OSB parselleri yatırımcılara bedelsiz de verilebilecek

Yatırımcılar için OSB´lerdeki parsellere bedelsiz tahsis düzenlemesine gidiliyor.

Yatırımcılar için OSB´lerdeki parsellere bedelsiz tahsis düzenlemesine gidiliyor.
Organize sanayi bölgelerindeki (OSB) parseller, tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilecek. Bakanlar Kurulu´nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete´nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Buna göre, OSB´lerde yer alan parsellerin, ilçelerin gelişmişlik kademelerine bağlı olarak tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Parsellerin birinci kademe gelişmiş ilçelerde indirimsiz, ikinci kademede % 40, üçüncü kademede % 60, dördüncü kademede % 80 indirimli, beşinci ve altıncı kademelerde ise bedelsiz olarak tahsisine karar verildi.
Öte yandan OSB´lerin birden fazla il veya ilçenin sınırlarında olması halinde, bölgenin en fazla alanın olduğu yerin indirim oranının uygulanması da kararlaştırıldı.
Ayrıca ilçelerin gelişmişlik kademelerinin yer aldığı liste de kararla birlikte yayımlandı. Karar, 3 yıl boyunca uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.
Kararda tahsis için bazı şartlar sunulurken; Asgari 10 ve üzeri işçi çalıştırma zorunluluğu, OSB yetkililerinin uygulayıp uygulamama serbestliği, kredi kullanmış OSB´lerde kredi ödemeleriyle mahsup edilmesi, kredi kullanmamış veya ödemesini bitirmiş OSB´lere Bakanlık bütçesine ayrılacak fondan ödenmesi, Organize Sanayi Bölgelerinin birden fazla il veya ilçenin sınırları içerisinde yer alması halinde, organize sanayi bölgesinin en fazla alanının olduğu yerin indirim oranı uygulanacak.
Haber Merkezi
  • Cuma 22.3 ° / 10.3 ° kırık bulutlar
  • Cumartesi 22.5 ° / 10.9 ° Bulutlar
  • Pazar 18.7 ° / 11 ° kırık bulutlar