Vali Şıldak, yürütülen projeleri değerlendirdi

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir’de yürütülen ve planlanan projeler değerlendirildi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir’de yürütülen ve planlanan projeler değerlendirildi. 
Toplantıda Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül tarafından projeler ile ilgili sunum yapıldı. Sunumda Uyuşturucu İle Mücadele Projesi, 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi, Sosyal Ve Kültürel Bütünleşme Projesi, Kadın Kooperatiflerinin Geliştirilmesi Ve Desteklenmesi Çalışması, Sokak Hayvanlarının Korunması Çalışması, Roman Vatandaşlar İyileştirme Çalışması ve Mavi Bayrak Çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verildi. 
Toplantıda ilk olarak bağımlılıkla mücadelede Balıkesir’de önemli gelişmelere imza atılan Uyuşturucuyla Mücadele Projesi’nin İl genelindeki uygulanmasında gelinen aşama ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Projenin başladığı 2020 yılı Kasım ayından bu yana Valilik ve Kaymakamlıkların Açık Kapı Birimlerine 293 bağımlının umuda kapı açmak içinebaşvuruda bulunduğu bildirildi. 
Daha sonra Balıkesir’de afetlere dirençli bir toplum oluşturulması için başlatılan Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. 
Önümüzdeki haftalarda tanıtımı yapılarak hayata geçirilecek diğer bir proje olan Sosyal ve Kültürel Bütünleşme Projesi ile ilgili de bilgilendirme yapıldı. Projeyle sosyal devlet anlayışının etkili bir biçimde uygulamasının hedeflendiği belirtildi.  
Toplantıda Balıkesir’deki kadınların girişimcilik kabiliyetlerinin artırılması ve kooperatifler çatısı altında çalışmaların yürütülmesinin amaçlandığı Kadın Kooperatiflerinin Geliştirilmesi Ve Desteklenmesi Çalışması hakkında da bilgiler aktarıldı. Çalışmanın uygulanmaya başlandığı günden bu yana kadın kooperatifleri ile ilgili mevcut durumlarının tespitinin yapıldığı bildirildi. Sorunlar ve bunlara yönelik çalışmaların da raporlandığı ifade edildi. 
Toplantıda bilgi verilen diğer bir alan ise Sokak Hayvanlarının Korunması Çalışmalarıydı. 
Vali Şıldak, sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve aşılama gibi süreçlerle ilgili çalışmaların tüm ilçelerde hassasiyetle yürütülmesi gerektiğini vurguladı. 
Ayrıca Roman Vatandaşlar İyileştirme Çalışmasıyla da roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık, sosyal hizmetler, sosyal yardım gibi ihtiyaçlarının bir plan dahilinde giderilmesinin amaçlandığı bildirildi. 
Son olarak Mavi Bayrak Çalışması hakkında bilgi verildi. Söz konusu çalışma ile Balıkesir’deki Mavi Bayrak sahibi plajların sayısının artırılmasının amaçlandığı açıklandı. 
Vali Şıldak başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcıları Mustafa Çek ve İrfan Demiröz ile Kaymakamlar katıldı. 
Haber Merkezi
  • Salı 15.8 ° / 7.5 ° Hafif yağmur
  • Çarşamba 11.2 ° / 4.7 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 14.2 ° / 4.6 ° Dağınık bulutlar