Bugün, 28 Kasım 2022 Pazartesi

Y. Mehmet Akif ERTAN


Siyasiler, Çakıllıları üzdü!

Çakıl Balık Festivali´ne siyasilerden büyük ayıp!


Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Eylül´den itibaren denizlerimizde balık avı yasağının sona erecek olması nedeniyle ?Balık Festivali´ programı düzenlendi. 

Çakıl Mahallesi Muhtarlığı´nın da destek verdiği Çakıl İskele Meydanı´ndaki etkinlikte, davetli katılımcılar arasında herkes vardı, bir tek siyasiler yoktu!
Başta Balıkesir Valisi´nin katılmadığı 2019-2020 su ürünleri av sezonunun açılış töreni etkinliğine vali adına yardımcılarından Şükrü Kara katılım sağladı. Erdek´in her zaman halkla iç içe olan mütevazı kaymakamı Ekrem Çalık´ın katılımıyla destek vermesi ilçemiz adına sevindiriciydi.
Geriye dönük baktığımızda milletvekilliği, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlığının yanı sıra sık sık yapılan referandumlarda AK Parti´nin tercihleri doğrultusunda oy çıkan Çakıl Mahallesi´nin AK Parti´nin oy deposu olduğu bir gerçek.
Çakıllı seçmenlerinin tercihleri yıllardır bu yöndeyken, AK Parti´nin Balıkesir Milletvekillerinden tek bir ismin bile festivale ilgi göstermemesinin nedenini ise hiç anlamadım. Bu partinin milletvekilleri geçtiğimiz yıllardaki törene katılırken, seçim tarihine 4 yıl gibi uzun bir süre olması sanırım iktidar partisine mensup milletvekilleri ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanının bu etkinliği gereksiz görmesine neden olmuş olabilir!
Kibir abidesine dönüşmüş suçlamasıyla yıpratılmaya çalışılan siyasi iktidarın bu tip etkinlikleri angarya olarak görmesini anlarım da, iktidara yürümek için en büyük siyasi rakibi AK Partili seçmenlerin yoğunlukta olduğu Çakıl Mahallesi´ndeki organizasyona katılım göstermeyen CHP örgütünü ise hiç anlayamadım.
İktidar gücünü eline geçirmek istiyorsan, sadece kendi seçmenlerinin tercihleriyle bu gücü yakalayamazsın. Sana karşı olanların gönlüne girme uğraşı vermezsen başarı gelmez.
Başta CHP´nin Balıkesir milletvekilleri olmak üzere CHP´li Erdek Belediye Başkanının da katılım göstermemesinin işi, aşı tamamen balıkçılık sektörüne bağlı mahalle halkının oldukça gücüne gittiğini gözlemledim. Erdek Belediyesi, hiç olmazsa belediye meclis üyesi sıfatını taşıyan bir kişiyi görevlendirerek, bu etkinlikte temsil edilmeliydi.
Çakıl Mahalle halkından görüştüğüm isimlerin ortak görüşü; seçim tarihine çok uzak bir süre olmasından dolayı siyasilerin ?balık Festivali´ne kayıtsız kaldıkları yönündeydi.
Çakıl Mahallesi ile özdeşleşmiş ?Balık Festivali´ne katılım gösteren resmi ve özel kurum ve kuruluşların temsilcileri ile basın mensuplarına attıkları adımın doğru olduğunu dile getiren mahalle sakinleri, iktidar ve muhalefete mensup siyasilerin neden katılmadıkları? Sorusunun yanıtını aramalarının hakları olduğunu düşünüyorum.

Balıkesir

28.11.2022

 • İMSAK 06:31
 • GÜNEŞ 08:00
 • ÖĞLE 13:01
 • İKİNDİ 15:31
 • AKŞAM 17:53
 • YATSI 19:16
 • BIST 100

  4.900%0,53
 • DOLAR

  18,6362% 0,01
 • EURO

  19,3508% -0,29
 • GRAM ALTIN

  1.050,2% -0,15
 • Ç. ALTIN

  1732,83% -0,15