Sahipsiz bir cennet: KAPIDAĞ
Tarih: 29.12.2020 22:18:15 / 1267okunma / 0yorum
İsmail Dalgıç

Güney Marmara´nın incisi Türkiye´mizin ilk turizm yeri Erdek, 1970´ten 1990´lara kadar ülkemiz turizminde hep başı çekmiştir. 

Yeşilçam yıldızlarından ses sanatçılarına, sporculardan iş adamlarına kadar çok sayıda ünlü tatil için ilçemizi tercih ediyordu. 

Örneğin; Tüm halkın imrenerek baktığı sanat güneşi Zeki Müren´in benim ikinci memleketim diyerek yaz tatilini geçirdiği, işadamı Rahmi Koç´un Pınar Otel´de yaz sezonunu dostlarıyla geçirdiği, memurların ve emeklilerinin maaşlarından yaptıkları birikimlerle yaz aylarını geçirdiği, yakın tarihte kaybettiğimiz ünlü ses sanatçılarımızdan Naşide Göktürk´ün "MAVİ YEŞİL EL ELE, GÜNEŞ DENİZ İÇ İÇE, YILDIZLAR PARLAR GÖKTE KALBİM ERDEK´TE" isimli şarkısını Erdek Şenliklerinde seslendirdiği, masmavi denizi, altın sarısı kumu, yemyeşil doğası ile Marmara´da saklı bir cennet ilçedir ERDEK. 

Ama gelin görün ki, son 25 yıldır yerel yönetimlerin yanlış ve yıkıcı siyaseti sonucu yakında geride bırakacağımız 2020 yılında turizm ilçesi olarak hiç anılmayan sanki İç Anadolu´nun dağlık kasabalarından birine dönüşen ilçedir ERDEK. 

Son yıllarda ana haberlere hep cinayet  silahlı çatışma uyuşturucu operasyonu kaçakçılık başlıkları ile gündeme gelen bir ilçedir ERDEK. 

Turizm Bakanlığı´nın politikasında, Bandırma OSB ve Erdek körfezinin ağır sanayi bölgesinde yer almasıyla, turizm sıfatının yerleşim yeri olarak değiştirilmesinden dolayı dışlanan bir ilçedir ERDEK. 

Kapıdağ´ın, Ankara´da parsellenerek büyük firmaların enerji yatırımı yapıyoruz diyerek ormanları katledilen bir ilçedir ERDEK. 

Urfalı bir iş adamına Kapıdağ´ımızda maden arama ruhsatı verilen ilçedir ERDEK. 

Kapıdağ´da yüzlerce dönüm hazine arazisinin haritada     bile yerini gösteremeyecek düzeydeki yandaş iş adamlarına 49 yıllığına teşvik ve hibe ile bedavaya kiraya verilen ilçedir ERDEK. 

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kendi halkının boşta kalan parsellenmemiş az miktardaki orman arazilerini hayvanlarını otlatmak isteyen köylülere fıstık çamı dikilerek dikenli tel çekip kapanan ilçedir ERDEK. 

Yıllardır seçim mitinglerinde her siyasi adayın (yat limanı, kapalı pazar yeri, kültür merkezi vb.) yapacağım sözü verip vaatlerin sözde kaldığı bir ilçedir ERDEK. 

1970´ler 80´ler ve 90´larda 30´a yakın eğlence merkezi (disco, bar, clup vb.) olduğu günümüzde ise bu sayının 2´ye indiği ilçedir ERDEK. 

Milyonluk serveti olan onlarca iş insanının sadece inşaat yaptığı ama 50, 60 kişinin istihdam edileceği orman ürünleri, tekstil, balıkçılık faaliyetleri, Kapıdağ´ımıza özgü doğal ürünler vb.) işletmelerin açılmadığı bir ilçedir ERDEK. 

“Sahipsiz bir cennet: ERDEK” başlıklı yazımı, bu cennet ilçede yaşamlarını sürdüren yurttaşlarımızın sessizliğine tepki olarak yazdım. 

Burada doğdum, burada büyüdüm, Cenab-ı Hak nasip ederse burada öleceğim. Çocuklarımızın geleceği için yaşanabilir bir ERDEK istiyorum. 

Sizce çok mu şey istiyorum? 

Anahtar Kelimeler: Sahipsiz, cennet, KAPIDAĞ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Paşaliman Adası´nı tanıyalım (04 Mart 2021 - Perşembe)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
NÖBETÇİ ECZANE

eczane