ÖNDER BALIKÇI


Tam bir beyefendiydi

Balıkesir bölgesinin eski futbol hakemlerinden Ahmet Aydemir'i kaybetmenin büyük üzüntüsünü duyuyorum.


Balıkesir bölgesinin eski futbol hakemlerinden Ahmet Aydemir'i kaybetmenin büyük üzüntüsünü duyuyorum.

Benim için tam bir "gerçek dost"tu, Ahmet ağabey.

Yaklaşık iki yıl kadar önce Bandırma'ya geldiğinde, kendisiyle yaptığımız sohbete görüntülü olarak "Bandırma Manşet"te yer vermiştik. Bu sohbeti ayrıca Bandırma Ticaret Borsası'nın 2020 yılı dergisine de taşımıştık.
Ahmet ağabey, "tam bir beyefendi"ydi. Bunu 20 yıl boyunca futbol hakemliği yaptığı dönemde de, özel yaşamında da en güzel şekliyle göstermişti.
Futbolla birlikte, bisiklet uluslararası olmak üzere 10 branşta hakemliği vardı ki, bu bir rekordu. Uzun yıllar, Balıkesir Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü'nde(Bugünkü Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü) memur olarak çalışan Aydemir, emekliye ayrıldıktan sonra YENİ ASIR Gazetesi'nin Balıkesir Büro Şefliği görevini de yürütmesinin yanı sıra Balıkesir Ekspres başta olmak üzere Balıkesir’in yerel gazetelerinde yazdığı köşe yazılarıyla basına da büyük emek vermişti.
Birlikte yaptığımız son söyleşisinde, kendilerinden önceki dönemlerde maçların eski futbolcular tarafından yönetildiğini vurgulayan Aydemir, "Alaylı hakemlikten mektepli hakemliğe ilk kez bizim dönemimizde geçildi. Hakemlik, ilk kez bizim dönemimizde şahsiyet kazandı" demişti.
Ahmet Aydemir, Anadolu hakemliğini İstanbul'a taşıyan ilk 10 hakem arasında da yer alırken, Anadolu hakemi olarak İstanbul'daki ilk maçını yaklaşık 55 yıl önce Şeref Stadı'nda yönetmiş, bu karşılaşmada Nazillispor, Kasımpaşa'yı 3-0 yenmişti.
İzmir Alsancak Stadı'ndaki ilk gece maçını yöneten Aydemir, yine İzmir Halkalı Olimpiyat Stadı'nda, İzmirspor-Ankara Güneşspor maçında da düdük çalmıştı.
Aydemir'in hakemliği bıraktığı Manisaspor-Altay maçında, Mustafa Denizli de Altay forması altında mücadele etmişti.
Söyleşimiz sırasında Ahmet ağabeye, "Dünyaya yeniden gelsen yine hakem olur muydun?" sorusunu yönelttiğimde, gözlerinin içi gülerek, "Hakemliği 20 yıl severek yaptım. Hakemlik, insanı idare etme sanatıdır. Yeniden dünyaya gelsem, yine hakem olmak isterim" demişti.
Sporun dostlukları bir başka oluyor. Rahatsız olup, hastanede tedavi gördüğü ve "Benim için dualarınızı eksik etmeyin" dediği dönemlerde de telefonla arayarak, sağlık durumu hakkında hemşiresinden bilgi almaya çalıştım. Hatta bir keresinde telefona kendisi çıkmasına karşın hastalığı nedeniyle sözlerini anlayamadım. • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
 • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
 • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar
 • BIST 100

  1.776%0,00
 • DOLAR

  12,4256% 0,46
 • EURO

  14,0082% -0,01
 • GRAM ALTIN

  713,08% 3,30
 • Ç. ALTIN

  1176,582% 3,30