Manşetimizi size mi soracağız?
Geçtiğimiz günlerde, “CHP´li belediyeden ağaç katliamı” başlıklı bir haber yayınladık.
Tarih: 23.6.2015 15:27:29 / 4084okunma / 1yorum
Y. Mehmet Akif ERTAN

Geçtiğimiz günlerde, “CHP´li belediyeden ağaç katliamı” başlıklı bir haber yayınladık.
Bu haber demek ilçede ses getirdi ki, üstüne vazife olmayanlar sanki haberimizi yalanmış gibi göstermeye çalışarak, bizleri sosyal paylaşım sitelerinde kurdukları sözüm ona “Erdek Haber” sitesi adı altında eleştirmişler.

Siteyi oluşturan kişinin yönetici profiline baktım, adres bölümünde “10500 Erdek”, açıklamasında ise “Halktan yana, sözünü esirgemeyen gazete” diye yazıyor. Ne kadar “halktan yana ve açık sözlü olduğu” belli. Ancak gerçek muhatabımız kim, o belli değil!
Neymiş, haber abartılıymış, manşetten verilmiş miş miş miş….
Biz, kamuoyunu aydınlatma amacıyla görev yapıyoruz. Hiçbir kişi veya kurumun güdümünde değiliz. Olayları objektif bir şekilde görmeye çalışırken, yazılması gereken bazı konularda “Üç Maymun”u oynamıyoruz. Çünkü, gazetecilikte halka duyurulması gereken haberlerin yazılmayarak, kamuoyunun gözünden kaçırılmasının da, meslek ahlakına uymadığının bilincindeyiz. Haber yapmak için sizlerden izin mi isteyeceğiz? Hiçbir parti ayırmaksızın Erdek ve yöresiyle ilgili haberleri gazetemiz sütunları ile resmi internet sitemizde yayınlıyoruz. Künyemizde ismimiz, adresimiz bulunuyor. Gazete olarak yalan haber yayınladıysak, mahkemeler var, adresimiz de belli, buyurun tekzip ettirin.
Ama nerede? Çünkü ortada yalan yok, kesilen bir ağaç var.
Onlar da bunu kabul ediyorlar. Çay bahçelerinde 13 değil, Anıtlar Kurulu kararıyla bile olsa 10 adet ağaç kesilmiş. Kendileri itiraf etmişler. Nedeni ise ağaçlarda hastalık varmış. Ağacın hastalıklı ve yamuk olduğunu bilmem ama bildiğim bir şey varsa son kesilen ağaç, çocukluğumdan beri yamuk! Nedeni ise rüzgar alması. Şimdi size soruyorum. Her yamuk ve biçimsiz ağacı kesersek sonu ne olur?
Size bir de hatırlatma yapayım. Yine sosyal demokrat düşünce yapısına sahip değerli büyüğümüz, iş adamı Burhan Soydan ile yazarımız Önder Balıkçı, geçtiğimiz aylarda bir röportaj yapmıştı. Röportajın konusu, “Erdek´te, 800 yıllık çınara, 16 bin liralık bakım”dı. Bir yerde hastalıklı ağacı kurtarma çabasında olan 88 yaşındaki Burhan Bey´in düşüncesi, diğer tarafta sosyal demokrat olarak geçinen ve bizim haberimizi abartılı bulup ağaç kesimini onaylayan zihniyet! Şimdi ne diyeceksiniz, merak ediyorum.
Bir çift sözüm de bizi gazete sütunlarına taşıyan ve altında başka bir kaynak gösteren meslektaşlarımıza olacak. Habercilik anlayışınız bu mu?
Sonuçta herkes işini ve kendine yakışanı yapar, takdir kamuoyunundur.

Anahtar Kelimeler: Manşetimizi, size, soracağız
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bahar Güngör
16.7.2015 03:09:50
Yansız ve halktan yana haberler için buradayız..Tebrikler
Yazarın Diğer Yazıları
Erdek´te turizm mi? Güldürmeyin beni! (16 Temmuz 2020 - Perşembe)
Siyasiler, Çakıllıları üzdü! (03 Eylül 2019 - Salı)
Edip Ağa sonunda tarafını belli etti (20 Ağustos 2019 - Salı)
Gazetecilik ve mesleki sorumluluk (31 Temmuz 2017 - Pazartesi)
Erdek sevdalısı kim? (06 Eylül 2016 - Salı)
GÖRMEZDEN GELEMEYİZ (04 Kasım 2015 - Çarşamba)
Ne olacak Erdek’in hali? (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

eczane