ERDEM ÖZCAN


YOLCU TREN SEFERLERİ NE ZAMAN

Geçen Haziran ayı içersinde kırsal Doğruca Mahallesi’nde yapılan toplantıda, Bandırma- Bursa arasında çalışacak yüksek hızlı tren hattı ile Bursa-Bandırma 40 dakikaya ineceğini öğrendik. 


Geçen Haziran ayı içersinde kırsal Doğruca Mahallesi’nde yapılan toplantıda, Bandırma- Bursa arasında çalışacak yüksek hızlı tren hattı ile Bursa-Bandırma 40 dakikaya ineceğini öğrendik. 
İstasyon da 17 Eylül Stadı’nın arka tarafına yapılacakmış, Bursalılara göz aydın diyebiliriz. Bursaspor –Bandırma maçına gidip gelecekler için büyük kolaylık gibi geldi bana. 
Uzun bir süredir konuşulan Bandırma –Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu hattı en nihayet ciddi olarak gündeme geldi. 
Bursa’dan Osmaneli’ne kadar olan kısmının 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor. Ardından Bandırma’ya uzatılacak olan hat, yolcunun yanı sıra liman bağlantılarıyla yük taşımacılığında da kullanılacak. 
Çok güzel bir haber ama! 
Konu demiryolu yolculuğu derken ey ahali; 2 yıldan beri Bandırma-İzmir tren yolculuğunun yapılmadığını biliyor muydunuz? 
Ama Balıkesir-İzmir tren seferleri uzun bir aradan sonra başladı. 
Bandırma beklemede! 
Hâlbuki bu hattın başlangıç istasyonu Bandırma’dır. Bu hatta çok yoğun bir şekilde yük nakli yapılırken yolcu seferlerinin Bandırma’yı yok sayarak Balıkesir’den başlaması çok yanlış. 
110 yıl mazisi olan Bandırma demiryolunda istasyon yerinde duruyor, 3 yıl süren önemli yatırımlar sonunda elektrik enerjisiyle çalışmaya başlamıştı. 6 Eylül ve 17 Eylül adıyla günde 2 sefer yapan ekspres tren seferlerimiz vardı. 
Korona virüs nedeniyle 27 Mart 2020 tarihinden itibaren tren seferlerinin iptal edilmesinin ardından 1 yılı geçtikten sonra, İDO deniz yolları seferleri ve karayolu taşımacılığıyla bayram öncesi ulaşım başlamış, seferler yavaş yavaş yoluna girmesine rağmen. 
Bakıyoruz, Balıkesir-İzmir yolcu tren seferleri yapılıyor ancak Bandırma-İzmir tren seferleri hâlâ yapılmıyor. Garip bir durum. 
Konuyla ilgili görüştüğüm Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli müjdesini veren AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı yapılmayan Bandırma-İzmir yolcu tren seferleriyle ilgili bir bilgisi olmadığını araştırıp bilgi vereceğini söyledi. 
Türkiye’nin ikinci büyük limanına sahip Bandırma; denizyolu, karayolu ve demiryolu taşımacılığı ile çok önemli bir ulaşım ağıyla İstanbul, İzmir ve Bursa hinterlandını oluşturmaktadır. 
Şimdiden hayırlı olsun ama Bandırma-İzmir yolcu tren seferleri bir an önce başlamalıdır 
Demiryolları ki, raylar yeni döşenmiş, yenilenme için milyar lira harcanmıştı. Bu gidişle pas tutacak. 
  • Pazartesi 21.5 ° / 10.8 ° Yağmurlu fırtına
 • Salı 13.7 ° / 5.9 ° Moderate rain
 • Çarşamba 8.9 ° / 3 ° kırık bulutlar
 • BIST 100

  1.776%0,00
 • DOLAR

  12,4166% 0,38
 • EURO

  14,0045% -0,03
 • GRAM ALTIN

  713,08% 3,30
 • Ç. ALTIN

  1176,582% 3,30