Bugün, 19 Temmuz 2024 Cuma

TRAFİK LAMBALARI ŞART OLDU

TRAFİK LAMBALARI ŞART OLDU

Erdek’te beşli mi, dörtlü mü tam belli olmayan eksantrik bir kavşak olan itfaiye- Migros kavşağına ışıklı trafik lambaları konulması şart oldu.

Erdem ÖZCAN

Son bir yılda Erdek itfaiye-Migros kavşağında sık sık meydana gelen trafik kazalarında maddi hasar yanında çok sayıda yaralamalı kazalar meydana gelmişti.

Ben çareyi trafik lambalarında gördüğümü söylemiştim.

Konuyla ilgili bir yazı yazmaya hazırlandığım sırada geçen gün ayni yerde yine bir trafik kazası meydana geldi. Şans eseri ölen yoktu ve maddi hasarın meydana geldiği olayda 2 kişi yaralandı. Bir kişi ağır yaralandığı için Bursa’ya sevk edilmiş. İnşallah daha kötüsü olmaz.

Çare; her noktaya bir trafik polisi konulamayacağına göre çare trafik lambaları…

Bandırma da yıllar önce çareyi trafik lambalarında bulmuştu…

İlk lambalar 1954 yılında, Atatürk ve İsmet İnönü caddelerinin kesiştiği, bugün adına ışıklı kavşak dediğimiz yerde konulmuştu.

Zaman geçtikçe, nüfus yoğunluğu arttıkça; haliyle motorlu araçlar da çoğalacak sonra da kazalar meydana gelecekti… Nitekim; Etibor, hava üssü ve bölge trafik kavşaklarında zaman zaman yaralamalı ve ölümle biten trafik kazaları meydana geliyordu.

2003 yılında ilçe trafik komisyonunda bu 3 kavşağa trafik lambaları konulması kararı alınmıştı.

Bu yerlerde trafik kazaları yüzde yüz azaldı diyemiyorum. Çünkü özellikle hava üssü kavşağında ışıklara riayet etmeyen sürücüler kazaya sebep oluyordu…

Ancak yüzde yüz olmasa da yüzde 98 kazalar önlenmişti.

Bugün Bandırma’da yanlış hatırlamıyorsam 11 noktada trafik lambaları mevcut ve işlevleri çok faydalı oluyor.

Onun için Erdek’te beşli mi, dörtlü mü tam belli olmayan eksantrik bir kavşak olan itfaiye- Migros kavşağına ışıklı trafik lambaları konulması şart oldu.

Trafikte 61 yıllık tecrübeme göre; sadece trafik lambaları değil tabi; karayolları içinde bulunan konuyla ilgili teknik açıdan tecrübeli memurlar ile bu konuda tecrübeli trafik polislerinin görüşleri doğrultusunda yeni bir projeyle yapılacak bir düzenlenmenin çok faydalı olacaktır görüşündeyim…

Yoksa, temenni etmem ama daha çok kazalara şahit oluruz…

 Anahtar Kelimeler: TRAFİK LAMBALARI
  • Cuma 39.4 ° / 20.4 ° Güneşli
  • Cumartesi 37.8 ° / 19.2 ° Güneşli
  • Pazar 39.5 ° / 18 ° Güneşli