Bugün, 20 Ocak 2022 Perşembe

Pakdemirli ?Ticari Sır´ bahanesiyle önergeyi cevaplamadı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ?İktidar sıkıştığı yerde ?ticari sır´ aklına geliyor? dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ?İktidar sıkıştığı yerde ?ticari sır´ aklına geliyor? dedi.
CHP Milletvekili Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı´na yönelttiği yazılı soru önergesinde; tarım kredi kooperatifleri ve kamu bankalarına borcu olan çiftçiler ile borçlarını ödeyemedikleri için icra takibi başlatılan üreticilerle ilgili istatistiki verilerin açıklanmasını istedi.
Önergeyi cevaplayan Bakan Pakdemirli, ?Ticari Sır? kapsamında olduğu gerekçesiyle icra takibi başlatılan çiftçi sayısını açıklamadı. Pakdemirli, ithal edilen gübre, tohum ve tarım ilaçlarıyla ilgili veriler için de TÜİK´i adres gösterdi.
CHP Milletvekili Gürer, soru önergesinde tarım kredi kooperatiflerine ve bankalara borcu olan ve icra takibi başlatılan çiftçiler ile son 3 yıl içinde ithal edilen gübre, tohum ve tarım ilacı verilerinin açıklanmasını istedi.
Gürer ayrıca ?Korana virüs salgını sebebiyle üretime açılan hazine arazilerinin illere göre dağılımı ve bu arazilerde ekimi yapılan ürünler hangileridir? Üretime açılan hazine arazilerinde ekim yapan çiftçi sayısı ve bu arazilere ekilen ürün tohumlan hangileridir?? şeklindeki sorularına da yanıt istedi.
Gürer´in önergesine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarım kredi kooperatiflerinden 2016 yılında 422 bin 225 çiftçi, 2017 yılında 422 bin 526 çiftçi, 2018 yılında 414 bin 482 çiftçi, 2019 yılında 390 bin 736 çiftçi ve 2020 yılının ilk 4 ayında ise 282 bin 247 çiftçinin kredi kullandığını açıkladı. Pakdemirli, icra takibi başlatılan çiftçilerle ilgili bilgileri vermedi.
Bakan Pakdemirli, kamu bankalarından kredi kullanan ve icra takibi başlatılan çiftçilerle ilgili bilgilerin ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu´nun ?Sırların saklanması? başlıklı 73. Maddesi kapsamında banka sırrı olduğu gerekçesiyle paylaşılamayacağını açıkladı.
Pakdemirli, bitki koruma ürünleri ile bitki koruma ürünü imalatında kullanılan hammaddelerin ithalatına ilişkin veriler ile gübre ve tohum dış ticaretine ilişkin veriler için ise TÜİK´i adres gösterdi.
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Tarım ve Orman Bakanlığı´nın icralık olan çiftçi sayısını açıklamayarak var olan sorunların üzerini örtmeye çalıştığını dile getirdi.
Haber Merkezi
  • Perşembe 8.4 ° / -1.2 ° Açık hava
  • Cuma 8.8 ° / 5.4 ° bulutlu bulutlar
  • Cumartesi 6 ° / -1.4 ° Heavy snow