Üretmek ve sigorta
Tarih: 10.8.2017 19:36:29 / 437okunma / 0yorum
Süleyman ÖZAYDIN

Sigorta bilindiği üzere, eviniz, aracınız başta olmak üzere, kıymetli eşyalarınız ve ürünlerinizin değerlerine göre ödeyeceğiniz ücret karşılığında bedelinin herhangi bir olumsuz durumda güvenci altına alınmasıdır.
Geçtiğimiz Temmuz ayının ortalarında ilçemizi de etkileyen şiddetli rüzgar ile birlikte yağan yağmur sonrası özellikle domates, karpuz, kavun v.s. ürünler de büyük oranda zarar gördü.
Zarar gören ürünlerin büyük çoğunluğuna üretici tarafından sigorta yaptırılmayınca, ortaya çıkan zarar çiftçiyi perişan etti. Bunun içindir ki! Ne olursa olsun cüzi bir bedel karşılığında sigorta yaptırmaktan kaçarken, olmaz, olmaz böyle bir afet karşılığında bir yıl boyunca emek verdiğiniz ürününüz heba olur gider.
Tabi bu arada sigorta şirketinizi de çok iyi seçmek zorundasınız, bir sürü sigorta şirketi var, bu nedenle seçici olmak zorundasınız. Sigorta ne kadar önemliyse, sigorta şirketinin güvenilirliği de bir o kadar önemlidir. Sonuç itibarı ile üreticimizin ürünlerini sigorta ettirmeleri taraftarıyım, aslında ziraat odaları bünyesinde bir fon oluşturularak, üreticilerin belirli bir bedel karşılığında bu fona destek vererek, olası bir afet durumunda en azından zararlarının bir kısmının da olsa telafisi mümkün olabilir. Manyas´ın kırsal Kalfa Mahallesinde bir vatandaşımızın süt ineğinin büyük bir olasılıkla yabani bir hayvan tarafından ısırılması sonrası, hayvan telef olmuş ve otopsi sonrası kuduz olduğu anlaşılmıştır. Hal böyle olunca bu vatandaşımız durumdan olumsuz etkilenmiş ve ahırda bulunan diğer hayvanlarının sütünü de çöpe dökmek zorunda kalmaktadır. Bu ilk etapta üç ay olarak belirlenen karantina süresince devam edeceğini düşünürsek, vatandaşın düşeceği durumun vehameti ortaya çıkar. Sattığı sütün karşılığında, hayvanlarına yem alan, ailesini geçindiren belki de çocuğunu okutan mağdur vatandaşın durumu ne olacak? Böyle bir fon olsaydı şayet, en azından bu vatandaşımızın da zararının bir kısmı karşılanırdı. Bu açıdan üretici birlik ve odalarında bu tür fonların oluşturulması, üreticinin uğrayabileceği zararların karşılanması konusunda çok önemlidir.
Sevgiyle kalın.

Anahtar Kelimeler: Üretmek, sigorta
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Emniyet Kemeri (17 Ocak 2019 - Perşembe)
Huzur ve Güven (29 Aralık 2017 - Cuma)
Basın toplumun müşterek sesidir (13 Ekim 2017 - Cuma)
Değermiy di? (31 Ağustos 2017 - Perşembe)
Manyas usulü yaya kaldırımı işgali (22 Temmuz 2017 - Cumartesi)
Termal Su ve Huzur Evi (12 Temmuz 2017 - Çarşamba)
Anlayan beri gelsin! (06 Temmuz 2017 - Perşembe)
Bu sorumsuzluğa artık bir son verilsin! (05 Temmuz 2017 - Çarşamba)
Kentin giriş ve çıkışı çok önemli (06 Haziran 2017 - Salı)
Uzman Doktor yoksa vur kilidi kapıya! (30 Mayıs 2017 - Salı)
Sağlık Bilinci (08 Nisan 2017 - Cumartesi)
Hobi Bahçeleri oluşturmak (24 Mart 2017 - Cuma)
YÜREĞİ BU KENT İÇİN ATANLAR (28 Ocak 2017 - Cumartesi)
Gün Birlik Olma Günüdür (28 Aralık 2016 - Çarşamba)
Sayfa:
Yeni Erdek Gazetesi
FACEBOOK´TA BİZ

RESMİ İLAN

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Linkler