316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

Marmara tekrar yeşerecek

Marmara Adası´nda yanarak küle dönüşen arazilerin yeniden yeşermesi için fidan dikim etkinliği gerçekleştirilecek.

Marmara Adası´nda yanarak küle dönüşen arazilerin yeniden yeşermesi için fidan dikim etkinliği gerçekleştirilecek.
Marmara ilçesinde geçtiğimiz aylarda çıkan orman yangını neticesinde yanarak zarar gören ağaçların yerine yenileri dikilerek Marmara Adası´nın eski yeşil günlerine dönmesi hedefleniyor.
Marmara Adası´nda 12 Ağustos 2019 tarihinde meydana gelen ve 11 saatlik bir çalışma ile kontrol altına alınabilen yangında çok sayıda ormanlık arazi ve hayvan ile bazı yerleşim yerleri zarar görmüştü. Olayın ardından geçen zaman zarfında Marmara Adalar Belediyesi ile Orman Bakanlığı´nın yaptığı çalışmalar sonucu adanın eski yeşil günlerine yeniden dönebilmesi için geri sayım başladı.
Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy yaptığı açıklamada, yangında zarar gören yerlerde bulunan ağaçların kesim ihalesinin yapıldığını, 15 gün içerisinde zarar gören ağaçların kesilerek gerekli altyapı ve sürüm işlemine geçileceğini bildirdi.
Orman Bakanlığı´nın aldığı karar gereği dikilecek ağaçların bakanlık tarafından belirleneceğini ifade eden Başkan Aksoy, bu nedenle ağaç dikmek isteyen vatandaşların Bakanlığın banka hesabına ağaç başına 10 TL bağış yapabileceklerini kaydetti.
Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Marmara tekrar yeşerecek
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar