ETO Bir Numara
ETO Bir Numara
Tarih: 6.3.2015 17:44:30 / 1570okunma / 0yorum
S. Taygun ERTAN

Merhaba sevgili okurlar,
Bugün konumuz ilçe halkına hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşları.(STK`lar)
Sivil Toplum Kuruluşları, ülkemizde resmi kurumların dışında yerel, bölgesel ve çevresel anlamda üyelerine hizmet veren kuruluşlardır. Bu kuruluşların siyasi, politik ve etnik bir bağımlılıkları yoktur. STK`ların başlangıç tarihinin 19. yüzyıla kadar uzandığı ve kuruluş amaçları arasında köleliğe karşı durmak ve kadın haklarının korunmasının baş rollerde bulunduğu vurgulanırken, bugün baktığımızda ise kuruluş amaçlarının dışarısında kalan birçok STK olduğunu görüyoruz..
İlçemiz Erdek`te ise çok sayıda STK bulunmaktadır. Bunları örnekleyecek olursak, Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Erdek Ticaret Odası, Erdek Şoförler ve Otomobilciler Odası, Erdek Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Erdek Şube Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Dernekleri Erdek Şube Başkanlığı vb. gibi bir çok sivil toplum kuruluşu yer alıyor.
Ancak ilçemizde STK`lar arasında biri var ki başarıları ve yaptığı işlerle basın, ilçe halkı ve bölge halkının sürekli gündeminde oluyor.
Evet. O sivil toplum kuruluşu herkesin tahmin ettiği gibi Erdek Ticaret Odası!
Özlem Sarı`nın başkanlığını yürüttüğü Erdek Ticaret Odası, ilçe halkı adına birçok başarılı projeye imza atarak, biraz önce belirttiğim gibi STK`ların kuruluş amaçları arasında bulunan toplumsal olaylara da duyarsız kalmayarak, her platformda kendine düşen görevi yerine getiriyor.
Sevgili okurlar, Erdek Ticaret Odası`nın son olarak düzenlemiş olduğu "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" etkinlikleri kapsamındaki seminerler, hem ilçemizde bulunan diğer STK`lara örnek olabilecek düzeyde, hem de kuruluş amaçlarını unutmadan hizmet etme yolunda emin adımlarla yolunu sürdürmesi yönünde en büyük somut kanıttır.
Erdek Ticaret Odası üyelerine dönük olarak yaptığı başarılı projeler ve ilçe gündemini yakından ilgilendiren birçok toplumsal sorun ile yakından ilgilenerek, her platformda kendisini başarıyla temsil etmeyi sürdürüyor.
Son olarak düzenledikleri ve STK`ların kuruluş amaçları arasında bulunan köleliğe karşı durma ve kadın haklarını koruma anlayışı içinde üyelerini ve ilçe halkını bilinçlendirmek adına düzenledikleri "Kadın ve Estetik" ile "Çalışan Kadın ve Anne Olmak" isimli seminerlerle farkındalıklarını ortaya koymuşlardır.
Sanki kendilerinin kadın üyeleri yokmuş gibi, ülke genelinde yaygın olarak ses getiren ve kadına karşı şiddetin ayyuka çıktığı bu günlerde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü`nü unutan ve kuruluş amaçlarını hatırlayamayan diğer STK`lara ise ETO`yu örnek almalarını öneriyorum.
Ben de bu köşeden annemin ve bütün kadınların "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü" kutluyorum.
Son söz ise bu anlattıklarımdan sonra "ETO BİR NUMARA!"

Anahtar Kelimeler: ETO, Bir, Numara
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
"CHP´de garip zihniyet" (14 Aralık 2018 - Cuma)
"Eyvah Eyvah", "Benim Adım Feridun" (25 Kasım 2016 - Cuma)
Bu zihniyetle turizm hayâl! (29 Haziran 2016 - Çarşamba)
Bu haber de ne var... (03 Haziran 2016 - Cuma)
Kendini zeki sanan insanlara… (07 Mayıs 2016 - Cumartesi)
YENİ ERDEK ve gazetecilik (02 Şubat 2016 - Salı)
Millet Değil Dünya Seninle (03 Aralık 2015 - Perşembe)
Sözde Bu da Başkan İşte! (29 Ağustos 2015 - Cumartesi)
Böyledir Borderline(ler)! (14 Temmuz 2015 - Salı)
Arda, takdiri hak ediyor (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
Siz Hepiniz, Ben Tek (22 Şubat 2015 - Pazar)
Erdek Ziraat Odası seçimlerine bir kala! (25 Aralık 2014 - Perşembe)
Erdek’te bir değişik siyaset! (18 Kasım 2014 - Salı)
Bir Bacasızdır Gidiyor! (20 Ekim 2014 - Pazartesi)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler