Bugün, 19 Temmuz 2024 Cuma

Erdek’te Ata’nın gelişine 2. Kutlama

Erdek’te Ata’nın gelişine 2. Kutlama

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erdek’i ziyaretinin yıldönümü ikinci kez kutlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erdek’i ziyaretinin yıldönümü ikinci kez kutlanacak. Bu kapsamda, Erdek Belediyesi’nin desteğiyle 24 Haziran 2024 Pazartesi günü kutlama ve anma programı gerçekleşecek.

Atatürk, yaşamının son ziyaretini 24 Haziran 1938’de, “Savarona” isimli yatıyla Erdek’e yapmıştı. Savarona, “Çuğra” bölgesine demirlemişti. Büyük önder, Erdek’te rahatsızlığı nedeniyle yatından inmemiş, kendisini karşılamaya gelen çok kalabalık topluluğu yatının güvertesinden selamlamıştı. Savarona, Erdek’te birkaç saat kaldıktan sonra İstanbul’a dönmüştü.

Ata’mız, bu ziyaretten yaklaşık altı ay sonra da Dolmabahçe Sarayı’nda yaşama veda etmişti.

Atatürk’ün Erdek’e gelişiyle ilgili ilk kez kutlama ve anma programı da geçen yıl, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Erdek İlçe Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Erdek Şubesi ve Güney Marmara Kültür Platformları Birliği işbirliğiyle Cumhuriyet alanındaki çay bahçelerinin önünde, “Kılçık İskele” bölgesinde gerçekleşmişti.

SERPİL BALIKÇIYahya Doğan
23.06.2024 19:23:33
Hele Şükür Erdek hareket gelecek .Lütfen 30 Agustos Zafer Bayramında Ataturk'çü Düşunce Derneği'nin de katılımına destek verin.

EMİN REHA ULUÇAY
25.06.2024 14:31:43
Savarona yatı Çuğra bölgesine değil Zeytinli ada açıklarına demirlemişti. Bilginize

Anahtar Kelimeler: Erdek’ gelişine . Kutlama
  • Cuma 39.4 ° / 20.4 ° Güneşli
  • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Güneşli
  • Pazar 39.5 ° / 18 ° Güneşli