Bugün, 20 Ocak 2022 Perşembe

TGC Nail Güreli’yi andı

Turgay Olcayto’nun başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC)Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda, “Önceki başkanlarımızdan Nail Güreli’yi ölümünün beşinci yılında sevgi ve özlemle anıyoruz” dedi.

TGC Yönetim Kurulu, 26 Ekim 2016’da aramızdan ayrılan TGC’nin önceki başkanlarından gazeteci, yazar Nail Güreli için bir anma mesajı yayınladı. Yönetim Kurulu’nun mesajında şu görüşler yer aldı:

“Önceki başkanlarımızdan Nail Güreli, hem gazeteci kimliği hem de meslek örgütümüze verdiği hizmetlerle basın tarihinin unutulmaz isimleri arasında yer aldı. Nail Güreli, gazetecilik mesleğinin muhabirlikten yayın yönetmenliğine kadar her aşamasında görev yaptı. 1994-2001 yılları arasında yürüttüğü başkanlık görevi sırasında, ‘Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nin yayınlanmasına öncülük etti. Yerel basın hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenmesini sağladı. Başkanlığı döneminde cemiyetin yayın organı ‘Bizim Gazete’yi yayınladı. Öldürülen tüm gazetecileri anmak için 6 Nisan’ların ‘Öldürülen Gazeteciler Günü’ olarak tanınmasını da Nail Güreli’ye borçluyuz. Çok sayıda yayınlanmış kitabı bulunan Nail Güreli, örnek alınması gereken bir meslektaşımızdı. Kendisini ölümünün beşinci yılında, özlemle anıyoruz.”

NAİL GÜRELİ KİMDİR?

1932 yılında, İstanbul’da doğdu. Mesleğe 1952 yılında, Hizmet Gazetesi’nde stajyer olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam, Vatan, İkdam, Milliyet, Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir, istihbarat ve çeşitli servislerin şefi, Haber Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak mesleğin hemen her dalında çalıştı. Meslek yarışmalarında çok sayıda ödül kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nda yöneticilik ve başkanlık yaptı. TGC Basın Özgürlüğü Ödülü’ne değer görüldü. Yaklaşık 10 bin kitaptan oluşan kitaplığını Nisan 2010’da, Maltepe Üniversitesi’ne bağışladı. Güreli’nin biri şiir olmak üzere, yayınlanmış 16 kitabı bulunuyor. Evli ve bir çocuk sahibiydi. Basın Şeref Kartı taşıyan Güreli, 26 Ekim 2016’da, İstanbul’da yaşamını yitirdi.
Anahtar Kelimeler: Güreli’
  • Perşembe 8.4 ° / -1.2 ° Açık hava
  • Cuma 8.8 ° / 5.4 ° bulutlu bulutlar
  • Cumartesi 6 ° / -1.4 ° Heavy snow