Manyaslı çiftçiye pancar ekin çağrısı

Susurluk Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Mehmet Ali Keskin ve Ziraat Mühendisi Neslihan Yazıcı, Manyas Ziraat Odası Başkanı ve Balıkesir-Bursa Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Vekili olan Hüseyin Danç´ı ziyaret ederek, çiftçilere bölgede pancar ekimi içi

Susurluk Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Mehmet Ali Keskin ve Ziraat Mühendisi Neslihan Yazıcı, Manyas Ziraat Odası Başkanı ve Balıkesir-Bursa Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Vekili olan Hüseyin Danç´ı ziyaret ederek, çiftçilere bölgede pancar ekimi için teşvik edilmesi istendi.
1990´lı yıllar da ekim alanı 40-50 bin dekar civarında olan şeker pancarı üretiminin son yıllar da yok denecek kadar azalması üzerine Susurluk Şeker Fabrikası yetkilileri harekete geçti.
Şeker pancarında polar oranının % 12´ye sabitlenmesine rağmen, çiftçilerin çeltiği şeker pancarına tercih ettiğini söyleyen Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç ?Pancarın işçiliği, çeltiğe göre daha zor, bunun yanında bizim ilçe merkezine 5 km. mesafede bulunan kırsal Haydar Mahallesi´nde Susurluk Şeker Fabrikasına ait yıllardan beri alım yapan merkezimiz vardı. Bu anlaşılmaz bir şekilde fabrika tarafından kapandı. Pancarın çiftçi tarafından Susurluk Şeker Fabrikasına getirmesi isteniyor. Traktörle bu iş çok zor, maliyet de var, alım merkezi kapatılmasaydı, çiftçimiz yine geçmiş yıllar da olduğu gibi yine pancar ekimi yapardı. Ama şimdi pancar ekimi yapacağına hiç ihtimal vermiyorum.? dedi.
Haber Merkezi
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 14.2 ° / 4.6 ° Dağınık bulutlar