Vali Şıldak uyardı: "Vaka sayısının en yüksek aşamasındayız"

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı koordinesinde ?Sağlık İçin, Hepimiz İçin? sloganıyla gerçekleştirilen korona virüs denetimlerine katıldı.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı koordinesinde ?Sağlık İçin, Hepimiz İçin? sloganıyla gerçekleştirilen korona virüs denetimlerine katıldı.
Şıldak, "Balıkesir ili genelinde şu ana kadar yaşadığımız vaka sayısının en yüksek aşamasındayız" diyerek vatandaşlara uyarıda bulundu.
Ali Hikmet Paşa Meydanı´nda Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve denetim ekipleriyle buluşan Vali Hasan Şıldak, daha sonra şehrin en işlek caddeleri arasında bulunan Milli Kuvvetler Caddesi´nde işyeri denetimlerine katıldı. Vatandaşlara kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunmaya devam eden Vali Şıldak, rehavete kapılmadan tedbirlere uyulmasının vaka sayılarının azalmasında önemli rol oynayacağını dile getirdi. 

Balıkesir´de vakaların yoğun olduğu Altıeylül ve Karesi ilçelerine dikkat çeken Vali Hasan Şıldak, özellikle kırsal mahallelerde tarımsal üretim yapılan işyerlerinde vakaların yaygın olduğunu ifade etti.
Balıkesirlilere seslenen Vali Şıldak, ?Vatandaşlarımızın bütün bu hususları göz önüne alarak gereğini yapacağını, şimdi tedbir zamanı olduğunu, artık başka seçeneğimiz olmadığını ve ilimizin tekrar eski düzeyine döndürülmesi için toplumsal bir seferberliğe ihtiyacımız olduğunu tekrarlamak istiyorum.? diye konuştu.
Vali Hasan Şıldak, gerçekleşen denetimin ardından yaptığı değerlendirmede şunlara dikkat çekti: ?Gördüğümüz tablo gerçekten artık işletmelerimizin, işyerlerimizin, sokaktaki vatandaşımızın dış ortamlarda bulunan herkesin daha dikkatli olduğu şeklinde bir izlenime sahibiz. Bu bizi memnun ediyor. Ancak demek ki içinde bulunduğumuz durumu değerlendirirsek, bu kadar dikkatli olmak bile yetmiyor, daha fazlası gerekiyor. Çünkü geçen hafta vaka sayılarındaki artışa geçtiğimiz hafta işaret etmiştim, artış devam ediyor. Balıkesir ili genelinde şu ana kadar yaşadığımız vaka sayısının en yüksek aşamasındayız. Vatandaşlarımızdan duyarlılık derecelerini en üst seviyeye çıkarmaları gerektiğini, artık tedbirin de ötesine geçip, tedbirlerle yaşamak gerektiğini hatırlamak durumundayız. Yani bu şu demek oluyor; evet, biz Haziran ayında iyiydik, Temmuz ayında vakalarımız yükselmeye başladı, Ağustos, Eylül´de bu devam etti. Vaka sayıları zaman zaman yatay seviyelere gelmekle beraber hiçbir zaman istediğimiz oranda bir vakasızlık durumu yaşamadık. Bizde hiçbir zaman ?Balıkesir vaka sayılarında çok iyi, Balıkesir çok iyi seviyede´ ifadelerini kullanarak halkımıza bu yönde bir mesajımız olmadı. Şu aşamada her zaman tekrarladığımız ?tedbirli olalım? çağrısını yapmıyorum, tedbirli olmak zorundayız diyorum. Tedbirli olalım demiyorum, tedbirli olmak zorundayız, bütün tedbirleri harfiyen uygulamak zorundayız. Vatandaşlarımız paniğe kapılmadan bu yükselişin farkında olarak gereğini yapsınlar. Yani sosyal hayatlarını gerçekten kontrollü hale getirsinler. Kurallara uymayan işletmelerden hizmet almasınlar, kuralların mutlaka uygulanması noktasında en yüksek hassasiyeti göstersinler."
Vali Şıldak, konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Yine geçen hafta yaptığımız bir başka tespiti de tekrarlamak istiyorum; vakanın etrafındaki kişilere vakanın ulaşması, sirayeti güçlendi. Yani temaslılar da hastalanıyor. Temaslılar demek ki yeteri kadar dikkat etmiyor. Temaslı vatandaşlarımız kesinlikle evlerinde kalsınlar, evde kendilerini izole etsinler. Onların dışındaki diğer ev halkıyla, aile fertleriyle irtibat kurmasınlar. Bir kişinin hastalanması, başka bir şey, o ailede 5 kişinin hastalanması başka bir şey. Bu konuda da biz hassasiyet gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizim Balıkesir´de temaslılara yansıma oranımız yüzde 40´larda iken şu an yüzde 60´ların üzerine çıktı. Vakaların genişlemesi biraz da bundan kaynaklanıyor. Altıeylül ve Karesi ilçelerimiz yoğunluğun en fazla yaşandığı bölgeler. Vatandaşlarımızın bütün bu hususları göz önüne alarak ben gereğini yapacağını, şimdi tedbir zamanı olduğunu, artık başka seçeneğimiz olmadığını ve ilimizin tekrar eski düzeyine döndürülmesi için toplumsal bir seferberliğe ihtiyacımız olduğunu tekrarlamak istiyorum. Balıkesir´de tamamen karantina uyguladığımız yani eğitime ara verdiğimiz okulumuz yok. Çocuklarımızda, öğrencilerimizde veya öğretmenlerimizde zaman zaman vakalar yaşanıyor, çok yüksek seviyede değil. Bunların sayısı sınırlıdır. Buralarda en fazla sınıf bazında tedbir alıyoruz. Eğitime ara verme söz konusu değil. Kamu kurumlarımızda HES kodu uygulaması çok fazla ilde yok. Biz ise bunu yaklaşık bir aydır hayata geçirdik. Vaka çıkışlarının yoğun yaşandığı yerler, tarım sektöründe de karşımıza çıkmaya başladı. Bilhassa tarımsal üretim yapan bazı imalathaneler, işletmelerde yaşadığımız vakalar üzerine biz bütün ilçelerimizde çok planlı bir şekilde habersiz denetimler gerçekleştirdik. Gıda üretim işyerlerinde yapılan denetimlerde tespit ettiğimiz bütün hususlara ilişkin cezai yaptırımlar uyguladık. Aynı zamanda okullarımızı çok yakından takip ediyoruz. Bütün ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz tarafından denetim ekipleri oluşturduk. Bu denetim ekiplerimiz okullarımızı sürekli mercek altında tutuyor ve günlük denetim yapıyor. Bütün bunlar aslında her kurumun ciddi bir şekilde konunun üstüne gittiğini ve valiliğimizin koordinasyonu altında ilimizde çalışmaların son derece planlı ve düzenli şekilde yürütüldüğünü gösteriyor. Tek ihtiyacımız olan vatandaşlarımızın, esnafımızın, işletmelerimizin hiçbir zaman gevşemeden kurallara tam olarak riayet etmeleridir.?
Haber Merkezi
  • Pazartesi 35.8 ° / 17.5 ° Bulutlar
  • Salı 35.1 ° / 16.3 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 26 ° / 12.4 ° kırık bulutlar