Bugün, 2 Şubat 2023 Perşembe

Düzce’deki depremden sonra artçı uyarısı

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan, Düzce’de 23 Kasım Çarşamba günü sabah saatlerinde meydana gelen depremin ardından Düzce’nin jeolojik özellikleri konusunda bilgiler verdi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Aysun Aykan, Düzce’de 23 Kasım Çarşamba günü sabah saatlerinde meydana gelen depremin ardından Düzce’nin jeolojik özellikleri konusunda bilgiler verdi. 
Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin, 1999’daki İzmit depreminde kırılmayan bir fay parçasının kırılmasından kaynaklandığını öne süren Aykan “5.9 büyüklüğündeki bir deprem orta büyüklükte bir deprem olup normal şartlarda binalarda hasar yapmaması gerekiyor.      Burada binaların % 70-80 oranında yenilenmesi, hasarın büyük olmasını engelleyen temel faktörlerden biridir. Artçı sarsıntılar 2 ya da 3 hafta devam edebilir ve 5 büyüklüğüne kadar ulaşabileceğinden hasar alan yapılara girilmemesi ve yetkililer tarafından incelenmesi gerekiyor. Bu deprem beklenen Marmara Denizi içindeki depremin öncüsü değil ve tetiklemez fakat Marmara Denizi içindeki en son depremlerin 1509 ve 1766 yılında gerçekleştiğini, 200–250 yıllık deprem tekrarlama periyotları olduğu düşünüldüğünde bu alanın bir sismik boşluk olarak değerlendirilmesi gerektiği görülmektedir. Bu yüzden yakın gelecekte Marmara Denizi’nde 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem bekliyoruz. Her depremden sonra Marmara Denizi’nde olacak depremin İstanbul’a etkilerini ve fayı tetiklemesini konuşuyoruz. Fakat ülkemizin birçok yerinde 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir. Biz deprem ülkesiyiz bu yüzden ülkemizin herhangi bir yerinde her zaman deprem olacakmış gibi depreme hazırlıklı olmak zorundayız.” dedi. 
Balıkesir bölgesinin depremselliği konusuna da değinen Aykan, Balıkesir’de diri fay hatlarının bulunduğunu belirterek “Balıkesir İlçelerinin şehir merkezinden geçen diri faylar var. Gökçeyazı Fayı, Bandırma’nın yerleşim yerlerinden geçen faylar, Edremit Fayı, Yenice-Gönen Fayı 7 ve 7.2 büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip. Bu yüzden buralara dikkat etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.                            Haber Merkezi  • Perşembe 9.8 ° / 0.2 ° Günesli
  • Cuma 7.7 ° / 0.3 ° Siddetli yagmurlu
  • Cumartesi 5 ° / -2.1 ° Orta kuvvetli yagmurlu