Erdek Ziraat Odası seçimlerine bir kala!
Erdek Ziraat Odası seçimlerine bir kala!
Tarih: 25.12.2014 14:33:24 / 2395okunma / 0yorum
S. Taygun ERTAN

Merhaba sevgili okurlar;
Bu haftaki konumuz önümüzdeki günlerde delege seçimlerinin yaşanacağı Erdek Ziraat Odası.
Bilindiği üzere faaliyete geçtiği yıldan bu yana kesintisiz olarak ilçemiz çiftçilerine destek vermeye çalışan kurumlarımızdan birinin Erdek Ziraat Odası olduğunu biliyoruz.
İlçemizde bugünlerde gündemi belirleyen iki konu var.
Gündemi belirleyen konulardan ilki Erdek Ziraat Odası seçimleri olurken, diğeri Marmarabirlik’e bağlı S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin seçimli kongresi.
20 yaşından tutun 70 yaşına kadar herkes gündeme oturan bu iki seçime yoğunlaşmış durumda. Nasıl yoğunlaşmasın ki? Ziraat Odası ve Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin seçimleri 20 yaşında ki gençten tutun 70 yaşındaki dedeyi bile ilgilendiriyor!
Niye mi? Çünkü 20 yaşındaki gencimizde, kışın iş sahasının kısıtlı olduğu ilçede iş bulma derdinde, 70 yaşında ki dedede oğluna, kızına ve torununa iş bulma derdinde.
Öyle bir durum söz konusu ki, ilçe halkı sanki kurum, kuruluş ve seçim ile seçim ile gelen yönetimlere muhtaç hale getirilmiş gibi…
İlçemiz gündemini iki seçim belirliyor dedik. İlk etapta Ziraat Odasının delege seçimleri olacağından, gözler şu an 28 Aralık’ta delege seçimlerinin yapılacağı Erdek Ziraat Odası’nda.
S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi seçimlerini şimdilik bir kenara bırakalım ve ilk gündem konumuz Ziraat Odası seçimlerini konuşalım.
Erdek Ziraat Odası seçim sistemini çoğumuz bilemez. Çünkü bu odanın seçimi, diğer odaların seçimlerinde olduğu gibi, kongrede Divan Başkanlığı’na sunulan liste ile seçime girerek kazanamazsınız.
Önce, mahalle muhtarlıklarında delege seçimi yapılır. Erdek`in merkez mahalleleri ile kırsal mahallelerinde (eski köylerde) delegeler seçilir. İşte, bu delegeler Ziraat Odasının yeni başkanını belirler.
Erdek Ziraat Odasının delege seçimlerine az bir süre kala başkanlık için ilçede öne çıkan 3 isim var.
Bu isimlerden birincisi, Erdek Atatürk Mahallesi Muhtarı İbrahim Kaba. Kaba, 28 Aralık’taki delege seçimlerinde Atatürk Mahallesinden delege adayı oluğunu ve seçilmesi halinde Erdek Ziraat Odası Başkanlığına talip olduğunu söyledi.
Diğer bir aday, Erdek Çiftçi Malları Koruma Başkanı Haluk Özgör. Özgör`de, delege seçilmesi durumunda, ziraat odası başkanlığına aday olacağını geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurmuştu.
Bir diğer başkan adayı ise Erdek Halitpaşa Mahallesinden delege adayı olan Mustafa Saçıl.
Mustafa Saçıl’ın da, Erdek Halitpaşa Mahallesinden delege adayı olduğu, seçilmesi durumunda başkanlığa aday olabileceği kulislerde konuşuluyor
Bilindiği gibi Mustafa Saçıl, Erdek Ziraat Odası Başkanlığı görevini başarıyla yürütürken, Eylül 2011 tarihinde aramızdan ayrılan Mehmet Saçıl`ın oğlu olup başkanlık için muhtemelen en kuvvetli adaylardan biri olarak görünüyor.
Erdek`te gündemi belirleyen bu iki seçiminde, 30 Mart yerel seçimlerinde olduğu gibi kazasız belasız geçmesi temennisi ile esen kalın.

Anahtar Kelimeler: Erdek, Ziraat, Odası, seçimlerine, bir, kala
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
"CHP´de garip zihniyet" (14 Aralık 2018 - Cuma)
"Eyvah Eyvah", "Benim Adım Feridun" (25 Kasım 2016 - Cuma)
Bu zihniyetle turizm hayâl! (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
Bu haber de ne var... (03 Haziran 2016 - Cuma)
Kendini zeki sanan insanlara… (07 Mayıs 2016 - Cumartesi)
YENİ ERDEK ve gazetecilik (02 Şubat 2016 - Salı)
Millet Değil Dünya Seninle (03 Aralık 2015 - Perşembe)
Sözde Bu da Başkan İşte! (29 Ağustos 2015 - Cumartesi)
Böyledir Borderline(ler)! (14 Temmuz 2015 - Salı)
Arda, takdiri hak ediyor (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
ETO Bir Numara (06 Mart 2015 - Cuma)
Siz Hepiniz, Ben Tek (22 Şubat 2015 - Pazar)
Erdek’te bir değişik siyaset! (18 Kasım 2014 - Salı)
Bir Bacasızdır Gidiyor! (20 Ekim 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler