Bugün, 19 Temmuz 2024 Cuma

Balıkesir´de İnce coşkusu

Balıkesir´de İnce coşkusu

Balıkesir Kuva-yi Milliye Meydanı´nda halka hitap eden CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, vaatlerini açıkladı.

Eşi Balıkesirli olan İnce, Balıkesirli vatandaşlardan önce % 50 oy istedi ardından da üzerine % 10 ´Enişte oyu´ talebinde bulundu.
Kuva-yi Milliye Meydanı´nı dolduran vatandaşlara hitap eden CHP´nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, konuşmasına ´Hayallerimin Kenti Balıkesir´ diyerek başladı.
İnce, dün Balıkesir´de miting yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı eleştirerek, "Benim hemşerim dün Balıkesir´deydi. 14 bin kişilik stattaydı. Meydanda yapamadı mitingi. Geçenlerde Samsun´a gittim, gençler bana bisiklet getirdiler, bindim. ´Sen bisiklete binmeye devam et´ demiş bana. Ona gençliğimin şehri Balıkesir´den sesleniyorum. Ben bisiklete binmeye devam edeyim. Sende ecdat yadigarı ata bin de göreyim. Allah´ın izni, milletin isteği ile Cumhurbaşkanı olduğumda eğitimde yapacağımız 25 maddeyi anlatacağım. Bir, hedefimiz eğitimi parasız yapmak. İki, okul öncesinden doktoraya kadar sınavdan ücret alınmayacaktır. Dindar bir nesil yetiştirilmesinden hiç rahatsızlık duymam asla kindar bir nesil yetiştirmeyeceğiz. Eğitimde dayatma değil, uzlaşmayı sağlayacağız. Eğitim, siyasal bir hesaplaşma alanı olmayacak. İmam Hatip Lisesi de Fen Lisesi de aynı muameleyi görecek. Okulların açık olduğu günlerde toplu taşıma ücretsiz olacak. Taşımalı eğitim, birleştirilmiş sınıf uygulaması kalkacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız. Öğretmenler, 24 Kasım´da hepinize bir maaş ikramiye vereceğiz. Ek ders ücretlerini vergiden muaf tutacağız. Sözleşmeli öğretmenliği kaldıracağız. Performans düzenlemesine son vereceğiz. Öğrenciler, size sesleniyorum. Size sözümdür. İki yıl içinde hiçbirinizi tarikat yurtlarına muhtaç etmeyeceğim. Üniversite öğrencileri 19 Mayıs ve 29 Ekim´de 500 lira burs alacaksınız. YÖK´ü kaldıracağız. 10 bin öğrenciyi her yıl yurt dışına göndereceğiz. Rektörler seçimle işbaşına gelecek. Eğitim bilimsel, laik hale getireceğiz. Bunları bir fizik öğretmeni olarak sözleşme olarak kabul etmenizi isterim." dedi.
İnce, Balıkesir halkından ?Enişte´ ayrıcalığı istedi
CHP´li İnce, sözlerini şöyle tamamladı: "Tarımda çiftçiye mazotu 3 liradan vereceğiz. Domates mi ekiyorsun, domates olarak satarsan ucuza satarsın. Tarıma dayalı sanayiyi kurarsan daha çok kazanırsın. Zeytin satıyoruz ama İtalya bizden alıp işliyor zeytinyağı olarak satıyor. Markalaşalım zeytinyağı olarak satalım diyoruz. Yerli ırkları, yerli tohumları geliştirelim. Öğrencilere dil öğretelim, markamız olsun bizim. Marka da olmazsan arkada olursun. Bu marka için özgür gençler lazım. Cumhurbaşkanını eleştirebilecek genç, eleştirince sabahın beşinde polisler kapıya gelmeyecek. Wikipedia´yı açacağız, passoligi kaldıracağız. Türkiye´de yapacağımız işin özeti şu; 3B. Barışacağız, Büyüyeceğiz, Bölüşeceğiz. Emekli maaşına bakın, birisi 840 lira alıyor, diğeri 6 bin 500 lira alıyor. Bunu 9 katın altına 2 kata indireceğiz. Emeklilere Ramazan´da Kurban´da biner lira olmaz, doğru değil. Kanun çıkaracağız, o günkü asgari ücret kaç paraysa o parayı vereceğiz. 3B´yi 3Y ile yapacağız. Yönümüz belli olacak. Yönümüz Avrupa Birliği. Yönetimiz demokrasi. Güçlü bir lider ve liyakatlı bir ekip olacak. Bunu hep birlikte başaracağız. Bunu Çanakkale ruhu ile başaracağız. Bu millet bulgur pilavı ile üzüm hoşafı ile nasıl başardıysa öyle başaracağız. Bir medya kuruluşunun el değiştirme işinde 1 milyar dolar kredi verdi. Benim Cumhurbaşkanlığımda Ziraat Bankası verdiği kredinin % 80´inini çiftçiye verecek. O, 1 milyar doları fabrikalara verseydi, bin fabrikaya 4,5 milyon lira verecekti. Bin fabrika ayağa kalkardı. KOBİ´lere 10 bin KOBİ´ye verseydi, 450´şer bin lira para verirdi. Çiftçiye verseydi, 100 bin çiftçiye 4 bin 500 lira vermiş olacaktı. Onlar bir kişiye verdi. Bunlar kötü insan. Balıkesir, sizden bir şey istiyorum. % 50´nin üzerinde istiyorum. İki, ayrıca % 10 enişte oyu istiyorum. O zaman bir şey daha yapın. Devletin uçağı, arabası onda. Biz sizden topladıklarımızla yapıyoruz. Enişteye kampanya ile destek olun, olur mu? 25 bin kişi para yatırdı. 15 bini Balıkesir´den mi bunların? Bankada kuyruk olsun, miktar önemli değil. Tamam mı Balıkesir? 24 Haziran´a kadar hastalanmak, uyumak yok.?

Haber MerkeziAnahtar Kelimeler: Balıkesir İnce coşkusu
  • Cuma 39.4 ° / 20.4 ° Güneşli
  • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Güneşli
  • Pazar 39.5 ° / 18 ° Güneşli