316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

Meclis kararıyla 16 mahalle kırsal statüye döndü

Resmi Gazete´de 2012 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa kapsamında köy statüsünden çıkarılan Ayvalık sınırları içerisindeki 16 mahalle tekrar ?Kırsal Mahalle? kimliği kazandı.

Resmi Gazete´de 2012 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa kapsamında köy statüsünden çıkarılan Ayvalık sınırları içerisindeki 16 mahalle tekrar ?Kırsal Mahalle? kimliği kazandı.
Alınan bu karar, mahalle kapsamında olmaları nedeniyle, 6360 sayılı yasayla getirilen muafiyet sürelerinin dolması karşısında, yüksek ödeme yükü altına girecek ve emlak vergisi, elektrik, su gibi istisnalardan yararlanamayacak duruma düşen eski köy statüsündeki mahallelerde yaşayan vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.
Karar Ayvalık Belediye Meclisi´nin Çarşamba günü yapılan oturumunda oy birliğiyle alındı.
Meclis´te alınan kararla; Yeniköy, Üçkabaağaç, Türközü, Akçapınar, Bağyüzü, Beşiktepe, Bulutçeşme, Çakmak, Çamoba, Hacıveliler, Karaayıt, Kırcalar, Murateli, Mutlu, Odaburnu ve Tıfıllar mahallelerinin ?Kırsal Mahalle? olarak kabul edilerek yeniden istisna ve muafiyetlerden yaralanabilir statüye dönüştürüldü.
Meclis´te alınan kararı değerlendiren Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, uygulamanın vatandaşların bütçelerine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.
Gelir Vergisi´nden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve arazilerin Emlak Vergisi Kanunu´na göre alınması gereken emlak vergisinden muaf tutulacağını belirten Başkan Ergin ?Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi % 50 indirimli uygulanacak. Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak, anılan kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları % 50 indirimli uygulanacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için % 50´sini, konutlar için ise % 25´ini geçmeyecek şekilde belirlenecek. Uygulama yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak 16 köy bu istisna ve indirimlerden faydalanacak. Pandemi günlerinde köylüye ve çiftçiye can suyu olacak bu karar ile vatandaşlar rahat bir nefes alacak.? diye konuştu.
Haber Merkezi
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar