu.
Kurtuluşu kutluyoruz
Kurtuluşu kutluyoruz
Başkan Sarı´dan kutlama mesajı
Balıkçı kitabını imzalıyor
Balıkçı kitabını imzalıyor
“Gizemli Cennetsin Erdek” bayram programında
Ülkemizin ilk turizm belgeli oteli Erdek´te
Ülkemizin ilk turizm belgeli oteli Erdek´te
Türkiye´nin ilk turizm belgeli oteli olan Erdek Gül Plaj Oteli´nin sahibi Birgül Gül, “1960 yılında aldığımız 2 yıldızlı turizm belgemizi 58 yıldır korumanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
BAŞKAN KAFAOĞLU´DAN GÜNEY MARMARA ÇIKARMASI
BAŞKAN KAFAOĞLU´DAN GÜNEY MARMARA ÇIKARMASI
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçe ziyaretlerini hız kesmeden sürdürüyor.
Erdek´te briç turnuvası ilgi gördü
Erdek´te briç turnuvası ilgi gördü
60 yarışmacı katıldı
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler