316844929
Bugün, 28 Mayıs 2022 Cumartesi

ÖNDER BALIKÇI


Füzemizin maketi yapılmalı

Bandırma, ne yazık ki kendisine ait değerlerin farkına çok geç varıyor.


Bandırma, ne yazık ki kendisine ait değerlerin farkına çok geç varıyor.
Bandırma’ya, yıllardan beri Kurtuluş Savaşı’mızın önemli simgelerinden olan “Bandırma Vapuru”nun bire bir aynısını veya bir maketini kazandıramadık.
Her ne kadar, Kara Ali Acar, Hasan Acar ve Sabri Acar’a benzemese de Bandırma’ya bağlı Erikli Mahallesi’nden, dede-oğul-torun, üç kuşak Kırkpınar başpehlivanı olan “Acarlar”ın anıtı sahile yıllar sonra dikildi.
Şimdi de, 1958 yılında, ülkemizde ilk kez uzaya roket atma başarısını gösteren Havacılık ve Uzay Araştırmaları Derneği’nin(HUZAD) gençleri ülke gündemine geldi.
Konuyla ilgili olarak önce, Ahmet Şerif İzgören’in, çocuklar için kaleme aldığı “Bandırma Roket Kulübü” kitabı, Bandırma Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında basılarak okurlarla buluştu. Ardından, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı “Bandırma Füze Kulübü” filminin çekimleri başladı.
Kuruluşundan beri Av. Artuğ Sayıner’in başkanlığını yaptığı HUZAD’ın yönetim kurulunda üç dönem görev yaptım. Derneği kapatmamak için verdiği büyük maddi-manevi çabayı yakından biliyorum. Sayıner’in çocuğu gibiydi HUZAD…Vefatına dek sürdürdü, son yıllarda kimsenin yüzüne bakmadığı, destek vermediği derneği…Bundan sonra ne olur bilmem ama mutlaka bu derneğin yaşatılması sağlanmalı.
Ama bildiğim bir şey daha var.
Türkiye’de, uzaya ilk füzeyi atan Bandırma’nın füzesinin bir maketi mutlaka yapılarak, bu olay Bandırma’da görsel olarak da herkese gösterilmeli. Bu maket, örneğin “”Acarlar Anıtı”nın yer aldığı mekânın yanına veya başka bir yere de konulabilir.
Bandırma’nın önemli tarihi simgeleri arasında yer alacak bu füze maketini yaptırmak ise elbette ki Bandırma Belediyesi’nin görevidir.
Başka bir kentte olsa bu füze maketi yıllar önce yapılmış olurdu.
  • Cumartesi 29 ° / 15.7 ° Bulutlar
 • Pazar 28.9 ° / 17.2 ° Dağınık bulutlar
 • Pazartesi 29.8 ° / 15.3 ° Bulutlar
 • BIST 100

  2.439%-0,49
 • DOLAR

  16,2057% -0,88
 • EURO

  17,4561% -0,59
 • GRAM ALTIN

  967,83% -0,49
 • Ç. ALTIN

  1596,9195% -0,49