Bunun adı toplulaştırma mı? Yoksa parçalama mı?
Manyas Barajı tarımsal sulama kapsamında bir yandan da arazi toplulaştırma çalışmaları devam ediyor.
Tarih: 28.10.2017 15:02:34 / 491okunma / 0yorum
Süleyman ÖZAYDIN

Manyas Barajı tarımsal sulama kapsamında bir yandan da arazi toplulaştırma çalışmaları devam ediyor. Arazi toplulaştırması ile parçaların önüne geçilmesi, küçük parçaları da kullanabilir hale getirmek, parsellerin yol ve su ile irtibatlandırması, işlenebilir arazinin arttırılması, aynı derecedeki arazilerin bir bütün haline getirilmesi olayıdır. Aslına bakılırsa tarım adına çok güzel bir uygulama.
Ancak, bugüne kadar ilçemiz genelinde yapılan toplulaştırma da şikayetler hiç bitmedi. Toplulaştırma işinin yükleniciliğini yapan ve genelde harita mühendislerinin oluşturduğu firma temsilcileri mülkiyet bilgi veri tabanını oluşturmak zorunda.
Mülkiyet veri tabanı oluştuğunda da kişinin 1.sınıf arazide diyelim üç parça tarlası var ve bunu siz ne yapacaksınız? Genel olarak büyük arazinin yanına toplayacaksınız, ama siz ne yapmışsınız, bir dekar bile olmayan araziyi aynı yerde bırakmışsınız, toplama yerine parçalamayı tercih etmişsiniz. Aslında daha önceden arazilerin krokileri kırsal mahalle muhtarlıklarının duvarlarına asıldı, ama o mahalle de ikamet edenler bu konuda bir şekilde fikir sahibi oldu, ya mahalle dışında dışarıda olan veya arazilerini kiralayanlar bu konuda pek bilgi sahibi olmadıklarından dolayı bir şey yapamadılar.
Toplulaştırma yapan firma yetkilileri de itirazları göze almış olabilir, ama diğer hak sahiplerinin haklarını hiç gözetmeden kafalarına göre takılmışlar. Kısacası toplulaştırmanın gereği olan arazileri bir araya toplayamamışlar. Sesi çıkan istediği gibi tarlasını seçerken, olaydan bihaber olanlara ise “Nasıl olsa, bir şey demez, haberi bile yok” düşüncesi ile istedikleri gibi arazisini belirlemişler. Birde hak sahipleri iki kardeş, ikisi de vefat etmiş. Tarla müşterek, arazilerini niye birleştiriyorsun ki? İki kardeşin arazisini ayır, olası bir satış olayında varisleri çıkmaza sokmanın ne anlamı var? Devlet tarımsal sulama ve toplulaştırma için milyonlarca lira harcarken, kendine iş teslimi yapılan yüklenici firmalar da bu konulara dikkat etseler olmaz mı? Sesi çıkanın değil, mağdurun hakkını korusalar daha da mükemmel olacak.
Sevgiyle kalın.

Anahtar Kelimeler: Bunun, toplulaştırma, Yoksa, parçalama
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Emniyet Kemeri (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Huzur ve Güven (29 Aralık 2017 - Cuma)
Basın toplumun müşterek sesidir (13 Ekim 2017 - Cuma)
Değermiy di? (31 Ağustos 2017 - Perşembe)
Üretmek ve sigorta (10 Ağustos 2017 - Perşembe)
Manyas usulü yaya kaldırımı işgali (22 Temmuz 2017 - Cumartesi)
Termal Su ve Huzur Evi (12 Temmuz 2017 - Çarşamba)
Anlayan beri gelsin! (06 Temmuz 2017 - Perşembe)
Bu sorumsuzluğa artık bir son verilsin! (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
Kentin giriş ve çıkışı çok önemli (06 Haziran 2017 - Salı)
Uzman Doktor yoksa vur kilidi kapıya! (30 Mayıs 2017 - Salı)
Sağlık Bilinci (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
Hobi Bahçeleri oluşturmak (24 Mart 2017 - Cuma)
YÜREĞİ BU KENT İÇİN ATANLAR (28 Ocak 2017 - Cumartesi)
Gün Birlik Olma Günüdür (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler