Bugün, 17 Ocak 2022 Pazartesi

ÖNDER BALIKÇI


Nail Güreli’yi unutamam

Zaman inanılmaz bir hızla geçiyor.


Zaman inanılmaz bir hızla geçiyor.
Basınımızın yüz aklarından, gazeteci, yazar Nail Güreli’yi kaybedeli beş yıl oldu.
Beş yıl önce, bir 26 Ekim’de aramızdan ayrılan Nail Güreli’yi yaşamım boyunca unutmam mümkün değil. Onunla ilgili o kadar çok mutlu anımız var ki…
Anne tarafından Bandırmalı olan Nail ağabeyi ne zaman bir medya etkinliği için Bandırma, Erdek, Balıkesir’e davet etsem, hiçbir karşılık beklemeden hep koşa koşa geldi.
Bandırma’yı da beni de çok severdi. Ben de onu. Bandırma’ya gelişlerinde fırsat bulduğumuzda, Güreli’nin dayı oğlu, Çınarlı Mahallesi eski muhtarı Turhan Çevik’i ziyaret ederdik.
Nail Güreli, 1999 yılında üye olduğum Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne alınma başvuru belgesini imzaladığı gibi cemiyete üyelik rozetimi de takmıştı.
En büyük üzüntüm, yazdığım kitaplardan birinin önsözünü ona yazdıramamamdır. Çünkü uzun süreli rahatsızlığı ve beklenmedik ölümü buna engel oldu.
Nail Güreli, gazetecilik meslek ilkeleri ve ahlakına sıkı sıkıya bağlıydı.
Türk basınında adeta “tek kişilik bir ordu”ydu. Özellikle de röportaj çalışmalar sırasında…
Hiç unutmuyorum, “POSTA” gazetesinde yayınlanacak olan esnaf röportajları için ülkeyi dolaştığı sıralarda Bandırma’ya da geldi. Bandırma’da röportaj yapacağı esnafı birlikte belirledik. Yaptığı röportajların fotoğraflarını da Bandırmalı gazeteci Erdem Özcan çekti. Bu röportajların birini de süt ürünleri üzerinde çalışan bir esnafla yapmıştı. Röportajın sonunda, o işyerinin sahibi, konukseverlik göstermek adına Güreli’ye, ürünlerinden oluşan bir paket hazırlatmış ve vermek istemişti. Güreli’nin buna karşı gösterdiği, “Ben, görevimi yapıyorum. Bu hediyeyi kabul etmem mümkün değil” şeklindeki sert tepkiyi hep anımsarım.
Nail Güreli’yle hem Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin çeşitli meslek seminerlerinde hem de Bandırma ve yöresindeki panellerde, etkinliklerde birlikte olduk. Zaman zaman aynı masada panellere, konuşmacı olarak katıldık.
Başkanlığını yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı BİZİM GAZETE’de, onun isteğiyle yıllarca köşe yazılarım, röportajlarım ve haberlerim yayınlandı.
Genç gazetecilere her zaman destek veren Güreli, onlar için bir rol model, hatta “kutup yıldızı” gibi yol göstericiydi. Basınımıza verdiği hizmetler hiçbir zaman unutulmayacak.
  • Pazartesi 8.8 ° / -0.4 ° Bulutlar
 • Salı 4.7 ° / -0.8 ° Hafif yağmur
 • Çarşamba 3 ° / -4.1 ° Dağınık bulutlar
 • BIST 100

  2.073%0,00
 • DOLAR

  13,6027% 0,62
 • EURO

  15,5429% 0,74
 • GRAM ALTIN

  791,24% 0,20
 • Ç. ALTIN

  1305,546% 0,20