İmam Güngör, bizlere cenaze adabını hatırlattı
Tarih: 5.5.2018 16:51:31 / 2759okunma / 0yorum
Bülent Özgü

Mezarlıkta bir defin sırasında gürültü çıkaran cemaate tepki gösteren cenaze imamını tebrik edeceğimi 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi.
Yaşadığımız bu şirin yer, cenaze törenlerine katılan siyasilerin cami bahçesinde başlayıp, mezarlıkta da devam eden gruplaşmaları ile ünlü.
Mevta, cami bahçesinde cenaze namazının kılınmasına kadar bekletildiği sırada, törene katılan özellikle siyasilerimizin kendilerine yakın isimlerle cami bahçesinde başlayan sohbetleri artık mezarlığa kadar taştı.
Bu taşmaların biri de, geçtiğimiz gün katıldığım bir cenaze töreninde yaşandı.
Cami bahçesini dolduran vatandaşlar ve tabii ki olmazsa olmazımız siyasilerimiz, kendileriyle aynı kulvarda koşan partilileri ile her zaman ki gibi bol bol sohbet etme imkanı buldu.
Bu sohbet mezarlıkta da devam edince, ortaya hiç hesapta olmayan gürültü kirliliği çıktı. Mevta toprağa verildi, hocalarımız başladı dualara, ancak sessizliğin hakim olması gereken mezarlıkta gürültü almış başını gidiyor.
Bu duruma daha fazla dayanamayan imam İrfan Güngör, cenaze adabı gereği tepki koyup cemaati sessizliğe davet etti. İmamdan gelen bu uyarı hepimizin başını önümüze düşürdü.
İmamızın haklı mı? Haklı.
Bir hocamıza cenaze adabını sordum.
İşte! Aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum: “Cenaze namazı kılındıktan sonra, cenaze defnedilinceye kadar yanından ayrılmamalı. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: ‘Cenaze namazını kılan kimse, bir kırat sevap alır. Cenaze defnedilinceye kadar ardından giderse, onun için iki kırat sevap vardır. Her bir kırat Uhud dağı kadardır.” Müminin cenazesi hakkında güzel şahitlik etmeli. Cenazenin arkasından giderken, üzgün bir şekilde gitmeli. Cenazenin taşınmasına yardımcı olmalı. Cenaze kabristanlığa getirildiğinde yere konulmadan önce oturmamalı. Kabrin üzerine toprak atmalı. Toprak atarken dil ile Allah (c.c.)´ı zikretmeli. Cenaze sahipleri cenaze defnedildikten sonra yedinci güne kadar sadaka vermeli. Cenaze evine yemek gönderilmeli. Cenaze için gözyaşı dökerek, ağlamakta ve kalben üzülerek kederlenmekte bir sakınca yoktur. Fakat yüksek sesle ağlamak, yaka-paça yırtmak, yüz tırmalamak, saç yolmak, dizlere vurmak gibi şeyler haramdır.”
Mezarlıkta defin sırasında gürültü yapan cemaati, sessiz olmaları için uyaran ve dua dinlemeye davet eden imam İrfan Güngör´ü gerçekten kutluyorum.

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Yaşar Ceyhun Mırız (29 Mart 2018 - Perşembe)
Kendini Aslan sanan Sırtlan: Beşar Esad (29 Ocak 2018 - Pazartesi)
Helal olsun Patrik Bartholomeos´a (29 Aralık 2017 - Cuma)
Esnaf Odası´na Başbakan mı seçiyoruz? (27 Aralık 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler