Bugün, 2 Şubat 2023 Perşembe

Ahmet Ümit: “Edebiyat ve sanat, insan gibi yaşamayı öğretir”

Polisiye kitaplar yazarı Ahmet Ümit, “4. Bandırma Kitap Günleri” kapsamında, Bandırmalılarla söyleşi ve imza gününde buluştu.

Polisiye kitaplar yazarı Ahmet Ümit, “4. Bandırma Kitap Günleri” kapsamında, Bandırmalılarla söyleşi ve imza gününde buluştu.
Edebiyatın, toplumdaki önemini vurgulayan Ümit, şunları söyledi:
“Edebiyat neye yarar? Edebiyat, bir hikâye anlatma, yaşadıklarımız anlatma demektir. Bizim geleneğimizde destan anlatma, masal anlatma vardır. Şiir İran’dan, Farslardan; romanı ise batılılardan aldık. Bizim ilk destanımız, aslen İzmirli olan Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarıdır. Dünya edebiyatı, bu iki destandan çok etkilenmiştir. Homeros’un destanlarının takipçisi ise ünlü romancımız ve destancımız Yaşar Kemal’dir. Ben destan yazmıyorum. Polisiye kitaplar yazıyorum. Edebiyat bizi bize anlatır. Ne olmamız, nasıl yaşamamız gerektiğini öğretir. Edebiyat ve sanat, insan gibi yaşamaya yarar. Bugün Türkiye, bayağılığın kucağında bulunuyor. Bizi bayağılıktan kurtaracak tek şey edebiyat ve sanattır.”
“ALTILI MASA”YI DESTEKLİYORUM
“Altılı Masa”yı desteklediğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olmasını doğru bulduğunu vurgulayan Ahmet Ümit, “Türkiye, bu iktidardan kurtulmalı” dedi.
Haber : Önder Balıkçı  • Perşembe 9.8 ° / 0.2 ° Günesli
  • Cuma 7.7 ° / 0.3 ° Siddetli yagmurlu
  • Cumartesi 5 ° / -2.1 ° Orta kuvvetli yagmurlu