316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

“Sosyal Mesafe” halka tekrar hatırlatılacak

Bandırma İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Günhan Yazar Başkanlığında toplanarak bir dizi karar aldı.

Bandırma İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kaymakam Günhan Yazar Başkanlığında toplanarak bir dizi karar aldı.  
6 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşı olmayanların ve hastalığı geçirmemiş kişilerin konser ve tiyatro gibi toplu alanlara girmeleri için son 2 gün içinde yapılmış PCR testi negatifin olma koşulu aranacak. Toplu alanların yanı sıra aşı olmayan ve hastalığı geçirmemiş kişilere otobüs, tren, uçak ve toplu taşıma gibi araçları kullanırken de son 2 gün içinde yapılmış PRC testinin negatif olma zorunluluğu getirildi. Hastalığı geçirmiş ancak aşı olmamış kişilerde de bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye bakılacağı kaydedildi.  
Kurulda dikkat çeken bir diğer karar ise tokalaşma ve sarılma gibi davranışların toplum için yaygınlaştığı, bu davranışlar konusunda halkın uyarılması gerektiği belirtildi. 
Sarılma ve tokalaşma konusunda şu karar alındı: “Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülmektedir. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma-sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlarımıza hatırlatılmasına yönelik çalışmaların Kaymakamlık koordinesinde sürdürülmesine oy birliğiyle karar verildi." 
Haber Merkezi
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
  • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar