TÜBİTAK Türkiye Finali´nde Balıkesir farkındalığı

TÜBİTAK Türkiye Finali´nde Balıkesir büyük başarı elde etti.

TÜBİTAK Türkiye Finali´nde Balıkesir büyük başarı elde etti.
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali´ne 4 proje ile katılan Balıkesir; 1 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 teşvik ödülü olmak üzere toplam 3 derece ile büyük bir başarı elde etti.
Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı´nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması´na bu yıl 15.273 proje başvurusu alındı.
Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılan ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı.
Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alınırken, yarışmanın final sergisi ve ödül töreninin, bu yıl pandemi süreci nedeniyle Ekim ayı içerisinde gerçekleştirileceği bildirildi.
Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Fatma Beyza Emekoğlu ve Zeynep Nur Yavaş, öğretmenleri Funda Bulut danışmanlığında hazırlamış oldukları ?Suyun Sessiz Çığlığı (Su Okuryazarlığı Dijital Oyun Denemesi)? adlı proje ile ?Türkiye İkinciliği? ödülüne, Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Enis Zorbaer ve Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi öğrencisi Selinay Göçmez, öğretmenleri Harun İkiz danışmanlığında hazırlamış oldukları ?Akıllı Robotik Tarım (Art) İle Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi? adlı proje ile ?Türkiye Üçüncülüğü? ödülüne, Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Alpsencer Özdemir ve Utku Kuş, öğretmenleri Nihal Arı Korkusuz danışmanlığında hazırlamış oldukları ?Yakın Kızılötesi Işınlarla Damar Görüntüleme Cihazı Tasarımı? adlı proje ile ?Teşvik Ödülü?ne layık görüldü. Haber Merkezi
  • Pazar 17.4 ° / 12.3 ° Hafif yağmur
  • Pazartesi 15.3 ° / 9.8 ° bulutlu bulutlar
  • Salı 18.4 ° / 8.6 ° Dağınık bulutlar